Nie żyje Burt Young. Grał w kultowej serii filmów "Rocky"

Nie żyje Burt Young. Aktor znany z serii filmów "Rocky"
Nie żyje Burt Young. Aktor znany z serii filmów "Rocky"
Źródło: Getty Images
Burt Young nie żyje. Był amerykańskim aktorem włoskiego pochodzenia znanym z ikonicznej roli Paula Pennino w serii filmów "Rocky". Świat kina oraz liczni fani pożegnali aktora w mediach społecznościowych. Miał 83 lata.

Informację o śmierci Burta Younga podała jego managerka Lynda Bensky. Aktor, którego prawdziwe nazwisko brzmiało Gerald Tommaso DeLouise, zyskał największą popularność jako Paulie Pennino szwagier i najlepszy przyjaciel głównego bohatera serii Rocky'ego Balboa, który był grany przez Sylvestra Stallone.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Polskie gwiazdy, które zmarły młodo. Odeszli niespodziewanie
Źródło: MWMEDIA, Facebook, Wikimedia Commons, screen Youtube

Nie żyje Burt Young

Burt Young zmarł 8 października 2023 roku, jednak informacja o jego odejściu została przekazana mediom dopiero 18 października 2023 roku. Córka aktora, Anne Morea Steingieser, dostarczyła tę smutną informację magazynowi "New York Times". Wkrótce potwierdziła ją także managerka artysty.

Sylvester Stallone, który wielokrotnie występował z Burtem Youngem w serii "Rocky" również wyraził swój smutek i hołd dla zmarłego przyjaciela. Na swoim profilu na Instagramie napisał wzruszający post.

"Mój drogi Przyjacielu. Byłeś wielkim artystą i niesamowitym człowiekiem. Ja i cały świat z pewnością będziemy za Tobą tęsknić. Żegnaj i do zobaczenia po drugiej stronie" - czytamy.

Burt Young – kim był?

Burt Young, którego prawdziwe nazwisko brzmiało Gerald Tommaso DeLouise (30 kwietnia 1940 - 8 października 2023), był znanym amerykańskim aktorem, autorem i malarzem. Zdobył znaczącą pozycję w świecie kina dzięki znakomitym występom.

Burt Young urodził się i wychował w dzielnicy Corona w Queens, w Nowym Jorku. Był synem Josephine i Michaela DeLouise, znanego nauczyciela techniki w szkole średniej. Jego włoskie pochodzenie miało znaczący wpływ na kształtowanie jego tożsamości. Zanim rozpoczął karierę aktorską, służył w Korpusie Marines Stanów Zjednoczonych w latach 1957-1959. W czasie służby w Marines był utalentowanym bokserem, wygrywając 32 z 34 walk bokserskich.

Burt Young jest znany z roli Paula Pennino, szwagra i najlepszego przyjaciela Rocky'ego Balboa, w ikonicznej serii filmów "Rocky". Rola Paula w pierwszej części serii przyniosła mu nominację do Oscara za najlepszą drugoplanową rolę.

Burt Young pojawił się także w wielu innych filmach, w tym znanych tytułach takich jak "Chinatown" (1974), "Dawno temu w Ameryce" (1984), "The Pope of Greenwich Village" (1984), "Back to School" (1986), "Last Exit to Brooklyn" (1990), "Mickey Blue Eyes" (1999), "Transamerica" (2005), "Win Win" (2011) i "Bottom of the 9th" (2019).

W telewizji Burt Young pojawił się w kilku znanych serialach, w tym "The Rockford Files", "Baretta", "Law & Order", "Walker, Texas Ranger", "All In The Family", "MAS*H" i "Miami Vice". Znaczącą rolę odegrał jako ojciec Bobby'ego Baccalieriego w serialu "The Sopranos".

Oprócz swoich osiągnięć aktorskich Burt Young był także uznanym malarzem, którego prace były wystawiane w galeriach na całym świecie. Współpracował z pisarzem Gabriele Tinti przy różnych projektach, projektując okładki książek i dostarczając ilustracje.

Burt Young był także autorem publikowanych dzieł, w tym dwóch scenariuszy filmowych oraz 400-stronicowej powieści historycznej zatytułowanej "Endings". Napisał także dwie sztuki teatralne, "SOS" i "List do Alicji i władz Nowego Jorku od mężczyzny z kulą w głowie".

W życiu prywatnym Burt Young doświadczył śmierci żony Glorii w 1974 roku. Miał córkę i wnuka oraz mieszkał w Port Washington w stanie Nowy Jork. Aktor posiadał restaurację w Bronksie.

Burt Young w "Chinatown"
Burt Young w "Chinatown"
Źródło: Getty Images

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są również cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas także znaleźć na InstagramieFacebooku i TikToku. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości