Nie żyje znany polski reżyser. Miał 76 lat. "Historia najlepszego polskiego kina, to on"

Leszek Wosiewicz
Leszek Wosiewicz
Źródło: Pixabay.com/Facebook
Nie żyje Leszek Wosiewicz. Był to reżyser, scenarzysta, producent, wykładowca szkół filmowych. Twórca m.in. filmów: "Rozdroże Cafe", "Kornblumenblau", "Kroniki domowe". Zmarł 29 grudnia 2023 roku. Miał 76 lat.

Środowisko artystyczne żegna reżysera w mediach społecznościowych.

"Miałam przyjemność z nim pracować przed laty, przy adaptacji 'Zbrodni i kary' dla Teatru Telewizji w spektaklu pt. 'Dunia'. Bardzo ciekawy człowiek…" - napisała na Facebooku aktorka Joanna Trzepiecińska.

Dalsza część artykułu poniżej materiału wideo.

Polscy artyści, dziennikarze i sportowcy, którzy zmarli w 2023 roku
Źródło: cozatydzień

Leszek Wosiewicz nie żyje

O śmierci Leszka Wosiewicza poinformował w mediach społecznościowych m.in. filmoznawca Łukasz Maciejewski. Mężczyzna przekazał wiadomość, która zasmuciła fanów wybitnego reżysera. Leszek Wosiewicz zmarł 29 grudnia.

"29 grudnia niepostrzeżenie zmarł Leszek Wosiewicz, autor jednego z najważniejszych polskich filmów 'Kornblumenblau', a także 'Wigilii '81', 'Cyngi', 'Rozdroża Cafe', 'Kronik domowych', 'Przypadku Hermana-Palacza', serialu 'Przeprowadzki'. Jeden ze współzałożycieli Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego. Wieloletni wykładowca Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach" - napisał Łukasz Maciejewski na Facebooku.

Historia najlepszego polskiego kina, to także on
- podkreślił filmoznawca.

Leszek Wosiewicz był laureatem wielu nagród. W 1976 roku otrzymał Złoty Medal na MFF Szkół Artystycznych we Frankfurcie za etiudę "Miejsce". Na jego koncie była również Nagroda Główna oraz Wyróżnienie Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Oberhausen, nagroda za scenariusz na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie, Nagrodę Szefa Kinematografii w dziedzinie filmu dokumentalnego oraz II Nagrodę w Kategorii Filmu Krótkiego na festiwalu Młode Kino Polskie w Gdańsku za "Przypadek Hermana palacza".

Zmarł polski reżyser. Leszek Wosiewicz miał nakręcić "Raport Pileckiego"

Ostatnim filmem Leszka Wosiewicza był "Taniec śmierci. Sceny z Powstania Warszawskiego" z 2013 roku. Jednak reżyser pracował poźniej nad innym głośnym obrazem. Mowa o filmie "Raport Pileckiego", który miał być najważniejszy w jego karierze - jak sam mówił.

Leszek Wosiewicz został jednak odsunięty od produkcji w 2020 roku po pokazie dla m.in. Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prezentowane dzieło miało "nie spełniać wymogów artystycznych". Ostatecznie film wyreżyserował Krzysztof Łukaszewicz, choć Leszek Wosiewicz zdążył nakręcić około 70% materiału.

"Raport Pileckiego" trafił na kinowe ekrany 1 września 2023 roku.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas również znaleźć na TikToku, Facebooku oraz Instagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Autor: Kalina Szymankiewicz

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay.com/Facebook

podziel się:

Pozostałe wiadomości