Alicja Szemplińska miała szansę reprezentować Polskę na Eurowizji. Co o niej wiemy?

Alicja Szemplińska
Alicja Szemplińska
Źródło: MWMEDIA
Alicja Szemplińska jest piosenkarką, autorką tekstów i kompozytorką. Pandemia pokrzyżowała jej plany i w 2020 roku nie mogła reprezentować Polski na Eurowizji w Rotterdamie. Teraz ma szansę na sukces w preselekcjach, które już wcześniej wygrała. Co o wiemy o młodej gwieździe muzycznej?

Alicja Szemplińska jest wschodzącą gwiazdą polskiej muzyki. Popularność zdobyła dzięki programom typu talent show oraz wygranej w jednym z nich. O zostaniu piosenkarką zaczęła marzyć, kiedy uczyła się śpiewu pod okiem trenera wokalnego Michaela Jacksona. 26 lutego zaśpiewa na preselekcjach do Eurowizji 2023. Czy jej piosenka dostanie się na konkurs w Liverpoolu?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

HYZY_PATCHWORKOWARODZINA
Maja Hyży o patchworkowej rodzinie
Maja Hyży w rozmowie z Aleksandrą Czajkowską dla serwisu cozatydzien.tvn.pl opowiedziała o wakacjach patchworkowej rodziny.
Źródło: Co za Tydzień

Alicja Szemplińska – kim jest, wiek, rodzina, wykształcenie

Alicja Szemplińska urodziła się 29 kwietnia 2002 roku w Ciechanowie. Jest córką Izabeli Nadratowskiej i Radosława Szemplińskiego. Ma siostrę, Aleksandrę. W dzieciństwie uczęszczała na zajęcia wokalne do Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie i śpiewała w chórze kościelnym, poza tym brała udział w ogólnopolskich konkursach, festiwalach i przeglądach wokalnych. W wieku 12 lat zapisała się na profesjonalne lekcje śpiewu. Uczyła się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie.

Alicja Szemplińska – kariera, piosenki

O Alicji Szemplińskiej usłyszała cała Polska, kiedy w 2016 zwyciężyła w finale programu rozrywkowego "Hit, Hit, Hurra!". Nagrodą było zaproszenie do udziału w zajęciach śpiewu u Setha Riggsa - amerykańskiego trenera wokalnego, który szkolił takie gwiazdy jak Michael Jackson, Stevie Wonder czy Madonna. Dzięki lekcjom ze znaną osobistością młoda artystka zaczęła marzyć o wielkiej karierze.

W 2019 roku telewidzowie zdecydowali o zwycięstwie Alicji Szemplińskiej w talent show "The Voice of Poland". W nagrodę otrzymała czek na 50 tys. zł i podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Universal Music Polska. Po udziale w programie wydała teledysk do debiutanckiego singla "Prawie my", który stał się hitem.

Wokalistka wydała jeszcze kilka cieszących się popularnością singli: "Gdzieś", "Pusto", "Kolęda dla nieobecnych" i "Na pamięć". W kwietniu 2021 wydała akustyczną wersję piosenki "Pusto" i wydała singiel "Każda z nas", a następnie "Ej, stop!", a krótko po nim – utwór "Spójrz", który nagrała w duecie z Hodakiem. W 2022 roku Alicja Szemplińska zaczęła współpracę z wytwórnią płytową Island Records Polska oraz wydała single: "IDK","Movin’ O", "W moim garażu" i "Sekret".

Wokalistka posługująca się pseudonimem Alicja śpiewa też oficjalną piosenkę, odbywających się w Polsce i Szwecji Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2023. Utwór zatytułowany "Stick Together", który wprost nawiązuje do hasła towarzyszącego mistrzostwom.

Alicja Szemplińska prowadzi też audycję "21 grams of soul" w radiu Newonce, a poza śpiewaniem jej ogromną pasją jest pisanie wierszy i tekstów piosenek, aktorstwo i gra na fortepianie. 

Alicja Szemplińska – Eurowizja

W 2020 roku Alicja Szemplińska została reprezentantką Polski w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji z własnym utworem "Empires". Konkurs 18 marca 2020 roku został odwołany z powodu pandemii COVID-19 i artystka nie pojechała do Rotterdamu. Z utworem "Empires" wystąpiła gościnnie podczas finału 18. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci w Warszawie. 26 lutego 2023 r. Alicja Szemplińska z utworem "New Home" weźmie udział w polskich preselekcjach do Eurowizji 2023, która odbędzie się w maju w Liverpoolu. Czytaj więcej.

Alicja Szemplińska – życie prywatne

O życiu osobistym Alicji Szemplińskiej nie wiadomo zbyt wiele, gdyż wokalistka milczy na tematy prywatne. Podobnie, jeśli chodzi o jej życie uczuciowe. Jakiś czas temu pojawiły się plotki, że młoda artystka spotyka się z aktorem Maciejem Musiałem. Jednak najprawdopodobniej były to fałszywe informacje.

Alicja Szemplińska ostatnio otworzyła się nieco bardziej w mediach i udzieliła wywiadu, w którym opowiedziała o traumatycznych doświadczeniach z początków kariery. Wokalistka w podcaście Glamour Sound On opowiedziała o nadużyciach, których doświadczyła, gdy jako nastolatka dopiero zaczynała swoją przygodę z wielkim światem muzyki.

"Takie sytuacje miały miejsce, gdy byłam zdecydowanie za młoda. Mówiąc szczerze, w tamtym momencie nie miałam na tyle odwagi i świadomości, żeby cokolwiek z tym zrobić. To jest najtrudniejsze, że wiele kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że nawet najmniejszy nieodpowiedni dotyk już jest czymś złym, że jest czymś, co możemy zakomunikować wręcz jako pewien rodzaj przemocy" - stwierdziła.

Alicja Szemplińska – Instagram

Alicja Szemplińska jest w stałym kontakcie z fanami dzięki profilowi w mediach społecznościowych. Jej nick na Instagramie to @aliciaszemplinska.

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości