Karol III nie zamieszka w Pałacu Buckingham. Dlaczego podjął taką decyzję?

Karol III został królem Wielkiej Brytanii 8 września br.
Karol III został królem Wielkiej Brytanii 8 września br.
Źródło: POOL/ Tim Graham Picture Library/Getty Images
Karol III nie przeprowadzi się do Pałacu Buckingham, gdzie prawie przez całe swoje życie mieszkała jego matka, Elżbieta II. Król chce zerwać z tradycją i ma całkiem inny pomysł na wykorzystanie historycznej rezydencji. To jednak niejedyne rozterki rodziny królewskiej przed koronacją nowego monarchy. Okazuje się bowiem, że poddani wciąż mogą odebrać Camilli Parker-Bowles tytuł "królowej małżonki".

Karol III został królem Zjednoczonego Królestwa tuż po tym, jak zmarła jego matka. Nowy monarcha jeszcze przed rozpoczęciem swojego panowania zaznaczał, że zamierza zupełnie inaczej pokierować rodziną królewską. Syn Elżbiety II chce unowocześnić monarchię i sprawić, by nie kojarzyła się jedynie z wydawaniem olbrzymich pieniędzy. Właśnie między innymi dlatego nowy król odmawia przeprowadzki do Pałacu Buckingham.

czt_elvispremiera_krupinska_lewandowscy
Paulina Krupińska o wyjeździe Lewandowskich do Hiszpanii. "Będę częstym gościem"
Paulina Krupińska w rozmowie z Anną Pawelczyk-Bardygą odniosła się do przyjaźni z Robertem i Anną Lewandowskimi. Prowadząca "Dzień Dobry TVN" nie ukrywała, że trzyma kciuki za przeprowadzkę małżeństwa do Hiszpanii i zapowiedziała, że gdy wszystko się uda, będzie u nich częstym gościem. "Kocham Barcelonę" - mówiła.

Karol III nie chce zamieszkać w Pałacu Buckingham

Karol III już kilka lat temu zapowiedział, że nigdy nie przeprowadzi się do Pałacu Buckingham, który uważa za zbyt drogi w utrzymaniu. Teraz okazuje się, że nowy król wciela w życie swój plan. Brytyjskie media informują, że monarcha odrzucił już możliwość przeprowadzki do tej historycznej rezydencji. Tym samym Karol III będzie pierwszym od 185 lat władcą Wielkiej Brytanii, który nie zamieszka w Pałacu Buckingham.

Król uważa, że pałac jest nieprzystosowany do realiów współczesnego świata.

"Król twierdzi, że wszystko musi się rozwijać" - twierdzą informatorzy z królewskiego dworu w rozmowie z "Sunday Times".

Karol III uznał, że pozostanie w posiadłości, w której mieszkał dotychczas, czyli Clarence House. Warto dodać, że obecny król mieszka tam z Camillą Parker-Bowles od 2003 roku i czuje się w tych murach niezwykle komfortowo. Sprawę ma ułatwić fakt, że rezydencja znajduje się bardzo blisko Pałacu Buckingham, który po przejściu gruntownego remontu, ma być udostępniony zwiedzającym.

"Ludzie w obecnych czasach lubią chodzić do pałaców. (...) On wspiera ten pomysł i widzi pałac jako publiczną przestrzeń, a nie prywatną" - dodają informatorzy.

Camilla Parker-Bowles jednak straci tytuł "królowej małżonki"?

Nie tylko kwestia zamieszkania królewskiej pary spędza sen z powiek pracowników Pałacu Buckingham. Okazuje się, że tytuł "królowej małżonki", którym obecnie posługuje się Camilla Parker-Bowles, może zostać jej odebrany chwilę przed koronacją jej męża. Jak donosi "The Telegraph", ostateczne zdanie w tej kwestii będą mieli sami Brytyjczycy. To właśnie od nich zależy, czy żona nowego króla 6 maja 2023 roku zostanie koronowana razem z nim. Warto w tym miejscu przypomnieć, że poddani wciąż żywią do kobiety głęboką urazę za to, że rozbiła małżeństwo Karola III z księżną Dianą.

Elżbieta II kilka miesięcy przed swoją śmiercią zadeklarowała, że Camilla Parker-Bowles otrzyma tytuł "królowej małżonki" w momencie, gdy jej syn przejmie tron. Do woli swojej matki tuż po jej śmierci odniósł się sam nowy król i poprosił Brytyjczyków o uszanowanie tej decyzji. Żona Karola III od wielu lat stara się ocieplić swój wizerunek, jednak nie zawsze się jej to udaje.

Przeczytaj więcej o brytyjskiej rodzinie królewskiej na cozatydzien.tvn.pl.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Anna Pawelczyk-Bardyga

Źródło zdjęcia głównego: POOL/ Tim Graham Picture Library/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości