Morgan Freeman na ceremonii otwarcia mundialu w Katarze. Internauci grzmią

Morgan Freeman
Morgan Freeman uświetnił ceremonię otwarcia Mundialu w Katarze
Źródło: Getty Images
Rozpoczęło się jedno z ważniejszych wydarzeń dla fanów piłki nożnej. W tym roku Mistrzostwa świata w piłce nożnej odbywają się w terminie innym niż zwykle. Jesienne zmagania w Katarze wzbudzają ogromne kontrowersje. Oliwy do ognia dolał występ słynnego aktora Morgana Freemana podczas ceremonii otwarcia.

Morgan Freeman jest amerykańskim aktorem, reżyserem oraz lektorem. Urodził się 1937 roku w Memphis. Gwiazdor stał się znany w mediach dzięki roli w operze mydlanej "Inny świat". Za występ w "Wożąc panią Daisy" otrzymał nominację do Nagrody Akademii Filmowej. Rola w produkcji "Skazani na Shawshank" ugruntowała jego status jednej z największych gwiazd Hollywood. Morgan Freeman otrzymał Nagrodę Akademii Filmowej dla najlepszego aktora drugoplanowego za "Za wszelką cenę" podczas 77. ceremonii wręczenia Oscarów.

Aktor jest posiadaczem jednego z najbardziej charakterystycznych głosów na świecie. Morgan Freeman ma na koncie liczne role lektorskie i dubbingowe.

CZTMORAN_GOTOWANIEPOLSKA
Michel Moran o najczęściej popełnianych błędach przez Polaków w gotowaniu
Michel Moran o najczęściej popełnianych błędach przez Polaków w gotowaniu

Morgan Freeman gwiazdą ceremonii otwarcia mundialu w Katarze

Mundial w Katarze właśnie się rozpoczął. Fani piłki nożnej czekali cztery lata, by zobaczyć kolejne zmagania drużyn zrzeszonych w ramach FIFA. Tym razem mistrzostwa są jednak wyjątkowe, niekoniecznie w pozytywnym tego słowa znaczeniu. W 2022 roku impreza odbywa się w Katarze - wydarzenie po raz pierwszy zorganizowano w kraju islamskim, a z powodu wysokich temperatur musiało zostać przełożone na listopad. W trakcie przygotowań w mediach kilkukrotnie pojawiły się doniesienia wprost z placów budowy. Jak podaje "The Guardian", pracę nad obiektami przypłaciło życiem przeszło 6,5 tys. pracowników. Ponadto Katar "słynie" z nieprzestrzegania praw człowieka, problemów z akceptacją czy szacunkiem.

Nie dziwi więc fakt, że z uświetnienia ceremonii otwarcia mistrzostw zrezygnowali m.in. Shakira, Dua Lipa, Rod Stewart czy Alicia Keys. Mimo intratnych kontraktów proponowanych przez organizatorów postanowili odmówić. Ku zaskoczeniu fanów zaproszenie przyjął Morgan Freeman. Aktor był przewodnikiem i narratorem show, który w płomiennej przemowie opowiadał m.in. o szacunku, integracji i akceptacji różnorodności, z którymi Katar, delikatnie mówiąc, nie ma po drodze.

"To, co nas łączy tu, w tej chwili jest dużo większe niż to, co nas dzieli [....]. Gromadzimy się tu jako jedno plemię, a Ziemia jest naszym wspólnym namiotem [...]. Futbol obejmuje cały świat. Jednoczy narody. To, co zbliża do siebie państwa, zbliża też narody. Każdy kraj ma swoją historię zjednoczenia. Ten kraj też - powiedział Morgan Freeman.

Aktor wystąpił również z katarskim poetą Ghanimem Al-Muftahą, z którym skierował do siebie dłonie w geście pojednania.

Morgan Freeman i katarski poeta Ghanim Al-Muftah
Morgan Freeman i katarski poeta Ghanim Al-Muftah
Źródło: Getty Images

Po ceremonii w sieci zawrzało. Internauci ostro skrytykowali Morgana Freemana, nazywając go "sprzedawczykiem", który ma "krew na rękach".

"Tak, jakbym został spoliczkowany",

"Nie przypuszczałem, że Morgan Freeman zwiąże z tym swoje nazwisko. Pieniądze przemówiły",

"Musieli mu dać bardzo dużo pieniędzy",

"Jak widać wszystko można kupić. Morgan Freeman kosztował pewnie fortunę, tylko dlaczego znakomity aktor promuje pustynny feudalizm, naznaczony śmiercią wielu najemnych pracowników?" - komentują internauci.

Dotychczas nie zdradzono, ile pieniędzy otrzymał aktor.

Morgan Freeman choroba. Co z ręką aktora?

Widzowie zwrócili ponadto uwagę na dłoń Morgana Freemana. Aktor praktycznie jej nie używał, jego palce były sztywne i nie poruszały się z tą samą sprawnością, co w prawej ręce. Fani zaniepokoili się stanem zdrowia gwiazdora.

Okazało się, że Morgan Freeman założył na prawą dłoń specjalną rękawiczkę. Nosi ją od 2008 roku, kiedy to aktor uczestniczył w wypadku samochodowym. Wówczas pojazd, którym podróżował, wypadł z trasy i kilkakrotnie dachował. Aktor złamał lewą ręką i obojczyk, a jego nerwy zostały mocno uszkodzone. Do tamtej pory dłoń jest sparaliżowana. Ponadto aktor od przeszło dekady cierpi na fibromialgię, która charakteryzuje się m.in. wielomiejscowym bólem, zaburzeniami snu i zmęczeniem. Rękawiczka ma za zadanie uniemożliwiać gromadzenie się krwi w kończynie. W trakcie niedzielnej ceremonii otwarcia fani mogli zobaczyć dłoń aktora zarówno w rękawiczce, jak i bez niej.

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Przeczytaj też:

Autor: Dominika Kowalewska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości