Gwiazdy

Jan Hryniak nie żyje. Reżyser i scenarzysta miał 52 lata

Gwiazdy

Autor:
Aleksandra
Czajkowska
Jan Hryniak nie żyje

Jan Hryniak nie żyje. Znany polski reżyser i scenarzysta zmarł 19 lutego w wieku zaledwie 52 lat. Na swoim koncie miał produkcje takie jak "Przystań", "Trzeci" czy "Czas honoru — Powstanie". Informację o jego śmierci jako pierwszy podał filmpolski.pl.

Jan Hryniak urodził się 12 maja 1969 r. w Warszawie. Po liceum ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1996 r. został absolwentem Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Był autorem i współautorem scenariuszy, produkcji filmowych i reklamowych. Realizował również audycje radiowe, filmy dokumentalne i teledyski.

Jan Hryniak nie żyje

Zadebiutował w 1997 r. pełnometrażowym filmem fabularnym "Przystań", w którym w rolach głównych widzieliśmy Maję Ostaszewską, Rafała Królikowskiego, Karola Strasburgera czy Teresę Lipowską. Jak na razie nie podano oficjalnej przyczyny śmierci reżysera.

W mediach społecznościowych pożegnało go wiele artystów, m.in. Modest Ruciński.

"Janku, to były super rozmowy o kinie, o aktorstwie, o świecie i o pomysłach opowiadania o nim, były pomysły na scenariusze… i byliśmy umówieni, że zrobimy razem film. Zrobimy, ale już nie tutaj. To będzie coś. Pełne zrozumienie, swoboda twórcza, poczucie humoru, spokój i radość z pracy… i z przerw. Jestem wdzięczny, że mogłem cię poznać i z tobą pracować. Bardzo zasmuciła mnie wiadomość o twojej śmierci i łączę się w bólu z twoją rodziną, o której tak często i ciepło mówiłeś. Dziękuję Ci za wszystko. Do zobaczenia gdzieś tam po drugiej stronie..." - napisał.

Zobacz wideo:

Anna Świątczak miała myśli samobójcze
Anna Świątczak miała myśli samobójcze Źródło: Co za Tydzień

Jan Hryniak — kariera

W ostatnich latach Jan Hryniak pracował nad filmem o Tadeuszu Kantorze "Kantor. Nigdy tu już nie powrócę", w którym główną rolę miał zagrać Borys Szyc. Niestety, film nie został dokończony, a w 2019 r. Borys Szyc w jednym z wywiadów powiedział, że PISF [ Państwowy Instytut Sztuki Filmowej przyp. red.] przejął ten projekt.

Jan Hryniak był ponadto autorem wielu nagradzanych filmów reklamowych i teledysków. Jego drugi film fabularny "Trzeci", który swoją premierę miał w kinach w 2005 r., był dobrze przyjęty na polskich i zagranicznych festiwalach.

W 2010 r. realizował film "Trick". Później przygotował jeden z najpopularniejszych i najczęściej nagradzanych seriali polskich – "Czas honoru. Powstanie", za który został wyróżniony Orłem.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Czajkowska

Źródło zdjęcia głównego: PAWEL WRZECION/MWMEDIA

Pozostałe wiadomości