Halina Kowalska nie chciała grać z Danielem Olbrychskim. Zdradziła dlaczego

Daniel Olbrychski, Halina Kowalska
Daniel Olbrychski, Halina Kowalska
Źródło: MWMEDIA
Halina Kowalska to gwiazda PRL-u. Zyskała popularność dzięki występom w filmach komediowych: "Nie lubię poniedziałku" czy "Nie ma róży bez ognia". Grała również w serialu "Alternatywy 4". Aktorka mieszka w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Dziennikarze jednego z serwisów odwiedzili aktorkę. W wywiadzie artystka opowiedziała o pewnym etapie swojej kariery.

Halina Kowalska w latach 70. uważana była za jedną z najseksowniejszych polskich aktorek. Jesień życia spędza w Domu Artystów Weteranów Polskich. 82-letnia aktorka opowiedziała o swojej karierze. Zdradziła, dlaczego odmówiła Danielowi Olbrychskiemu i Andrzejowi Wajdzie, gdy padła propozycja zagrania w "Ziemi obiecanej". 

Dalsza część artykułu poniżej materiału wideo.

Ewa Szykulska o przeszłości
Ewa Szykulska o przeszłości. Nie była lubiana
Ewa Szykulska o przeszłości. Nie była lubiana

Halina Kowalska odmówiła gry z Danielem Olbrychskim

Dom Artystów Weteranów Scen Polskich położony w Skolimowie pełni funkcję ośrodka opieki nad artystami po zakończeniu ich profesjonalnej kariery. Wśród mieszkańców są tacy artyści jak Ryszarda Gozdowska, Barbara Pietkiewicz-Kraśko czy Halina Kowalska, która w młodości budziła zachwyt. Określana była jako seksbomba PRL i porównywana do Brigitte Bardot.

W trakcie rozmowy z dziennikarzami serwisu se.pl Halina Kowalska wspomniała o pewnej propozycji, którą otrzymała od reżysera Andrzeja Wajdy. Chodziło o rolę w filmie "Ziemia obiecana", gdzie miałaby zagrać kochankę bohatera granego przez Daniela Olbrychskiego. Jednak aktorka zdecydowanie odmówiła, tłumacząc swoją decyzję zainteresowaniem mediów plotkarskimi, które w tamtych latach miały skłonności do wywoływania skandali.

"Gdy Andrzej Wajda kręcił 'Ziemię obiecaną' i zaproponował mi rolę kochanki Borowieckiego, którego zagrał Daniel Olbrychski, to ja mu odmówiłam. Wtedy wszędzie była tendencja do rozbierania mnie. Pomyślałam sobie, że skoro Wajda chce, abym zagrała kochankę Olbrychskiego, to na planie będę przez cały czas chodziła naga" - powiedziała Halina Kowalska.

Aktorka podkreśliła, że jej decyzja spotkała się z niezrozumieniem ze strony osób z branży. Wiele osób, w tym sami współpracownicy, uznawało to za nietypowe i trudno zrozumiałe stanowisko.

"Wszyscy się pukali w głowę. Mówili do mnie: 'ty jesteś stuknięta, jak ty Wajdzie odmawiasz'" - tłumaczyła aktorka.

Halina Kowalska wybrała życie u boku męża

Halina Kowalska mogła zasłynąć nie tylko w Polsce. W pewnym momencie jej kariery drzwi Broadway'u stanęły przed nią otworem. Zbigniew Czeski, reżyser spektaklu, zainteresowany talentem aktorki, zaproponował jej rolę, lecz ta odmówiła. Opowiedziała o tym zdarzeniu serwisowi se.pl:

"Wtedy on się odwrócił i wyszedł. Po chwili wrócił, spojrzał na mnie i znowu zwrócił się do tłumaczki: 'powiedz tej pani, że to jest bardzo poważna propozycja. Ja ją chcę zaangażować. Możemy iść natychmiast podpisać umowę'. Kiedy odmówiłam, kiwnął głową i pewnie pomyślał, że trafił na wariatkę, bo nikt mu nie odmówił".

Mimo możliwości podbicia Stanów Zjednoczonych Halina Kowalska wybrała życie w Polsce. Chciała zostać przy swoim mężu, aktorze Włodzimierzu Nowaku.

W 2017 roku w rozmowie z Krzysztofem Lubczyńskim Halina Kowalska opisywała swoje życie jako kameralne, skupiające się na opiece nad mężem i zwierzętami.

"Niezmiennie, od dziesięcioleci mam tego samego męża, aktora Włodzimierza Nowaka. Jestem na emeryturze. W zawodzie się nie udzielam, mimo że sporo koleżanek z mojego pokolenia jest ciągle obecnych w serialach, a czasem nawet na scenie. [...] Żyję kameralnie, zajmuję się mężem i opiekuję się zwierzętami, które kocham. W domu mam pieska, ale opiekuję się też ptakami na osiedlu, w tym niechcianymi wronami i wróblami" - opowiadała.

Po ponad 60 latach wspólnego życia mąż artystki odszedł 16 marca 2022 roku, pozostawiając w jej sercu ogromną pustkę.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na InstagramieFacebooku i TikToku. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości