Ewa Błaszczyk w żałobie. We wzruszających słowach pożegnała Leszka Wosiewicza

Ewa Błaszczyk, Leszek Wosiewicz
Ewa Błaszczyk, Leszek Wosiewicz
Źródło: MWMEDIA/Facebook
Nie żyje Leszek Wosiewicz. Reżyser zmarł 29 grudnia 2023 roku w wieku 76 lat, o czym poinformował m.in. filmoznawca Łukasz Maciejewski. Środowisko artystyczne pogrążyło się w żałobie. W najnowszym wywiadzie głos zabrała Ewa Błaszczyk, która wystąpiła w fabularnym debiucie reżysera.

Ewa Błaszczyk to polska aktorka teatralna i filmowa oraz piosenkarka. W ostatnim czasie artystka przede wszystkim skupia się na działalności społecznej i charytatywnej. W 2000 roku aktorka musiała zmierzyć się z trudnym doświadczeniem. W maju jedna z jej córek zachłysnęła się tabletką, na skutek czego straciła przytomność i do dziś jest w śpiączce. Ewa Błaszczyk zaangażowała się w działalność na rzecz osób dotkniętych tym stanem. W 2012 roku otwarto Klinikę Neurorehabilitacyjną "Budzik", która powstała przy Centrum Zdrowia Dziecka. Jest to pierwsza w Polsce klinika dla dzieci po ciężkich urazach mózgu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Zmarli młodo
Polskie gwiazdy, które zmarły młodo. Odeszli niespodziewanie
Źródło: MWMEDIA, Facebook, Wikimedia Commons, screen Youtube

Ewa Błaszczyk żegna Leszka Wosiewicza

W pierwszych dniach stycznia media obiegła informacja o śmierci reżysera Leszka Wosiewicza, którą przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych filmoznawca Łukasz Maciejewski. 

29 grudnia niepostrzeżenie zmarł Leszek Wosiewicz, autor jednego z najważniejszych polskich filmów "Kornblumenblau", a także "Wigilii '81", "Cyngi", "Rozdroża Cafe", "Kronik domowych", "Przypadku Hermana-Palacza", serialu "Przeprowadzki". Jeden ze współzałożycieli Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego. Wieloletni wykładowca Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Historia najlepszego polskiego kina, to także on
- napisał.

Czytaj więcej: Nie żyje znany polski reżyser. Miał 76 lat. "Historia najlepszego polskiego kina, to on"

Z nagłą śmiercią Leszka Wosiewicza nie mogą pogodzić się koledzy i koleżanki z branży, którzy mieli okazję spotkać się z nim na planach zdjęciowych.

"Miałam przyjemność z nim pracować przed laty, przy adaptacji 'Zbrodni i kary' dla Teatru Telewizji w spektaklu pt. 'Dunia'. Bardzo ciekawy człowiek…" - napisała na Facebooku aktorka Joanna Trzepiecińska.

Głos zabrała również Ewa Błaszczyk, którą śmierć reżysera dotknęła personalnie.

Z Leszkiem spotkałam się na samym początku mojej drogi zawodowej; był, tak po ludzku, ważną osobą w moim życiu 
- cytuje wypowiedź aktorki Polska Agencja Prasowa.

Ewa Błaszczyk zagrała w debiucie fabularnym Leszka Wosiewicza, jakim był film "Kornblumenblau".

Zagrałam żonę komendanta obozu w debiucie fabularnym Leszka Wosiewicza. […] Czasy, w których wtedy powstawały filmy, były inne. Teraz tempo życia dyktuje odmienny rytm, idzie się do pracy, na plan, robi swoje. A dawnej przy kręceniu […] powstawały międzyludzkie relacje, budowało się więzi, które trwały i miały znaczenie w przyszłych wspólnych pracach 
- dodała.

Leszek Wosiewicz — kariera, życie prywatne

Leszek Wosiewicz urodził się 1 listopada 1947 roku w Radomyślu Wielkim. Był reżyserem, scenarzystą, a także nauczycielem akademickim. Studiował na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, jest absolwentem psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim (1975) oraz Wydziału Reżyserii PWSFTiTV w Łodzi (1979). Wykład w Zakładzie Reżyserii Telewizyjno-Filmowej WRiTV Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Reżyser był laureatem wielu nagród. W 1976 roku otrzymał Złoty Medal na MFF Szkół Artystycznych we Frankfurcie za etiudę "Miejsce". Na jego koncie była również Nagroda Główna oraz Wyróżnienie Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Oberhausen, nagroda za scenariusz na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie, Nagrodę Szefa Kinematografii w dziedzinie filmu dokumentalnego oraz II Nagrodę w Kategorii Filmu Krótkiego na festiwalu Młode Kino Polskie w Gdańsku za "Przypadek Hermana palacza".

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na TikToku, FacebookuInstagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Czytaj też:

Autor: Dominika Kowalewska

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA/Facebook

podziel się:

Pozostałe wiadomości