Jest oficjalna data koronacji króla Karola III. Pałac Buckhingham wydał oświadczenie

Autor:
Aleksandra
Głowińska

Król Karol III wyłamał się z tradycji. Pałac Buckingham poinformował o oficjalnej dacie koronacji króla Karola III. Wszyscy, którzy liczyli na wyjątkowy gest w stronę śp. królowej Elżbiety II, nie będą pocieszeni.

Zwolennicy brytyjskiej rodziny królewskiej ze wzruszeniem rozprawiali na temat możliwych scenariuszy koronacji. Niemal wszyscy byli przekonani, że król Karol III wykona wyjątkowy gest w stronę królowej Elżbiety II i w rocznicę jej koronacji zorganizuje swoją.

Wszyscy ci, którzy liczyli na iście bajkowe zakończenie tego smutnego okresu, będą niepocieszeni. Bowiem król Karol III postanowił nie tylko nie uhonorować zmarłej matki, ale również zerwać z tradycją.

Oficjalna data koronacji króla Karola III

Koronacja Karola III miała odbyć się w pierwszą sobotę czerwca. W 2023 roku to 3 czerwca. Poddani byli przekonani, że aby uczcić pamięć po matce, która koronowana była 2 czerwca 1953 roku, król Karol III zdecyduje się właśnie wtedy zorganizować uroczystą koronację.

Tak się jednak nie stało.

Pałac Buckingham wydał oficjalny komunikat, według którego Karol III zostanie oficjalnie koronowany na króla Wielkiej Brytanii nie w czerwcu, a w maju. A dokładniej 6 maja w Westminster Abbey. Tego samego dnia koronowana zostanie również Camilla — królowa małżonka.

Ciekawostką jest również fakt, że Karol III będzie najstarszym koronowanym monarchą w historii Wielkiej Brytanii.

Kto przybędzie na koronację króla Karola III?

Król Karol III chce unowocześnić brytyjską monarchię i uszczuplić jej, o dziwo nie budżet, a wydatki. Z oficjalnej listy gości na koronacji wykreślił aż sześć tysięcy gości. Zamiast planowanych ośmiu tysięcy - w wydarzeniu weźmie udział "zaledwie" dwa tysiące osób.

I to wciąż nie koniec zmian. Do tej pory najbliżsi koronowanego monarchy musieli występować podczas uroczystości w specjalnych ceremonialnych szatach. Tym razem będzie jednak inaczej. Nowy król zgodził się, by członkowie rodziny królewskiej tego dnia mogli przywdziać garnitury. Syn Elżbiety II chce również zrezygnować z czasochłonnych rytuałów - w tym wręczenia nowemu królowi sztabek złota.

Przeczytaj więcej o brytyjskiej rodzinie królewskiej na cozatydzien.tvn.pl.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor:Aleksandra Głowińska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images Europe

Pozostałe wiadomości