Maciej Stuhr – wiek, kariera, małżeństwo, dzieci

Autor:
Ewa
Podleśna-Ślusarczyk

Maciej Stuhr to jeden z najbardziej rozchwytywanych polskich aktorów, niezwykle wyrazisty i budzący ogromną sympatię widzów. Ostatnie role w serialach kryminalnych jak również rola czarnego charakteru w "Szadzi" pokazały jego kunszt aktorski w zupełnie innym świetle.

Maciej Stuhr – wiek, dzieciństwo

Maciej Stuhr urodził się w 1975 r. w Krakowie. Już jako 13-latek zadebiutował w filmie i to u wybitnego polskiego reżysera Krzysztofa Kieślowskiego i słynnym "Dekalogu". Jako syn cenionego i popularnego aktora Jerzego Stuhra oraz skrzypaczki Barbary Kóski miał ciekawe dzieciństwo, pełne spotkań ze znanymi osobami i obserwowaniem z zapartym tchem pracy swojego ojca za kulisami.  Maciej Stuhr uczęszczał do przedszkola muzycznego, ukończył też Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w klasie fortepianu. W czasach szkoły średniej wybrał jedno z krakowskich liceów, a następnie poszedł na studia psychologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dopiero w 2003 r. postanowił pójść także na PWST w Krakowie i podążyć śladem swojego ojca. Nie poprzestał edukacji na tym, w maju 2019 ukończył studia doktorskie na PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi.

Maciej Stuhr - kariera

Po maturze początkowo sięgał po role kabaretowe, otrzymał nawet nagrody na przeglądzie PAKA w 1997 r. Ale jego kariera zaczęła się tak naprawdę od roli w filmie "Fuks" Macieja Dutkiewicza w 1998 r. Kolejne role w "Chłopaki nie płaczą" i "Poranek Kojota" tylko utwierdziły wszystkich w przekonaniu, że Maciej Stuhr to nowa gwiazda w świecie filmowym. 

Pierwszą nominację jako najlepszy aktor drugoplanowy do nagród filmowych Orły – otrzymał już w 2001 r. za ekranizację "Przedwiośnia".

2007 r. był przełomowy w jego karierze. Występował na deskach Teatru Rozmaitości w sztuce w reż. Krzysztofa Warlikowskiego, w której wcielał się w postać osoby homoseksualnej, a jednocześnie nagrał dwa głośne filmy "Korowód" i "Testosteron". 

W 2009 r. rola w filmie Małgorzaty Szumowskiej "33 sceny z życia" przyniosła mu nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego oraz nominacje do nagrody Polskiej Nagrody Filmowej za najlepszą rolę męską.

2010 r. to kolejne dwie ważne role, w filmie „Śluby panieńskie” i "Mistyfikacji", za które był nominowany do Złotych Kaczek. Odnalazł się także doskonale w komediach romantycznych, takich jak "Listy do M.". Zaraz po sukcesie filmu wystąpił w czesko-słowackim kryminale "Konfident".

Za występ w roli Józefa Kaliny w Pokłosiu (2012) Władysława Pasikowskiego odebrał Polską Nagrodę Filmową za najlepszą główną rolę męską podczas gali wręczenia Orłów 2013.

W 2014 r. udało mu się wystąpić w filmie reżyserowanym przez własnego ojca "Obywatel", a dwa lata później głośno było o jego roli Fabiana Apanowicza w komedii Janusza Majewskiego "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy", za którą w 2016 r. był nominowany do Orła w kategorii "najlepsza główna rola męska".

Kolejne lata przyniosły mu ogromną popularność dzięki dwóm filmom, niezwykle ciepło przyjętym przez widzów, a mianowicie "Listy do M. 2" oraz "Planeta singli", gdzie wcielił się w postać Tomka Wilczyńskiego, mężczyzny który niespodziewanie sam dla siebie zakochuje się.

Od 2018 r. coraz chętniej występuje w serialach. W 2018 r. w "Diagnozie", "Belfrze" czy "Szadzi", która wzbudziła ogromną popularność wśród widzów TVN.

Ostatnie najważniejsze role Macieja Stuhra to: "Sala samobójców. Hejter", "Bad Boy", "Polityka" i "Czerwony Kapitan".

Maciej Stuhr także dubbinguje i występuje na deskach teatrów, pisze felietony, prowadzi gale i jest konferansjerem. Coraz częściej także siada do pisania scenariuszy i reżyserowania. Jest także wykładowcą na uczelni – słowem można powiedzieć o nim, że jest człowiekiem-orkiestrą. 

Maciej Stuhr – żona, dzieci

Maciej Stuhr w latach 1999-2004 był mężem Samanty z d. Janas, z którą ma córkę Matyldę, urodzoną w 2000 r. Samanta zrobiła licencjat na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a później na wydziale Sztuki Mediów i Scenografii ASP uzyskała z wyróżnieniem rektorskim tytuł magistra, by po latach, w 2017 roku na tej samej uczelni otworzyć przewód doktorski. Samanta Stuhr studiowała także Europeistykę i Kulturoznawstwo – na Uniwersytecie Warszawskiej i Jagiellońskim. Wystąpiła w kilku filmach, takich jak: "Kroniki domowe", "E=mc2".

Wokół rozstania Stuhra z Janas narosło wiele spekulacji, które doczekały się nawet rozpraw sądowych. Niektóre media, które doprowadziły do nagonki medialnej na Janas, zostały pociągnięte do odpowiedzialności i musiały wypłacić odszkodowania, które byli małżonkowie przeznaczyli na cele charytatywne. 

Po rozstaniu z Maćkiem Stuhrem Samanta związała się z muzykiem Jakubem Krupskim, z którym mają dziecko. Założyła też zespół YU, a w 2019 r. edukacyjny portal dla dzieci.

Katarzyna Błażejewska-Stuhr i Maciej Stuhr poznali się w teatrze. Ona była bileterką, a z czasem powierzono jej rolę szefowej biura obsługi widzów i koordynatorki pracy artystycznej w Nowym Teatrze, z którym związany był także Maciej. W rozmowie z "Pani" Błażejewska niezbyt dobrze wspomina początki ich znajomości: "Wyjeżdżałam z zespołem na spektakle zagraniczne, zajmowałam się rozwiązywaniem problemów aktorów. Nie przepadałam za Maćkiem. Za dużo szpanował, ograniczałam kontakty z nim do minimum". Z czasem jednak ich relacje zaczęły się zmieniać, mieli coraz więcej sposobności na rozmowy i poznawanie się bliżej, a tym samym Kasia zmieniła zdanie o aktorze. Po pół roku, przed premierą "Kabaretu warszawskiego" powiedział, że się we mnie zakochał. Popłakałam się, bo miałam ustabilizowane życie rodzinne, dwuletniego syna. Wiedziałam, że zmiana naszych relacji będzie trudna, wywoła wiele emocji. Jego wyznanie uzmysłowiło mi, że czuję podobnie, tylko nie dopuszczam do siebie tej myśli". Okazało się to dobrą decyzją, bowiem w 2015 r. zakochani wzięli ślub i do dziś są jednym z najbardziej zgodnych małżeństw, które bardzo się wspiera w każdej sytuacji. 

Dla dzieci pary z poprzednich związków początki były trudne. Stasiek miał dwa lata, gdy zaczęliśmy być razem. Dla niego to była normalność, takie życie w dwóch domach. Dla Matyśki, która była wtedy nastolatką i przechodziła naturalny okres buntu, było to nieco trudniejsze - mówi Błażejewska - Stuhr.

Wszystko udało się jednak poukładać, a para doczekała się także wspólnego syna – Tadeusza, który urodził się w 2016 r.

Zobacz także:

Autor:Ewa Podleśna-Ślusarczyk 

Źródło zdjęcia głównego: Dzien Dobry TVN/Kamil Piklikiewicz

Pozostałe wiadomości