Katarzyna Pawlak nie żyje. Jacek Kawalec pożegnał artystkę we wzruszających słowach

Katarzyna Pawlak nie żyje
Katarzyna Pawlak nie żyje
Źródło: Screen z programu "Uwaga"/ Getty Images
Tragiczna wiadomość obiegła media. 9 listopada 2023 roku w wieku 62 lat zmarła aktorka i dziennikarka, Katarzyna Pawlak. Artystka przez wiele lat zmagała się z chorobą. Wieści jako pierwszy podał portal Film Polski. Ostatnie chwile Katarzyna Pawlak spędziła pod opieką mamy i córki.

Katarzyna Pawlak urodziła się 8 lipca 1961 roku w Łodzi. Już jako dziecko okazywała talent i zainteresowanie światem sztuki. Zanim ukończyła szkołę muzyczną, na swoim koncie miała już 11 dobrze ocenianych ról. Choć wróżono jej świetlaną przyszłość, po usłyszeniu diagnozy zrezygnowała z aktorstwa na rzecz pracy dziennikarki radiowej.

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

Polscy artyści, dziennikarze i sportowcy, którzy zmarli w 2023 roku
Źródło: cozatydzień

Katarzyna Pawlak nie żyje

Katarzyna Pawlak od wielu lat zmagała się ze stwardnieniem rozsianym. O chorobie dowiedziała się już podczas studiów. Można było ją podziwiać w produkcjach: "Inna", "Siedem stron świata", "Ptaki, ptakom", czy "300 mil do nieba". Ostatni raz na szklanym ekranie pojawiła się w 1991 roku, grając epizod w filmie politycznym "Skarga". W późniejszym czasie udzielała się jako dziennikarka radiowa. Założyła stowarzyszenie wspierające niepełnosprawnych "Oazis".

Aktorka przez kilka ostatnich lat życia poruszała się na wózku inwalidzkim. Korzystała z pomocy córki i mamy.

"Samodzielnie może unieść do ust małą butelkę z sokiem, który popija. Trzeba ją karmić, a i to nie jest łatwe, bo w ogóle nie ma apetytu. [...] Waży mniej niż 30 kg, jest bardzo osłabiona. Mówi z trudem, cichym głosem, krótkimi zdaniami. Nie ma nawet siły, by wytrzymać przeniesienie na wózek. Ostatnie lata spędziła głównie w łóżku. Prawie nikt jej nie odwiedza, nie może czytać, bo ledwo widzi" — powiedziała w reportażu "Uwagi" matka aktorki.

Katarzyna Pawlak nie żyje. Tak wyglądał pogrzeb dziennikarki

Katarzyna Pawlak została pochowana na Cmentarzu Komunalnym "Zarzew" w rodzinnej Łodzi. Ceremonia miała charakter rodzinny. Wiele osób z dużym opóźnieniem dowiedziało się o śmierci artystki.

"Nie było o tym głośno, dopiero dzisiaj, przypadkiem, trafiłam na informację o Kasi Pawlak" - napisała w poście na Facebooku Danuta Łeszyk.

"Odeszła Kasia Pawlak, moja koleżanka z roku, utalentowana aktorka, która przez kilkadziesiąt lat zmagała się z potworną chorobą, zachowując pogodę ducha i uśmiech, który tu widzicie. Serdeczne wyrazy współczucia dla jej mamy Haliny i córki Julii" - napisał Jacek Kawalec we wpisie na Facebooku.

Znani polscy artyści wielokrotnie ubolewali nad tym, że stwardnienie rozsiane uniemożliwiło wspaniałej aktorce rozwijanie kariery.

"Kaśka to było żywe srebro. Kiedy okazało się, że ma problemy z poruszaniem się... dla mnie to był szok" – powiedział o aktorce Jacek Kawalec w programie "Uwaga".

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas również znaleźć na  TikToku, Facebooku oraz Instagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas.

Autor: Dagmara Olszewska

Źródło zdjęcia głównego: Screen z programu "Uwaga"/ Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości