Gwiazdy

Aktorka Maria Kuszyńska nie żyje. "Odeszła serdeczna koleżanka czuła na potrzeby artystów"

Gwiazdy

Autor:
Kamila
Jamrożek
Maria Kuszyńska nie żyje. Miała 92 lata

Maria Treutz-Kuszyńska nie żyje. O śmierci polskiej aktorki poinformował Związek Artystów Scen Polskich, z którym od wielu lat była związana. Miała 92 lata.

Związek Artystów Scen Polskich poinformował o śmierci Marii Kuszyńskiej na Facebooku. We wzruszającym wpisie twórcy napisali, że "odeszła serdeczna koleżanka czuła na potrzeby artystów".

Maria Kuszyńska nie żyje

Maria Treutz-Kuszyńska, polska aktorka teatralna oraz filmowa, zmarła 30 lipca 2022 roku. Miała 92 lata. Branża filmowa wyraziła wielki ból po stracie koleżanki.

"Odeszła serdeczna koleżanka, czuła na potrzeby artystów, swoich rówieśników, skupionych wokół Związku Artystów Scen Polskich – Maria Treutz-Kuszyńska. Spoczywaj w pokoju" - pożegnał artystkę ZASP.

Spot kampanii społecznej Playera i fundacji ITAKA z Danutą Stenką
Spot kampanii społecznej Playera i fundacji ITAKA z Danutą Stenką

Maria Kuszyńska – kim była, w czym grała?

Maria Treutz-Kuszyńska urodziła się 13 stycznia 1930 roku w Warszawie. Studiowała na warszawskiej PWST. Należała też do amatorskiego zespołu szerzącego polskość na ziemiach odzyskanych. Maria Treutz-Kuszyńska występowała głównie na deskach polskich teatrów.

ZASP podał dokładną ścieżkę zawodową artystki. Jak czytamy na stronie związku Maria Treutz-Kuszyńska współpracowała z Poznańską Estradą, poznańskim Teatrem Satyryków, a zadebiutowała na deskach Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie rolą Skierki w "Balladynie" Słowackiego w reżyserii Stanisława Cegielskiego. Na tej scenie była też Zuzią w "Imieninach pana dyrektora" Skowrońskiego, Pernette Laprade w "Szczęśliwych dniach" Pugeta, Baletnicą w "Żołnierzu Królowej Madagaskaru" Tuwima. Teatr Ziemi Opolskiej, to Helena w "Panu Damazym" Blizińskiego i Maja w "Achillesie i pannach" Swinarskiego, Donna Clara w "Zielonym Gilu" de Moliny, Maria w "Wieczorze Trzech Króli" Szekspira, czy tytułowy "Czerwony Kapturek" Szwarca.

Na warszawskiej scenie zasłynęła rolami, m.in.: Marianny w "Świętoszku" Moliera, Liesel w "Niemcach" Kruczkowskiego i Doktor Matyldy von Zahnd w "Fizykach" Durrenmatta, Diany w "Fantazym" Słowackiego, Taisy Iljiniszny Szeławiny w "Grzesznikach bez winy" Ostrowskiego i Wandy Lektorowiczówny w "Janie Macieju Wścieklicy" Witkiewicza, Anieli w "Ślubach panieńskich" i Fruzi w "Damach i huzarach" Fredry, Duniaszki w "Ożenku" Gogola, Emilii w szekspirowskiej "Komedii omyłek", czy Tadrachowej w "Moralności pani Dulskiej" Zapolskiej

Maria Treutz-Kuszyńska przed kamerą pojawiała się okazjonalnie, np. w serialu "Polskie drogi" w reżyserii Janusza Morgensterna oczy filmie "Bezkresne łąki" Wojciecha Solarza. Od 1959 roku była związana ze Związkiem Artystów Scen Polskich, Sekcją Teatrów Dramatycznych. Aktywnie działała na rzecz środowiska artystycznego, reprezentując stowarzyszenie także poza granicami Polski.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto/Getty Images

Pozostałe wiadomości