Te gwiazdy uświetnią koronację Karola III. Kto wystąpi na niedzielnym koncercie?

Kto wystąpi na koronacji Karola III?
Kto wystąpi na koronacji Karola III?
Źródło: Getty Images
Koronacja Karola III to wydarzenie, na które z zapartym tchem czeka cały świat. Choć syn Elżbiety II realizuje zadania wynikające z bycia głową monarchii brytyjskiej już od pewnego czasu, oficjalnie królem zostanie dopiero 6 maja 2023 roku. W majowy weekend na fanów brytyjskiej monarchii czeka nie tylko koronacja, ale również wydarzenia towarzyszące - w tym niedzielny koncert, na którym zjawią się topowe gwiazdy muzyki.

Wielkimi krokami zbliża się korona Karola III. Choć syn Elżbiety II objął rządy niedługo po śmierci matki, oficjalnie na tytuł musiał trochę poczekać. Od kilku tygodni brytyjskie media prześcigają się w doniesieniach dotyczących szczegółów nadchodzącego wydarzenia. W weekend odbędzie się nie tylko koronacja. Towarzyszyć jej będzie między innymi niedzielny koncert, na którym pojawią się topowe gwiazdy świata muzyki. Kto wystąpi?

Czytaj też: Koronacja Karola III. Kiedy się odbędzie? Jak będzie wyglądać? Oto szczegóły ceremonii!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Koronacja Karola III. Najważniejsze momenty z życia nowego króla
Źródło: cozatydzien.tvn.pl/Getty Images/Pixabay

Koronacja Karola III. Koncert koronacyjny - kto wystąpi?

Niedawno BBC ogłosiło listę wykonawców, którzy uświetnią koronacyjny koncert nowego króla Wielkiej Brytanii. Podczas niedzielnego wydarzenia nie zabraknie nazwisk z pierwszych stron gazet i to nie tylko brytyjskich. Na liście znaleźli się między innymi Lionel Richie, Katy Perry i Andrea Bocelli, a także brytyjska formacja Take That oraz śpiewak operowy Bryn Terfel czy muzyk Alexis Ffrench.

Koncert będzie uczczeniem nowego rozdziału w historii narodu, z motywami miłości, szacunku i optymizmu, celebrując cztery narody, ich społeczności i Wspólnotę Narodów
 - przekazała w oficjalnym oświadczeniu stacja BBC.

BBC Studios Productions jest organizatorem niedzielnego koncertu, który będzie transmitowany wprost z terenu zamku Windsor. To będzie prawdziwa gratka dla melomanów z całego świata. Andrea Bocelli zaśpiewa w duecie z Brynem Terfelem. Co ciekawe, dla formacji Take That będzie to pierwszy koncert na żywo od 2019 roku. Przed laty w skład grupy wchodził Robbie Williams.

W wydarzeniu weźmie udział królewska para oraz przedstawiciele organizacji charytatywnych i społeczeństwo, a dzięki transmisji na żywo koncert obejrzą mieszkańcy całego świata. Jak donosiły brytyjskie media, wiele gwiazd odmówiło występów. Portal "Rolling Stones" jakiś czas temu poinformował, że zaproszenie odrzucili m.in. Adele, Elton John, Robbie Williams czy Spice Girls. Powodem miała być rzekoma niechęć wiązania nazwiska z monarchią, wokół której w ostatnim czasie wybucha coraz więcej głośnych skandali.

Przeczytaj więcej na temat koronacji Karola III.

Jak będzie przebiegać koronacja Karola III?

Historyczna uroczystość, jaką z pewnością jest pierwsza od kilkudziesięciu lat koronacja na brytyjskim dworze królewskim, zaplanowana została na 6 marca. Zgodnie z zaproszeniami ceremonia odbędzie się w Abbey Church of Westminster. Wydarzenie planowane jest od wielu tygodni, toteż oczy całego świata z zainteresowaniem śledzą medialne przekazy, w których opisywane są drobne szczegóły uroczystości. Wiadomo, że 6 maja odbędą się pokazy lotnicze z udziałem 60 jednostek należących do RAF-u i Marynarki Wojennej, a paradzie ulicami miasta weźmie udział przeszło 6 tys. żołnierzy. Król Karol III i jego małżonka przejadą wówczas w dwóch karetach, a drogę powrotną z Opactwa Westminsterskiego do Pałacu Buckingham, w starszej, pozłacanej. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów rodzinnych uroczystości jest pojawienie się członków monarchii na balkonie i pozdrowienie poddanych.

Jak wiadomo, książę Harry, który od pewnego czasu jest skonfliktowany z rodziną królewską, otrzymał zaproszenie na koronację. Przyjął je, pojawi się jednak bez żony - Meghan Markle zostanie w Kalifornii wraz z dziećmi. Brytyjskie media spekulują, że powodem podjęcia takiej decyzji jest trzecia ciąża żony księcia Harry'ego. Inni twierdzą, że choć informacja o tym, że aktorka spodziewa się dziecka, jest możliwa, to rezygnacja z obecności na koronacji miała nie być z tym związana.

Przeczytaj też: Meghan Markle nie przyjedzie na koronację. Wiadomo, jak zareagował Karol III

Karol III jest następcą Elżbiety II
Karol III jest następcą Elżbiety II
Karol III jest następcą Elżbiety II
Źródło: Getty Images

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Przeczytaj też:

Autor: Dominika Kowalewska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości