Lidia Owsiak-Niedźwiedzka i Jerzy Owsiak są razem 46 lat. Nie zawsze było różowo

Autor:
Martyna
Mikołajczyk
Jerzy Owsiak z żoną, Lidią Niedźwiedzką-Owsiak

Są małżeństwem od 46 lat. Poznali się jeszcze w szkole średniej. Choć od tego czasu ich relacja nie raz stała pod znakiem zapytania, dziś małżeństwo Lidii Niedźwiedzkiej-Owsiak i Jerzego Owsiaka to niekwestionowany filar WOŚP. Jak układały się ich losy?

Jerzy Owsiak zaczynał w roli dziennikarza i organizatora koncertów. Pierwszy "Przystanek Woodstock", niedawno przekształcony w "Pol'and'Rock Festival", zorganizował w 1995 roku. Jednak to działalność charytatywna stała się jego życiowym celem, co nie mogło się nie odbić na jego życiu prywatnym.

Aktorzy "Pokusy" o swoich rolach. Helena Englert, Piotr Stramowski, Klaudia El Dursi
Aktorzy "Pokusy" o swoich rolach. Helena Englert, Piotr Stramowski, Klaudia El Dursi Źródło: "Co Za Tydzień"

Jerzy Owsiak - sukces WOŚP

Kiedy w 1993 roku organizował pierwszy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wszyscy pukali się w czoło, nie wierząc w to, by w Polsce tamtych czasów, ktoś mógł potraktować pomysł na serio. A jednak. WOŚP rozrosła się tak, że od kilkunastu lat co roku pada rekord uzbieranej kwoty. Kwesty i licytacje prowadzone są na czterech kontynentach, w 25 krajach, gdzie akcje prowadzi ponad 120 wolontariuszy.

Jerzy Owsiak dopina swego od 31 lat. Niemniej są i tacy, którzy nie wierzą w jego czyste intencje. Organizator nie raz był posądzany o czerpanie z WOŚP własnych korzyści. Dlatego kilka lat temu wydał oświadczenie: "Ja, Jurek Owsiak, od 6 lat pracuję w firmie Złoty Melon, która jest jednoosobową spółką należącą tylko i wyłącznie do Fundacji WOŚP i która ma na celu pozyskiwanie pieniędzy dla Fundacji poprzez prowadzenie wszelkich działań gospodarczych z nią związanych. Jestem prezesem zarządu tej spółki i moje wynagrodzenie „na rękę” wynosi ok. 10 tys. złotych. Jego wielkość nie zmieniła się w ostatnich latach znacząco, bo ostatnia moja podwyżka miała miejsce w październiku 2017 roku i wynosiła 1000 zł (…) Po raz kolejny informuję, że ja, Jurek Owsiak, nie pobieram żadnego wynagrodzenia z Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy".

Gwiazdy na 31. finale WOŚP: Jurek Owsiak
Gwiazdy na 31. finale WOŚP: Jurek Owsiak Gwiazdy na 31. finale WOŚP: Jurek Owsiak Źródło: MW MEDIA

Jerzy Owsiak prywatnie. Jest mężem, ojcem i dziadkiem

Prywatnie Jerzy Owsiak jest mężem Lidii Niedźwiedzkiej-Owsiak. Choć może prywatnie to nienajlepsze słowo, bo małżonkowie tworzą trzon organizacji, współpracując ramię w ramię. Dziś ich relacja wydaje się nierozerwalna, choć nie zawsze tak było.

Poznali się w szkole średniej. Niedawno Lidia Niedźwiedzka-Owsiak zdradziła, jak potraktował ją przyszły mąż: "Zerwał ze mną w liście. Dzisiaj nie chce o tym mówić i pamiętać. We mnie to zostało. Leży gdzieś na dnie serca. Nie myślałam, że wróci. Pojawili się jacyś inni chłopcy. Ale niespodziewanie dla mnie zapukał do moich drzwi. Momentalnie wszystko wróciło" – mówiła Lidia Niedźwiedzka-Owsiak w wywiadzie dla Wysokich Obcasów.

Wówczas para była już pewna swego. Mimo zastrzeżeń zaniepokojonych rodziców zaczęli planować ślub. "Moi rodzice byli przerażeni. Dopytywali, jak mamy zamiar żyć, z czego utrzymamy rodzinę. Mnie to nie zrażało. Było między nami uczucie. Moja decyzja była świadoma, wiedziałam, że chcę być z nim".

Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak - problemy w związku

Problemy w ich związku zaczęły się wraz z początkiem medialnej kariery Jerzego Owsiaka. Para przyznaje, że pierwsze próby pogodzenia dbania o małżeństwo i rzucenia się w wir pracy nad WOŚP, wydawały się nie do pogodzenia. Kłócili się tak, że niemal się rozstali. Lidia Niedźwiedzka-Owsiak wspomina: "byliśmy o krok od rozwodu. Powiedziałam do Jurka, że małżeństwo to układ dwojga ludzi z różnych rodzin, różnie wychowanych".

Choć nie było łatwo, w końcu udało im się wypracować porozumienie. Okazało się, że dwie zupełnie różne osobowości da się jednak połączyć w piękną całość i to na długie lata. Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak znacznie powiększyli rodzinę przez te 46 lat. Kolejne finały tworzą razem z kolejnymi pokoleniami - póki co z dwiema córkami i dwiema wnuczkami. Ale jak dobrze wiadomo, to nie koniec, bo orkiestra będzie grała do końca świata i jeden dzień dłużej!

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor:Martyna Mikołajczyk

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

Pozostałe wiadomości