Dabney Coleman nie żyje. Gwiazdor "9 to 5" i "Tootsie" miał 92 lata

Dabney Coleman
Dabney Coleman
Źródło: Getty Images
Smutne wieści obiegły media. Dabney Coleman zmarł w wieku 92 lat. Był znany z ról w takich filmach jak "9 to 5" i "Tootsie". Jego kariera trwała ponad sześć dekad. Zagrał w ponad 60 filmach i programach telewizyjnych. Tysiące osób, w tym gwiazd, wyraża głęboki żal z powodu śmierci gwiazdora. Na kilka słów pożegnania zdecydował się również Kevin Costner.

Dabney Coleman urodził się 3 stycznia 1932 roku w Austin w Teksasie. Studiował aktorstwo w Neighborhood Playhouse School of the Theatre w Nowym Jorku. Jego kariera rozpoczęła się w latach 60., ale prawdziwy przełom nastąpił w 1980 roku, kiedy zagrał despotycznego szefa w filmie "9 to 5." Rola ta przyniosła mu ogromne uznanie i otworzyła drzwi do kolejnych sukcesów.

Resztę artykułu przeczytacie pod materiałem wideo:

Zagraniczne osobistości i artyści, którzy odeszli w 2023 roku
Zagraniczne osobistości i artyści, którzy zmarli w 2023 roku
Zagraniczne osobistości i artyści, którzy zmarli w 2023 roku

Dabney Coleman nie żyje

Data śmierci gwiazdora nie jest dokładnie znana. Zagraniczne źródła podają 16 lub 17 maja 2024 roku. Smutną informację w rozmowie z "Page Six" potwierdziła córka Dabneya Colemana, Quincy Coleman.

"Wykonał ostatni ziemski oddech spokojnie i wspaniale w swoim domu w Santa Monica. Mój ojciec spędził swój czas na ziemi z ciekawym umysłem, hojnym sercem i duszą pełną pasji, pragnienia i humoru, który rozśmieszał ludzkość. Jak żył, tak przechodził przez ten ostatni akt swojego życia z elegancją, doskonałością i mistrzostwem. Nauczyciel, bohater i król, Dabney Coleman jest darem i błogosławieństwem w życiu i po śmierci, ponieważ jego duch będzie jaśniał przez jego pracę, jego bliskich i jego dziedzictwo... wiecznie" - powiedziała.

Wielu aktorów i osób związanych z branżą filmową wyraziło swój żal z powodu śmierci Colemana. Kevin Costner, który pracował z nim na planie jednego z seriali, opisał go jako "totalnego profesjonalistę, bardzo wrażliwego i utalentowanego człowieka".

Na ten moment data pochówku oraz przyczyny śmierci aktora nie są jeszcze znane.

Dabney Coleman - co o nim wiemy?

Dabney Coleman rozpoczął swoją karierę aktorską w latach 60. Jednym z jego pierwszych znaczących występów był serial "The Slender Thread", gdzie zagrał Charliego. Wkrótce potem pojawił się w filmach takich jak "This Property Is Condemned" i "The Scalphunters". Jego przełomową rolą była postać Franklina M. Harta Jr. w komedii "9 to 5", gdzie zagrał u boku Jane Fondy, Lily Tomlin i Dolly Parton.

Rola despotycznego szefa przyniosła mu ogromne uznanie i ugruntowała pozycję jako aktora charakterystycznego. Był znany z umiejętności wprowadzania humoru do nawet najbardziej nieprzyjemnych postaci, co czyniło go niezwykle wszechstronnym aktorem. Kolejnym znaczącym sukcesem była rola Ron Carlislea w filmie "Tootsie", gdzie zagrał reżysera, który nieświadomie pracuje z główną postacią graną przez Dustina Hoffmana, przebraną za kobietę. Za występ w tym filmie zdobył ogromne uznanie krytyków i widzów​.

Dabney Coleman był dwukrotnie żonaty i miał czworo dzieci. Jego pierwszą żoną była Ann Courtney Harrell, z którą był w związku od 1957 do 1959 roku. Następnie w 1961 roku poślubił Jean Hale, z którą miał troje dzieci: Quinna, Randy'ego i Kelly. Mieli również córkę, Meghan, z innego związku. Gwiazdor był znany ze swojego zaangażowania w sprawy społeczne i ekologiczne, szczególnie w zakresie ochrony lasów.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na InstagramieFacebooku i TikToku. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Autor: Dagmara Olszewska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości