Ich miłość była naznaczona skandalem. Karol III od zawsze kochał Camillę Parker Bowles

Jak wyglądała historia miłości Karola III i Camilli parker Bowles?
Jak wyglądała historia miłości Karola III i Camilli parker Bowles?
Źródło: Indigo/Getty Images
Karol III i Camilla Parker Bowles zostaną oficjalnie koronowani na króla i królową Wielkiej Brytanii już 6 maja. Ta kwestia wciąż u niektórych budzi kontrowersje, ponieważ związek królewskiej pary przez wiele lat był naznaczony skandalem. Karol III od zawsze bowiem kochał swoją żonę, jednak nie mógł jej poślubić. Oboje złożyli przysięgi małżeńskie wobec innych osób i nie dochowali im wierności. O ich romansie mówił swego czasu cały świat.

Karol III i Camilla Parker Bowles poznali się, gdy mieli niewiele ponad 20 lat i była to miłość od pierwszego wejrzenia. Plan na ich związek wydawał się idealny: ona pochodziła z rodziny, która od lat przyjaźniła się z Windsorami, on w przyszłości miał stać się królem Wielkiej Brytanii. Niestety rzeczywistość okazała się całkiem inna i niezbyt romantyczna. Karol III poślubił Dianę Spencer, Camilla Parker Bowles również stanęła na ślubnym kobiercu z innym mężczyzną. Na formalizację swojego "zakazanego związku" czekali aż 35 lat.

Cokolwiek się zdarzy, zawsze będę cię kochał
- mówił do Camilli Parker Bowles król Karol III.

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

Koronacja Karola III. Najważniejsze momenty z życia nowego króla
Źródło: cozatydzien.tvn.pl/Getty Images/Pixabay

Karol III zakochał się w Camilli Parker Bowles od pierwszego wejrzenia

Karol III poznał Camillę Parker Bowles, gdy był jeszcze następcą brytyjskiego tronu. Najstarszy syn Elżbiety II miał już skończone 20 lat i był uznawany za najlepszą partię w całym Zjednoczonym Królestwie. W kwestii relacji damsko-męskich był jednak wyjątkowo wybredny, a prasa nazywała go "najbardziej rozpieszczonym księciem". W końcu podczas meczu polo w 1970 roku Karol spotkał miłość swojego życia.

Camilla była pewna siebie i nie brakowało jej poczucia humoru. Obecność następcy tronu wcale jej nie peszyła. Gdy została mu przedstawiona, od razu przeszła do konkretów.

Moja praprababka była kochanką twojego prapradziadka. Co ty na to?
- powiedziała do przyszłego męża.
Karol III i Camilla Parker Bowles na meczu polo w 1972 roku
Karol III i Camilla Parker Bowles na meczu polo w 1972 roku
Źródło: Hulton Royals Collection

Bardzo szybko okazało się, że historia lubi się powtarzać. Camilla wówczas była już w związku z Andrew Parker Bowlesem, angielskim wojskowym, który również był blisko związany z rodziną królewską. Mężczyzna, wypełniając swoje obowiązki wobec ojczyzny, często wyjeżdżał z kraju. Jego dziewczyna natomiast wówczas romansowała z Karolem. Związek ówczesnego następcy tronu z Camillą skończył się w 1973 roku, gdy syn Elżbiety II musiał wyjechać w ramach służby w marynarce wojennej na Karaiby. Nie poprosił wtedy ukochanej, by czekała, aż do niej wróci. Niedługo potem Camilli oświadczył się Andrew Parker Bowles. Pół roku później para wzięła ślub.

Polecamy: Koronacja Karola III. Kiedy się odbędzie? Jak będzie wyglądać? Oto szczegóły ceremonii!

Karol dowiedział się o ślubie Camilli, gdy był jeszcze poza Wielką Brytanią. Nie ukrywał swojej rozpaczy, o której pisał w listach przyjaciołom. Miał też nadzieje, że z czasem przeboleje swoją stratę. Mimo wszystko nie chciał urywać kontaktu z Camillą, która była jednocześnie jego najlepszą przyjaciółką. Jeździli razem na polowania i rozwijali wspólne pasje. W 1975 roku Camilla Parker Bowles urodziła syna, a jego ojcem chrzestnym został nie kto inny niż... następca tronu.

Syn Elżbiety II nie mógł znieść nawet najkrótszej rozłąki ze swoją dawną partnerką. Z tego względu zakupił posiadłość Highgrove, która mieściła się niedaleko domu małżeństwa Parker Bowles. Niedługo potem okazało się, że Andrew Parker Bowles od wielu lat zdradzał swoją żonę. Camilla postanowiła utopić swoje łzy w ramionach Karola i tak po raz kolejny została jego kochanką. Para nie kryła się specjalnie ze swoim uczuciem, w związku z czym wieści o miłosnych podbojach Karola szybko dotarły do królowej. Elżbieta II uznała to za plamienie honoru Windsorów i nakazała usunąć Camillę Parker Bowles z otoczenia syna. Kobieta nie mogła być zapraszana na żadne uroczystości, a sam następca tronu natychmiastowo miał zacząć poszukiwania kandydatki na żonę.

Diana Spencer nie mogła konkurować z Camillą Parker Bowles

Karol miał wówczas już 30 lat i nie chciał stawać na ślubnym kobiercu. W jego sercu bowiem wciąż kwitła miłość do Camilli i ani myślał zamienić jej na inną kobietę. Wiedział jednak, że kiedyś zostanie królem i ma obowiązki wobec korony, a w tym obowiązek spłodzenia męskiego potomka. Następca tronu spotykał się z kilkoma kandydatkami, aż w końcu natrafił na Dianę Spencer. Była idealna.

Diana pochodziła nie tylko z arystokratycznej rodziny, ale także, co najważniejsze, w przeciwieństwie do Camilli - była dziewicą. Elżbieta II i książę Filip byli zachwyceni Dianą Spencer i oznajmili Karolowi, że to właśnie ona zostanie jego żoną. Para pobrała się w lipcu 1981 roku, a ich ślub śledził cały świat.

Księżna Diana bardzo zaangażowała się w małżeństwo. Dwudziestoletnia arystokratka starała się zaistnieć w oczach męża, jednak on nawet podczas podróży poślubnej, myślał tylko o Camilli. Oglądał ich pamiątkowe, wspólne zdjęcia, które miały mu wypadać z kieszeni marynarki. Nosił także z dumą spinki do mankietów z wygrawerowanymi inicjałami "CC", czyli Karol i Camilla. Następca tronu był ponad 10 lat starszy od swojej młodej żony i nie podzielał ich pasji. W pewnym momencie zaczął nawet przezywać Dainę "lalką Barbie" i "przeklętą idiotką".

Karol III podczas ślubu z Dianą Spencer
Karol III podczas ślubu z Dianą Spencer
Karol III podczas ślubu z Dianą Spencer
Źródło: Hulton Royals Collection

Polecamy: Te gwiazdy uświetnią koronację Karola III. Kto wystąpi na niedzielnym koncercie?

Mimo wszystko wypełniał obowiązki męża: spłodził bowiem dwóch synów. Najpierw na świat przyszedł książę William, a potem książę Harry. Druga ciąża Diany Spencer miała już być usilną próbą ratowania małżeństwa z Karolem, która skończyła się fiaskiem. Księżna Diana robiła dobrą minę do złej gry i wyrywała się sztywnym zapisom protokołu. Wychodziła bliżej poddanych, odwiedzała chorych i pokazywała inną, nieznaną dotąd twarz rodziny królewskiej. Z czasem prasa zaczęła ją okrzykiwać "królową ludzkich serc", co bardzo nie podobało się Karolowi. Następca tronu był oburzony tym, że społeczeństwo woli jego żonę i zaczął traktować ją jako rywalkę w walce o popularność. W międzyczasie jego żali wysłuchiwała wiernie Camilla Parker Bowles.

Gdy księżna wyjeżdżała w służbowe podróże, Karol zapraszał Camillę, by nocowała w jego domu w Highgrove. Camilla Parker Bowles miała się tam czuć niczym najważniejsza osoba w posiadłości. Często w towarzystwie swojego kochanka przyjmowała gości, a przy stole zasiadała u jego boku. O wszystkim wiedziała Elżbieta II, jednak nie chciała wzniecać skandalu i zbywała Dianę Spencer, gdy próbowała z nią rozmawiać na temat zachowania jej syna. Pałac Buckingham sugerował nawet, że księżna popadła w stan obłąkania i ma problemy psychiczne, dlatego nadinterpretuje problemy małżeńskie.

Jeżeli podczas kolacji padało imię Diany, co zdarzało się raczej rzadko, Karol mówił po prostu, że wolała spędzić weekend w Londynie
- opowiadał jeden z przyjaciół pary. 

Księżna Diana próbowała także wyjaśnić sytuację z kochanką męża. Wypytywała ją o bliską relację z Karolem i rzekomy romans, o którym mówiła już wówczas cała Wielka Brytania. Camilla Parker Bowles jednak zawsze wszystkiemu zaprzeczała i zapewniała o swojej lojalności. Nigdy jednak nie zrezygnowała z tajemnych spotkań z Karolem. Pod koniec 1992 roku księżna i książę Walii ogłosili separację.

Afera "Camillagate" - o co chodziło?

Wybuch skandalu był tak naprawdę kwestią czasu. W styczniu 1993 roku dziennikarze "The Daily Mirror" dotarli do zapisów rozmowy Karola i Camilli sprzed czterech lat, a transkrypcję opublikowali w gazecie. Aferę, która wstrząsnęła ówczesnym światem, zatytułowali frazą "Camillagate". Następca brytyjskiego tronu bez ogródek mówił do swojej kochanki, że chciałby w kolejnym życiu zostać.... jej majtkami, albo stać się jej tamponem. Nie sądził jednak, że kiedyś przeczyta o tym cały kraj.

Mógłbyś wrócić jako pudełko. [...] Pudełka tamponów, żebyś nie przestawał
- odpowiadała ukochanemu Camilla Parker Bowles, która w momencie prowadzenia tej rozmowy wciąż była mężatką.

Pałac Buckingham nie mógł już dłużej udawać, że romans Karola to jedynie wymysły "chorej na głowę" Diany. Karol dwa lata po ujawnieniu zapisów rozmowy z Camillą Parker Bowles powiedział, że nigdy tak naprawdę nie kochał swojej żony i został zmuszony do zawarcia z nią małżeństwa. Przyznał się także do zdrady. Nie ujawnił imienia swojej kochanki, jednak wszyscy wiedzieli, o kogo chodzi. Poddani byli oburzeni sytuacją i domagali się w protestach, by najstarszy syn Elżbiety II został usunięty z listy sukcesji do brytyjskiego tronu. Uważali bowiem, że jego zachowanie jest niegodne tytułu przyszłego króla.

W końcu głos w sprawie zabrała także Diana Spencer. Popularna Lady Di przyznała, że przez całe jej małżeństwo była "tą drugą" i nigdy nie otrzymała pomocy, mimo że wielokrotnie chciała wyjaśnić tę sytuację. Księżna cierpiała na nerwową bulimię, a podczas jednej z ciąż z rozpaczy rzuciła się nawet ze schodów.

Zawsze byliśmy w tym związku we troje. I to zmieniło wszystko
- powiedziała w słynnym wywiadzie z Andrew Mortonem.
Księżna Diana i Camilla Parker Bowles w 1980 roku
Księżna Diana i Camilla Parker Bowles w 1980 roku
Źródło: Hulton Archive

Te słowa bardzo mocno odbiły się także na wizerunku samej Camilli Parker Bowles, która podobno przez rok nie mogła wyjść spokojnie z domu. Paparazzi nie dawali jej spokoju, a brytyjscy dziennikarze nadali jej przydomek "rottweiler". Kochanka Karola i Andrew Parker Bowles wzięli rozwód w 1995 roku. Rok później swoje małżeństwo rozwiązali następca tronu i księżna Diana.

Karol III i Camilla Parker Bowles wzięli ślub 18 lat temu

Sytuację Camilli Parker Bowles zmieniła dopiero niespodziewana śmierć księżnej Diany w 1997 roku. Wówczas brytyjskie tabloidy w obliczu tej tragedii nieco spuściły z tonu i dały odsapnąć członkom rodziny królewskiej. Wówczas kochanka Karola zaczęła ocieplać też swój wizerunek. Coraz częściej i chętniej udzielała wywiadów. W niedawno opublikowanej biografii "Ten Drugi", książę Harry przyznał, że macocha poświęciła go dla własnego PR-u. Camilla Parker Bowles miała donosić mediom na młodego księcia i tym samym odwracać uwagę od siebie.

Wychowano mnie, żeby cieszyć się życiem, a nie siedzieć w kącie i płakać
- powiedziała wiele lat temu.

Chociaż książę William i książę Harry prosili ojca, żeby nie wiązał się formalnie ze swoją kochanką, ten nie wysłuchał ich głosów. Siedem lat po śmierci Diany Spencer Karol oświadczył się swojej wieloletniej ukochanej. Para pobrała się 9 kwietnia 2005 roku. Na ślubie nie była obecna Elżbieta II.

Nie jest przecież tajemnicą, że ten romans trwa z przerwami od 40 lat
- komentował wówczas Robert Hardman, dziennikarz "Daily Mail".
Wyglądali na spiętych. Książę próbował żartować. Rzucił do najbliższych – swojego syna, księcia Williama, księcia Harry'ego i syna Camilli, Toma Bowlesa, którzy byli ich świadkami, że to bardzo piękny dzień. Chociaż jutro może wszystkiego żałować…
-  pisała Mary Riddell dla "The Observer". 

Niedługo Karol, już jako król Wielkiej Brytanii i Camilla Parker Bowles ponownie będą mieli okazję złożyć przysięgę wierności, tym razem jednak w stosunku do narodu. Koronacja królewskiej pary odbędzie się 6 maja 2023 roku w Opactwie Westminsterskim. Wielkie święto potrwa aż trzy dni.

Karol III podczaś ślubu z Camillą Parker Bowles
Karol III podczaś ślubu z Camillą Parker Bowles
Źródło: Getty Images Europe

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Autor: Anna Pawelczyk-Bardyga

Źródło zdjęcia głównego: Indigo/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości