Kamala Harris. Kim jest prawa ręka Joe Bidena?

 Kamala Harris - wiceprezydent USA - prawa ręka Joe Bidena.
Kamala Harris - wiceprezydent USA
Źródło: Chip Somodevilla/Getty Images
Kamala Harris to charyzmatyczna i śmiało dążąca do celu kobieta. Podbiła serca wielu Amerykanów swoim uporem i bezkompromisowością. Została prawą ręką Joe Bidena i pierwszą kobietą na stanowisku wiceprezydenta USA. Co więcej, przez 85 minut pełniła nawet obowiązki prezydenta Stanów Zjednoczonych. Oto wszystko, co musisz o niej wiedzieć.

Kamala Harris z pewnością przeszła już do historii. Jest pierwszą kobietą w dziejach Ameryki, która pełni tak ważną rolę w polityce tego kraju. 57-latka całe swoje życie poświęciła służbie publicznej. Wiele osób ciekawi jej pochodzenie, znaczenie jej dziwnie brzmiącego imienia i poglądy polityczne. Wyjaśniamy, kim jest Kamala Harris.

Kamala Harris - kim jest, pochodzenie, rodzina

Kamala Harris urodziła się 20 października 1964 w Oakland w Kalifornii w rodzinie imigrantów z Indii i Jamajki. Ma młodszą siostrę Mayę Harris. Jej mama to lekarka Shyamali Gopalan, a tata ekonomista Donald J. Harris. Rodzice słynnej polityk rozwiedli się, gdy miała siedem lat. Po rozwodzie została z matką, a w weekendy odwiedzała swojego ojca w Palo Alto. Mieszkała w "czarnej dzielnicy" i z powodu koloru skóry, dzieci sąsiadów nie mogły się z nią bawić. Kiedy miała 12 lat, kobiety przeprowadziły się do Montrealu, gdzie jej matka zajmowała się pracą badawczą i nauczaniem na uniwersytecie.

Kamala Harris została wychowana w wierze baptystycznej i hinduskiej. Jej rodzice byli aktywistami, którzy zaszczepili w niej silne poczucie sprawiedliwości. Zabierali ją na demonstracje na rzecz praw obywatelskich i przedstawiali jej silne wzorce do naśladowania. Już w wieku nastoletnim angażowała się w pomoc charytatywną. Wraz z grupą tancerzy występowała na zbiórkach pieniędzy.

Andrzej Zieliński o pseudopatriotach
Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Kamala - co znaczy to imię?

Co oznacza imię Kamala? W sanskrycie znaczy po prostu "lotos". Ale ma także inne znaczenie. Mama wybrała to imię dla przyszłej polityk, aby dać wyraz feministycznym poglądom. W hinduizmie to inna nazwa bogini Lakszmi, która jest kojarzona z dobrobytem, szczęściem i pięknem. Drugie imię Kamali Harris brzmi Devi. To imię nosiła inna potężna hinduistyczna bogini, która jest symbolem boskiej siły kobiety.

Kamala Harris - wykształcenie, kariera polityczna

Kamala Harris ukończyła Howard University oraz University of California i Hastings College of Law. Z zawodu jest prawnikiem, specjalizującym się w sprawach dotyczących molestowania seksualnego dzieci. Wybrała jednak ścieżkę prokuratorską. Była pierwszą w historii kolorową kobietą pełniącą urząd prokurator okręgowej San Francisco i prokurator generalnej Kalifornii. Choć jest zdeklarowaną przeciwniczką kary śmierci, ale w czasie pełnienia urzędu zobowiązała się jej bronić.

W 2016 roku rozpoczęła karierę polityczną. Została drugą kolorową kobietą i pierwszą osobą południowoazjatyckiego pochodzenia, która została wybrana do Senatu USA. W 2019 roku Kamala Harris ogłosiła start w prawyborach Partii Demokratycznej przed wyborami prezydenckimi zaplanowanymi na następny rok. Decyzję oznajmiła w Dzień Martina Luthera Kinga, którego uznaje za największą inspirację. W kampanii wyborczej nawiązywała do Shirley Chisholm – pierwszej czarnoskórej kobiety kandydującej w wyborach prezydenckich w USA.

Pieniądze na kampanię uzbierała w publicznej zbiórce w ciągu doby. Jednak, kiedy funduszy przestało starczać, postanowiła wycofać swoją kandydaturę.

Kamala Harris - prawa ręka Joe Bidena

Po wygranych wyborach w 2021 roku przez Joe Bidena Kamala Harris została pierwszą kobietą na stanowisku wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych.

Stała się też pierwszą kobietą w historii, która sprawowała władzę prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki. Miało to miejsce w listopadzie 2021 roku, kiedy Joe Biden przeszedł pod narkozą zabieg kolonoskopii. Zabieg trwał 85 minut.

Kamala Harris - poglądy polityczne

Kamala Harris należy do Partii Demokratycznej. Jest znana ze swojej działalności na rzecz praw kobiet i poparcia aborcji. Polityk otwarcie wspiera ruch pro-choice, wspiera także osoby LGBT. Wiele razy postulowała za małżeństwami osób tej samej płci. Wiceprezydent USA uważa, że należy walczyć z dyskryminacją rasową oraz zreformować policję i wymiar sprawiedliwości.

Kamala Harris - życie prywatne, mąż, dzieci

Kamala Harris w 2014 roku wyszła za mąż za prawnika Douglasa Emhoffa. Jest macochą dwojga jego dzieci. Mężczyzna z poprzedniego małżeństwa miał 27-letniego Cole'a i 22-letnią Ellę. Swoje imiona odziedziczyli po genialnych muzykach jazzowych Johnie Coltrane (Cole) i Elli Fitzgerald (Ella). Kamala Harris jest baptystką. Jej siostra Maya także zajmuje się polityką. Mama Kamali Harris zmarła, przegrywając walkę z rakiem, dlatego kobieta bardzo angażuje się w pomoc chorym na nowotwór.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tu:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Chip Somodevilla/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości