Karol III jednak abdykuje? Książę William przygotowuje się do roli króla

Król Karol III i książę William
Król Karol III i książę William
Źródło: Getty Images Europe
Król Karol przekazuje coraz więcej obowiązków na rzecz swojego najstarszego syna. Król Wielkiej Brytanii choruje bowiem na raka i obecnie skupia się głównie na leczeniu, przez co często mówi się o abdykacji. Czy rzeczywiście zdecyduje się na taki krok? Jeden z ekspertów zauważył, że książę William pieczołowicie przygotowuje się do roli monarchy.

Karol III był najdłużej oczekującym na koronę następcą tronu w historii monarchii. Syn Elżbiety II został królem Wielkiej Brytanii 8 września 2022 roku w wieku 73 lat. Kilkanaście miesięcy później władca usłyszał diagnozę o nowotworze i ze względu na leczenie musiał oddać część obowiązków najstarszemu synowi, księciu Williamowi. W obliczu choroby króla coraz częściej mówi się o jego abdykacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Film Royalsi
Karol III. Najważniejsze momenty z życia nowego króla
Źródło: cozatydzien.tvn.pl/Getty Images/Pixabay

Książę William szykuje się do objęcia tronu?

Karol III bardzo długo czekał na to, by zostać królem, i na pewno nie będzie chciał od razu zrzec się korony na rzecz syna. Póki co monarcha oddelegował mu większość zadań, jednak wciąż reprezentuje monarchię.

"Karol spotkał się z premierem, co potwierdza, że będzie załatwiał najważniejsze państwowe sprawy, i trochę ucina spekulacje mediów o abdykacji. To sygnał: nadal panuję, nadal jestem królem" - mówił dr Janusz Sibora, badacz polskiej służby zagranicznej oraz dziejów dyplomacji w rozmowie z "Plejadą".

Ekspert zauważył, że mimo to wszystko będzie zależeć od tego, jak będzie się czuł Karol III i jak będzie przebiegać jego leczenie. Jedno jest pewne: książę William aktualnie przygotowuje się do roli króla, ponieważ musi być gotowy na każdą ewentualność.

"William połączył moralność z pragmatyzmem [...] Zabrał głos w sprawie bardzo trudnego konfliktu. To kolejny etap jego przygotowania do roli króla" - podsumował dr Janusz Sibora.

Król Karol III jest chory na nowotwór

Karol III w połowie stycznia 2024 poddał się operacji zmniejszenia przerośniętej prostaty i przy okazji wykonał szereg rutynowych badań, które nie wyszły najlepiej. Pałac Buckingham poinformował, że król choruje na nowotwór. Monarcha od razu poddał się leczeniu i postanowił wyjawić poddanym swoją historię, by zachęcić ich do rutynowej profilaktyki.

Mimo wszystko dokładny stan zdrowia Karola III jest owiany tajemnicą. Nikt nie wie nawet, z jakim rodzajem raka mierzy się król i w którym jest stadium. Głos w tej sprawie zabrała była doradczyni monarchy.

"Muszę powiedzieć, że nie otwierałabym więcej drzwi. Powiedzieli, że wykryto odmianę raka, a sama nie radziłabym iść dalej i mówić, jaki to rodzaj raka. Myślę, że jest na to mnóstwo czasu. Problem w tym, że im więcej informacji podasz, tym więcej ludzi spekuluje. Gdy tylko dowiedzą się, co to za nowotwór, wszyscy zaczynają tego szukać, ludzie zaczynają googlować i mówią, że 'znam kogoś' i im się to przytrafiło, to jest to, przez co będzie przechodził. Wiemy, że jest chory, ma stwierdzonego raka i będzie leczony" - powiedziała Kristina Kyriacou w programie "Good Morning Britain".

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na TikToku, FacebookuInstagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Autor: Anna Pawelczyk-Bardyga

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images Europe

podziel się:

Pozostałe wiadomości