Michael J. Fox upadł na scenie. Gwiazdor "Powrotu do przyszłości" zmaga się z chorobą

Michael J. Fox
Michael J. Fox upadł na scenie. Zmaga się z chorobą Parkinsona
Źródło: Getty Images
Michael J. Fox ponad 20 lat temu wyznał, że zmaga się z chorobą Parkinsona. Niestety musiał przez to zrezygnować z wielu projektów. Prywatnie jest mężem i ojcem. Fani martwią się o aktora. Niedawno Michael J. Fox mówił o tym, jak choroba postępuje. Jakiś czas temu przestraszył uczestników wystawy "Powrót do przyszłości", gdy upadł na scenie.

Michael J. Fox to kanadyjsko-amerykański aktor. Telewidzowie zapamiętali go z roli Alexa P. Keatona w sitcomie NBC "Więzy rodzinne". Za tę kreację aktorską zdobył m.in. nagrodę Nickelodeon Kids’ Choice Awards i był czterokrotnie nominowany do Złotego Globu dla najlepszego aktora w serialu komediowym. Do historii kina przeszła trylogia pt. "Powrót do przyszłości". Tam Michael J. Fox wystąpił jako Marty McFly.

Dalsza część artykułu poniżej materiału wideo.

Patricia Kazadi o walce z endometriozą, zmianach w systemie i odzewie fanów
Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Michael J. Fox upadł na scenie. Zmaga się z chorobą Parkinsona

Michael J. Fox występował w telewizji już w wieku nastoletnim. Bardzo długo otrzymywał role w filmach przeznaczonych dla tej grupy wiekowej. Jego młody wygląd pozwalał mu się wcielać w nastolatków, nawet gdy sam stał się dorosłym mężczyzną. Oprócz gry w serialach i filmach udzielał się również w dubbingu. To jego głosem mówi Stuart w kultowej komedii "Stuart Malutki".

Michael J. Fox w 1988 roku ożenił się z aktorką Tracy Pollan, z którą ma czwórkę dzieci. Doczekał się syna Sama Michaela oraz trzech córek. Najpierw urodziły się bliźniaczki Schuyler Frances i Aquinnah Kathleen, a później kolejna córka Esmé Annabelle.

Gwiazdor "Powrotu do przyszłości" otrzymał też główną rolę w serialu "Spin City", ale w 2000 roku oznajmił, że z powodu choroby Parkinsona opuści produkcję. Aktor zaangażował się w działalność na rzecz wykorzystania komórek macierzystych w leczeniu tej choroby.

Na nagraniu poniżej uwieczniono moment, w którym Michael J. Fox, wchodząc na scenę, potknął się i upadł na kanapę. 61-latek szybko podniósł się i mógł kontynuować dyskusję ze swoimi współpracownikami, Christopherem Lloydem i Tomem Wilsonem.

Każdego dnia jest trudniej. Ale akceptuję to
- powiedział w kwietniu w "CBS Sunday Morning".

Michael J. Fox o chorobie. "Nie dożyję osiemdziesiątki"

Michael J. Fox dowiedział się o chorobie w wieku 29 lat. Usłyszał, że zostało mu jakieś 10 lat aktywności zawodowej. Diagnoza była pewna, nie było już cienia wątpliwości. Aktor opowiadał w wywiadach o swojej codzienności, czyli upadkach czy problemach z jedzeniem. W "CBS Sunday Morning" dodał, że nauczył się żyć z chorobą.

"Wszystko to dopada cię subtelnie. I chociaż nie umierasz od Parkinsona, umierasz, chorując tak długo. Nie dożyję osiemdziesiątki" - stwierdził. Aktor podkreślił, że żona oraz dzieci są dla niego ogromnym wsparciem.

Michael J. Fox zdradził, że jego fundacja dokonała przełomowego odkrycia, dzięki któremu w przyszłości będzie można znacznie szybciej wykryć chorobę. Aktor otrzymał nawet Nagrodę Humanitarną im. Jeana Hersholta przyznawaną za działalność filantropijną. Gwiazdora doceniono za jego olbrzymie zaangażowanie w badania nad chorobą Parkinsona oraz zwiększanie społecznej świadomości na jej temat.

Michael J. Fox zajmuje się też pisaniem i reżyserią. Opisał swoje życie i walkę z chorobą w autobiografii "Lucky Man".

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Kalina Szymankiewicz

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości