Michel Moran – bez niego nie wyobrażamy sobie "MasterChefa". Co wiemy o jego życiu?

Michel Moran - kim jest?
Michel Moran - kim jest?
Źródło: TVN
Michel Moran, choć ma pochodzenie hiszpańskie, jest uznawany za kucharza z Francji, bo to właśnie tu spędził większość życia. W Polsce zamieszkał z powodu miłości do swojej ukochanej żony. Serca polskich fanów zdobył jako juror w popularnym formacie "MasterChef" swoimi zabawnymi powiedzonkami, które na stałe weszły do słowników wielu Polaków, a "oddaj fartucha" jest znakiem rozpoznawczym programu.

Michel Moran to francuski szef kuchni o hiszpańskich korzeniach, który zdobył serca Polaków swoją charyzmą, ale przede wszystkim zaskakującymi i zabawnymi powiedzonkami w roli jurora w programie "MasterChef". Choć większość swojego życia spędził we Francji, to to właśnie w Polsce znalazł swoją drugą miłość i stał się kultową postacią kulinarnego show. Co jeszcze wiemy o jego życiu?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Michel Moran o najczęściej popełnianych błędach przez Polaków w gotowaniu
Michel Moran o najczęściej popełnianych błędach przez Polaków w gotowaniu

Michel Moran – kariera

Michel Moran urodził się w 1965 r. w Paryżu. Ma obywatelstwo zarówno hiszpańskie jak i francuskie, a w dokumentach widnieje Miguel Moran Jurado. Swoją drogę zawodową rozpoczął od pracy w hotelu. Później nauki pobierał w pięciogwiazdkowym Royal Monceau i restauracji Le Jardin, która poszczycić się może dwiema gwiazdkami w przewodniku Michelin.

Potem postawił na własny biznes. Od 2004 r. był właścicielem restauracji Bistro de Paris w Warszawie w budynku Opery Narodowej. Mógł poszczycić się rekomendacją odwiedzin w tej placówce, która ukazała się właśnie w sławnym przewodniku Michelin. W 2013 r. wydał książkę kucharską "Moje smaki". W 2020 r. poinformował wszystkich klientów, że niestety zmuszony jest zamknąć Bistro de Paris.

Karierę medialną Michel Moran zaczął wraz z programem "Masterchef", który od 2012 r. pojawił się na antenie TVN. Został jurorem, który ocenia kulinarne zdolności kucharzy-amatorów i zdradza im tajniki sztuki kucharskiej, dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu. Od 21 lutego 2016 emitowana jest również polska wersja programu "MasterChef Junior", w którym biorą udział dzieci w wieku 8–13 lat, a jurorami są: Mateusz Gessler, Michel Moran, Anna Starmach.

Michel Moran – życie prywatne, pierwsza żona i dzieci

Michel Moran z pierwszą żoną rozwiódł się, ale jak podkreślał w wywiadach, bardzo zależało mu na utrzymaniu relacji z synem Andreą, choć mieszkali w innych krajach. Niestety pomimo wyroku sądu jego kontakty i widzenia były mocno ograniczane, stąd też pomysł kucharza, by sprowokować spotkanie z byłą partnerką i dzieckiem, poprzez niepłacenie alimentów. W wyniku nieszczęśliwego zbiegu zdarzeń, Michel Moran nie stawił się na wyznaczone rozprawy w sprawie płacenia alimentów, gdyż nie został o nich poinformowany, za co finalnie sąd wydał Europejski Nakaz Aresztowania. Na szczęście po deportacji do Francji i wyjaśnieniu całej sytuacji przed sądem, oskarżenia wobec Morana zostały oddalone, a syn finalnie postanowił zamieszkać z nim i jego nową żoną, Haliną. "Mój syn miał wtedy dwanaście lat, a dwa lata później wystąpił do sądu we Francji, żeby móc zamieszkać ze mną i z moją żoną w Polsce. Sprawę sądową wygraliśmy i mój syn zamieszkał z nami. Mamy fantastyczne relacje. Dziś wiem, że warto było to dla niego zrobić" – mówił juror MasterChefa w jednym z wywiadów.

Z pierwszego małżeństwa Michel Moran ma jeszcze córkę Solene. W jednym z wywiadów zdradził, że "życie nie było dla niej łaskawe i to od najmłodszych lat. Już jako dziewczynka zachorowała na cukrzycę typu I, później zmagała się z anoreksją". Obecnie kobieta jest zaręczona i przygotowuje się do ślubu. Z tatą ma dobre relacje, niedawno wyjechali razem na wakacje, nadrabiając zaległości wynikające z pandemii.

Michel Moran – jak poznał drugą żonę?

Michel Moran poznał Halinę w Luksemburgu, gdzie pracował jako kucharz w jednej z restauracji i właśnie tam pojawiła się w towarzystwie przyjaciółki jego przyszła żona. Oboje byli już po przejściach, byli po rozwodach i mieli po dwoje dzieci. Połączyła ich przyjaźń i dopiero po jakimś czasie Michel zorientował się, jak ważna w jego życiu jest Halina. To dla niej właśnie postanowił przeprowadzić się do Polski i tu zacząć na nowo życie. W 2000 r. nie znał ani słowa po polsku i nie znał też branży restauracyjnej w naszym kraju. Po czterech latach znajomości, zakochani postanowili się pobrać i otworzyć w Warszawie restaurację.

Niedawno Michel Moran został dziadkiem, jedna z córek jego obecnej żony, Haliny ma dwoje dzieci. Klara i Oskar chętnie bawią się z dziadkiem, mają nawet swoje fartuchy i lubią razem z Michelem przygotowywać mus czekoladowy i pizzę.

Michel Moran – Instagram

Michel Moran posiada oficjalny profil na Instagramie, który znajdziemy pod nickiem @michelmoran_official. Na jego profilu znajduje się wiele zdjęć z różnych wydarzeń, w tym z planu programu "MasterChef", gdzie Michel pełni rolę jurora. Obok kulinarnej tematyki, Moran również dzieli się swoimi pasjami. Na Instagramie udostępnia również swoje przepisy kulinarne, inspirując swoich obserwatorów do eksperymentowania w kuchni. Profil Michela Morana to idealne miejsce dla miłośników kulinariów oraz dla tych, którzy chcą poznać bliżej francuskiego szefa kuchni.

Zobacz także:

Autor: Ewa Podleśna-Ślusarczyk 

Źródło zdjęcia głównego: TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości