Opublikowano fragmenty dziennika Alana Rickmana. Gwiazdor "Harry'ego Pottera" pisał do ostatnich dni

Alan Rickman
Zapiski Alana Rickmana ujrzały światło dzienne
Źródło: Getty Images
Alan Rickman to aktor, który stworzył uwielbianą przez fanów uniwersum "Harry'ego Pottera" postać Severusa Snape'a. W 2016 roku media obiegła informacja o śmierci gwiazdora, który chorował na raka. Niedługo ukaże się książka "Madly, Deeply: The Diaries of Alan Rickman", której twórcy zebrali i opracowali prywatne zapiski aktora. Alan Rickman prowadził dziennik w latach 1993-2016.

Alan Rickman był brytyjskim aktorem filmowym i teatralnym, reżyserem oraz scenarzystą. Jego charakterystyczny, niski głos oraz ogromna charyzma przyniosły mu uznanie krytyków. Ogólnoświatową rozpoznawalność zdobył dzięki roli w kultowej serii "Harry Potter". Alan Rickman wcielił się w niej postać znienawidzonego przez głównego bohatera profesora Severusa Snape'a, który ostatecznie okazuje się człowiekiem pełnym kontrastów, doświadczonym przez los. Dlaczego? Tego dowiecie się, oglądając serię o "Harrym Potterze" na HBO Max.

Prywatnie aktor również nie miał łatwo. W 2005 roku zmagał się z rakiem prostaty, a w 2016 roku zmarł, przegrywając nierówną walkę z nowotworem trzustki. Pozostawił po sobie dzienniki, które skrupulatnie prowadził. Niedawno opublikowano fragment książki, w której znalazły się intymne zapiski Alana Rickmana.

Dalszą część artykułu znajdziesz pod materiałem wideo. Zobaczcie najnowszy odcinek cyklu "Tajemnice produkcji". W trzeciej odsłonie Kalina Szymankiewicz udała się na plan serialu "Papiery na szczęście". Barbara Garstka oprowadziła ją po kulisach i zdradziła kilka smaczków dotyczących pracy:

TAJEMNICEPRODUKCJI_PAPIERYNASZCZESCIE (2)
Tajemnice produkcji #3. Plan serialu "Papiery na szczęście"
Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Alan Rickam: intymne zapiski

"The Guardian" opublikował fragment książki "Madly, Deeply: The Diaries of Alan Rickman", która za granicą ukaże się w październiku. Dowiadujemy się z niego, że w 2005 roku, kiedy Alan Rickman walczył z rakiem prostaty, pojawiły się u niego wątpliwości co do dalszej gry w "Harrym Potterze".

"Wreszcie - tak dla HP 5. Uczucie nie wzrosło, ani nie spadło. Wygrał argument, który mówił: 'Spójrz na to. To twoja historia'" - napisał 30 stycznia 2006 roku, ostatecznie zażegnując wszelkie wątpliwości.

We fragmencie pochodzącym z 5 stycznia 2006 roku aktor opisał swoje zmagania z rakiem. Zapiski obrazują trudności, z którymi walczył. W dniu operacji napisał natomiast:

"5 rano - pobudka", "5.45 - droga do szpitala", "6 rano - przed operacją. To jest jak plan filmowy. Nic nie wydaje się prawdziwe", "Nie pamiętam nic poza tym lekiem przeciwbólowym na sali pooperacyjnej. Uważni, troskliwi ludzie".

Na łamach dziennika Alan Rickman dzielił się przemyśleniami dotyczącymi pracy zawodowej, której sporą częścią był "Harry Potter". W kwietniu 2006 roku aktor zanotował, jak czuje się w momencie przeobrażenia w Snape'a:

"Zdaję sobie sprawę, że jak tylko wkładam pierścionek Snape'a i jego kostium - coś się dzieje. Rozmowa, uśmiech i otwartość stają się obce. Postać mnie zawęża i napina" - czytamy.

Dziennik Alana Rickmana ukaże się za granicą 18 października.

Alan Rickman - kariera, życie prywatne

Alan Sidney Patrick Rickman urodził się w 1946 roku w Londynie jako syn gospodyni domowej i pracownika fabrycznego. Miał dwóch braci oraz siostrę. Kiedy Alan Rickman miał zaledwie 8 lat, jego ojciec zmarł na raka. W dzieciństwie próbował sił w malarstwie oraz kaligrafii, a wykształcenie w tym kierunku pozwoliło mu pracować jako grafik. Ostatecznie zdecydował, że to aktorstwem chciałby zająć się na poważnie.

Jego prośba o przesłuchanie do Royal Academy of Dramatic Art została wysłuchana i Alan Rickman uczył się tam w latach 1972-74. Początkowo mocno związany był z teatrem i to właśnie na jego deskach szlifował warsztat aktorski. Po raz pierwszy na szklanym ekranie wystąpił w 1988 roku, w roli antagonisty w filmie "Szklana pułapka". Z miejsca został doceniony i wciągnięty na listę AFI 100 Lat...100 Bohaterowie i złoczyńcy. W 2001 roku po raz pierwszy wcielił się w rolę profesora Severusa Snape'a.

Alan Rickman był związany z Rimą Horton, którą poznał w młodości. Mieszkali razem od 1977 roku. W 2015 roku aktor potwierdził, że trzy lata wcześniej w tajemnicy wziął ślub z partnerką. W 2015 roku Alan Rickman przeszedł przemijający atak niedokrwienny, w którego konsekwencji zdiagnozowano u niego raka trzustki. Zmarł 14 stycznia 2016 roku.

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Przeczytaj też:

Autor: Dominika Kowalewska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości