Król Karol III wygłosił pierwsze orędzie. Wyjaśnił, co zmieni się w rodzinie królewskiej

Karol III złamał królewski protokół.
Król Karol III
Źródło: Jane Barlow-WPA Pool/Getty Images
W piątek 9 września 2022 roku byliśmy świadkami historycznej chwili. Król Karol III wygłosił swoje pierwsze orędzie po objęciu tronu. Odniósł się w nim do królowej Elżbiety II, jej oddania służbie narodu i rodzinie. "Uroczyście przysięgam, że przez cały czas, który Bóg mi jeszcze da, będę stać na straży konstytucyjnych zasad, które leżą w sercu naszego narodu" - powiedział.

Królowa Elżbieta niespodziewanie zmarła 8 września 2022 roku. Po jej śmierci rozpoczęła się operacja "London Bridge", która dokładnie opisuje przebieg żałoby i pochówku monarchini. Według zasad panujących w rodzinie królewskiej tron i obowiązki królowej przejął jej syn Karol, który przybrał tytuł król Karol III. 

Pierwsze orędzie króla Karola III

Karol III od dwóch dni pełni obowiązki króla. Spotkał się już z tłumem zgromadzonym przed pałacem Buckingham oraz rozmawiał z premier Liz Truss. W piątek 9 września w godzinach wieczornych zostało wyemitowane jego pierwsze, historyczne orędzie do narodu. 

"Tak jak królowa robiła to z pełnym poświęceniem, ja również uroczyście przysięgam, że przez cały czas, który Bóg mi jeszcze da, będę stać na straży konstytucyjnych zasad, które leżą w sercu naszego narodu. Niezależnie od tego, gdzie mieszkacie - czy w Zjednoczonym Królestwie, czy w innych królestwach i terytoriach na świecie - niezależnie od tego, skąd pochodzicie, jakie są wasze przekonania, będę służyć wam z szacunkiem, lojalnością i miłością, tak jak czyniłem to przez dotychczasowe życie. Moje życie oczywiście ulegnie zmianie. Gdy przejmuję nowe obowiązki, nie będzie już możliwe, bym mógł tak wiele czasu i energii poświęcić tym organizacjom i tym sprawom, które są mi tak bardzo drogie. Ale wiem, że ta ważna praca będzie kontynuowana i będzie realizowana przez zaufanych innych ludzi" - wyznał król Karol III. 

Król Karol III przemawia do narodu 

Król Karol III w orędziu wyjaśnił, na czym będą polegały zmiany w rodzinie królewskiej i kto otrzyma nowe, szlacheckie tytuły. Odwołał się także do swojego syna Harry’ego i jego żony Meghan Markle

"Polegam na miłości mojej ukochanej żony Camilli. Wiem, że wprowadzi do swojej nowej roli stabilność i zdecydowanie, obowiązkowość, które tak bardzo kocham. (...) Dzisiaj czynię Williama księciem Walii, kraju, którego tytuł z tak wielkim przywilejem nosiłem przez tak długą część mojego życia. Z Katherine u jego boku, nasi nowi książę i księżna Walii będą dalej inspirować i prowadzić naszą rozmowę po to, żeby dojść do tego punktu, gdzie można faktycznie zapewnić najlepsze wsparcie i pomoc. Chciałbym również wyrazić swoją miłość do Harry'ego i Meghan, gdy dalej budują oni swoje życie za granicą" - powiedział.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Dagmara Olszewska

Źródło zdjęcia głównego: Jane Barlow-WPA Pool/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości