Nie żyje Sacheen Littlefeather. Jej wystąpienie na gali Oscarów przeszło do historii

Autor:
Urszula
Grabowska

Serwis "Deadline" poinformował, że 2 października 2022 roku zmarła amerykańska aktorka Sacheen Littlefeather.  Była ona rdzenną mieszkanką Ameryki Południowej. Aktorka wygłosiła słynne przemówienie w 1973 roku podczas gali Oscarów, w którym broniła praw Indian w Ameryce i zwróciła uwagę na sposób ich przedstawiania w światowej kinematografii.

Aktorka, Sacheen Littlefeather zmarła w wieku 75 lat. Informację o jej śmierci potwierdziła też Akademia Filmowa na swoim koncie na Twitterze.  Jej losy związane z Akademią mają charakter nie tylko filmowy, ale też polityczny. 

W 1973 roku w imieniu aktora Marlona Brando została wysłana na galę Oscarów, aby odebrać nagrodę za rolę w "Ojcu Chrzestnym". Marlon Brando odmówił jednak przyjęcia nagrody, o czym ze sceny poinformowała Sacheen Littlefeather, wygłaszając wtedy przemówienie o prawach Indian i tym, jak są pokazywani w amerykańskiej i światowej kinematografii. Aktorka została wygwizdana na oczach tłumu. W jej obronie stanął wtedy m.in. Marlona Brando, który uznał to za karygodne.

Tajemnice produkcji #3. Plan serialu "Papiery na szczęście"
Tajemnice produkcji #3. Plan serialu "Papiery na szczęście" Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Akademia Filmowa przeprasza Sacheen Littlefeather

Sprawa słynnego przemówienia powróciła w tym roku. Amerykańska Akademia Filmowa postanowiła po 50 latach przeprosić Sacheen Littlefeather za zachowanie tłumu podczas gali Oscarów. Aktorka wydała oświadczenie w sprawie przeprosin.

"Jeśli chodzi o przeprosiny Akademii, my, Indianie, jesteśmy bardzo cierpliwymi ludźmi — minęło zaledwie 50 lat! Musimy zachować poczucie humoru na ten temat przez cały czas. To nasza metoda przetrwania" - czytamy w oświadczeniu Sacheen Littlefeather.

Aktora była znana nie tylko z filmowych ról m.in w "Winterhawk", ale przede wszystkim została ogłoszona współzałożycielką "Red Earth Indian Theatre Company" w Seattle.

Problemy ze zdrowiem Sacheen Littlefeather

Aktorka od najmłodszych lat miała problemy ze zdrowiem. W wieku 4 lat zachowała na gruźlicę. Na szczęście udało się ją wyleczyć. W późniejszych latach miała problemy z płucami. Wielokrotnie mówiła w wywiadach o problemach z oddychaniem. Jednak najgorszą diagnozę usłyszała w 1990 roku, kiedy zachorowała na raka okrężnicy. Po kilku operacjach udało się pokonać nowotwór. W 2018 roku nastąpiła reemisja choroby. Tym razem zachorowała na nowotwór piersi, który w wyniku powikłań po poprzednich chorobach, okazał się śmiertelny dla niej. Odeszła w swoim domu w Kalifornii 2 października 2022 r.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Przeczytaj też:

Autor:Urszula Grabowska

Źródło zdjęcia głównego: https://www.gettyimages.com/

Pozostałe wiadomości