Gwiazdy

Monty Norman nie żyje. Był twórcą motywu przewodniego filmów o Jamesie Bondzie

Gwiazdy

Autor:
Kalina
Szymankiewicz
Monty Norman nie żyje. Stworzył muzyczny motyw do Jamesa Bonda

Monty Norman nie żyje. Brytyjski kompozytor zmarł 11 lipca 2022 w wieku 94 lat. Artysta stworzył kultowy motyw muzyczny, który przewija się we wszystkich filmach o Jamesie Bondzie. Po raz pierwszy usłyszeliśmy go w filmie "Dr. No". Po wielu latach zarzucano mu, że to nie on jest autorem tej słynnej melodii. Jak zakończył się ten spór?

Monty Norman doczekał późnej starości. O śmierci artysty poinformowano na jego oficjalnej stronie internetowej, gdzie możemy przeczytać krótki komunikat.

"Ze smutkiem dzielimy się wiadomością, że Monty Norman zmarł 11 lipca 2022 roku po krótkiej chorobie" - podano do wiadomości.

Monty Norman nie żyje. James Bond kojarzy się z jego muzyką

Pewnie każdy z Was doskonale zna muzyczny motyw, który towarzyszy filmom o agencie 007. Poniżej zamieściliśmy nagranie, które przypomni o muzyce, która przeszła do historii. Monty Norman stworzył motyw, który możemy usłyszeć już w pierwszym filmie o przygodach Jamesa Bonda - "Dr. No" z 1962 roku. W tym obrazie główną rolę otrzymał Sean Connery. Okazało się, że historia agenta stała się światowym hitem i towarzyszy nam do teraz. W kolejnych częściach filmu wciąż słyszymy znaną melodię.

Monty Norman był odpowiedzialny za skomponowanej całej ścieżki dźwiękowej do "Dr. No". Jego wkład twórczy można usłyszeć również w utworach "Under Mango Tree" (zaśpiewała w nim Ursula Andress), "King Calypso" i "Jump Up". Artysta nie pracował nad kolejnymi częściami historii Jamesa Bonda, ale jego motyw był nadal wykorzystywany.

Jubileusz zwycięzcy "Mam talent!" Marcina Wyrostka
Jubileusz zwycięzcy "Mam talent!" Marcina Wyrostka Źródło: "Co za Tydzień"

Kim był Monty Norman? Kontrowersje wokół Jamesa Bonda

Po wielu latach od powstania słynnej kompozycji pojawiły się spekulacje, że Monty Norman nie jest autorem muzycznego motywu do Bonda. Oskarżenie padło na łamach "Times of London", a miał przedstawić je John Barry - aranżer, który współpracował z Normanem. Stwierdził, że to on jest autorem melodii. Monty Norman pozwał dziennik. W 2001 roku ława przysięgłych Sądu Najwyższego zdecydowała, że Monty Norman jest prawdziwym kompozytorem motywu. Artyście przyznano 30 tys. funtów zadośćuczynienia.

Monty Norman zasłynął pracą twórczą przy pierwszym filmie o agencie 007, ale skomponował muzykę również do takich filmów jak: "Call Me Bwana", "The Two Faces of Dr. Jekyll", "The Day the Earth Caught Fire", seriali i programów w brytyjskiej telewizji oraz musicali - "Make Me An Offer", "Expresso Bongo", "Songbook" i "Pinokio". Na scenie występował u boku Benny'ego Hilla, Harry'ego Secombe, Petera Sellersa, Spike'a Milligana i Tommy'ego Coopera.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor:Kalina Szymankiewicz

Źródło zdjęcia głównego: pixabay.com

Pozostałe wiadomości