Kiedy koronacja Karola III? Operacja Spring Tide rozpoczęła się

Król Karol
Król Karol III - kiedy koronacja?
Źródło: Jane Barlow-WPA Pool/Getty Images
73-letni syn zmarłej wczoraj królowej Elżbiety II oficjalnie został królem Wielkiej Brytanii. Kiedy odbędzie się koronacja nowego władcy?

Karol III Windsor, obecny król Walii, już niedługo dostąpi koronacji jako król Wielkiej Brytanii i stanie się tym samym władcą 14 innych krajów m.in. Kanady i Nowej Zelandii. Wszyscy zastanawiają się, kiedy poznamy datę oficjalnej koronacji Karola III. 

Karol III postanowił udać się z Balmoral, gdzie zmarła królowa Elżbieta II, do Londynu, aby przed Pałacem Buckingham wygłosić pierwsze orędzie do Brytyjczyków. 

Spring Tide Operation

Spring Tide Operation, to protokół ze szczegółowym planem, co powinien zrobić nowy władca po śmierci królowej Elżbiety II. Według niego Rada Akcesyjna zgromadzi się w pałacu św. Jakuba dobę po śmierci monarchy, aby oznajmić wstąpienie na tron nowego króla, czyli Karola III. Następnie parlament złoży przysięgę wierności nowemu władcy. Karol III uda się później na spotkanie z premier Liz Truss oraz członkami jej gabinetu.  

Plan na wypadek śmierci królowej Elżbiety II był opracowany w latach 60. XX wieku i co roku ulegał aktualizacji. Zgodnie z kolejnymi punktami tej operacji, Karol III Windsor, następca królowej Elżbiety II, od razu po jej śmierci staje się królem Wielkiej Brytanii, jednak na oficjalną, publiczną koronację nowego króla będziemy musieli poczekać. 

Koronacja nowego władcy na pewno nie odbędzie się przed 18 września, czyli przed pogrzebem królowej Elżbiety II. 

Julia Wieniawa o akceptacji siebie. "To trochę trwało"
Julia Wieniawa w rozmowie z Anną Pawelczyk-Bardygą przyznała, że z biegiem lat pozbyła się kompleksów, które przekuła w swoje atuty. Gwiazda zaznaczyła jednak, że nie stało się tak od razu, a proces akceptacji siebie i swoich możliwości trochę u niej trwał. "Jest coraz lepiej i myślę, że całe życie będę się tego uczyć, bo pewnie będą różne etapy" - powiedziała.

Karol III - nowy król Wielkiej Brytanii

Żaden król w historii Wielkiej Brytanii nie był starszy, gdy rozpoczynał swoje panowanie, niż Karol III. Całe swoje życie przygotowywał się do roli monarchy. Jak mówi królewski komentator Robert Jobson: 

"Windsorowie są jak zwykle rodzinni. Potrzebny jest zwierzchnik, ktoś twardy i zdecydowany, aby wprowadzić porządek. A królowa była po prostu zmęczona. Karol jest quasi-królem, choć Windsorowie nie chcą tego powiedzieć wprost".

Karol III nie jest lubiany przez Brytyjczyków. To jego matka była dla nich wzorem i gwarancją ugodowych rządów królewskiej rodziny. Mieszkańcy Londynu zastanawiają się, jakie będą pierwsze decyzje nowego władcy, zwłaszcza wobec księcia Harry'ego i Meghan Markle, którzy wyprowadzili się do USA i zrzekli swoich tytułów.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Przeczytaj też:

Autor: Urszula Grabowska

Źródło zdjęcia głównego: Jane Barlow-WPA Pool/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości