Nie żyje Adam Kawa. To on napisał wielki przebój śpiewany przez Andrzeja Zauchę

Adam Kawa zmarł w wieku 81 lat
Nie żyje Adam Kawa
Źródło: pixabay.com
Nie żyje Adam Kawa, poeta i autor piosenek. Informację o śmierci artysty przekazali za pośrednictwem Facebooka członkowie zespołu Dżamble, dla którego twórca pisał piosenki. Adam Kawa stworzył m.in. utwór pt. "Wymyśliłem ciebie", który znakomicie wyśpiewał Andrzej Zaucha.

Adam Kawa przyszedł na świat we Lwowie. W 1944 roku przeniósł się z rodzicami do Krakowa. Artysta zmieniał kierunki studiów. Interesował się filologią rosyjską, historią, a później filologią polską. Pracował w Krajowej Agencji Wydawniczej w Krakowie. Jego teksty przemawiają do odbiorców do dziś.

Dalsza część artykułu poniżej materiału wideo.

Marta Malikowska o córce i żałobie
Marta Malikowska w poruszającej rozmowie. Wyznała co czuje niemal rok po śmierci Jacka "Budynia" Szymkiewicza

Adam Kawa zmarł w wieku 81 lat

Adam Kawa zadebiutował jako poeta w 1960 roku na łamach "Głosu Nowej Huty". Był współtwórcą i założycielem grupy poetyckiej "Teraz", w której skład wchodził m.in. Adam Zagajewski. Autor współpracował z zespołem Dżamble. Stworzył piosenki na płycie "Wołanie o słońce nad światem". Z tego albumu pochodzi słynny utwór "Wymyśliłem ciebie" do muzyki Jerzego Horwatha. Wtedy w zespole śpiewał Andrzej Zaucha.

Adam Kawa w 2022 został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Poeta napisał książkę "Sonety do Gienki", "Rajski pies", "Sonety wieków ciemnych", a w 2009 r. "Sonety polskie".

Informację o śmierci Adama Kawy przekazali jego przyjaciele-muzycy. Artysta zmarł 21 sierpnia 2023 w Krakowie w wieku 81 lat.

Spoczywaj w spokoju przyjacielu
- pożegnali zmarłego członkowie zespołu Dżamble.

Zespół Dżamble pożegnał kolejnego członka

To już druga śmierć artysty związanego z zespołem Dżamble w tym roku. Muzycy w marcu pożegnali Benedykta Radeckiego, który był perkusistą. Mężczyzna współpracował także z zespołami: Anawa, Mannam, Niebiesko Czarni, Wolna Grupa Bukowina.

Fani ubolewają nad stratą wspaniałych artystów.

"Dżamble, zespół bardzo młodych ludzi, bez elektryki, fanaberii dawali nam wiele muzycznych przeżyć i zostaną w naszej pamięci na zawsze" - czytamy w komentarzach na Facebooku.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Kalina Szymankiewicz

Źródło zdjęcia głównego: pixabay.com

podziel się:

Pozostałe wiadomości