Nie żyje Zdzisław Zaczyk. Wybitny tenor zmarł w Skolimowie. Ciężko chorował

Tenor Zdzisław Zaczyk nie żyje
Nie żyje Zdzisław Zaczyk
Źródło: Pixabay.com
Nie żyje Zdzisław Zaczyk, utalentowany tenor, uczeń wybitnej śpiewaczki Ady Sari. Artysta zmarł w wieku 97 lat w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie, gdzie przebywał wraz z żoną Agnieszką Byrska-Zaczyk. O śmierci śpiewaka poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Zdzisław Zaczyk w ostatnim czasie bardzo chorował.

Zdzisław Zaczyk zaczynał karierę w Krakowskim Chórze Wawelskim. Potem śpiewał w Operetce Warszawskiej. Właśnie tam poznał młodszą od siebie o osiem lat tancerkę i aktorkę Agnieszkę Byrską. Młodzi artyści bardzo szybko zakochali się w sobie i wzięli ślub. Najpierw mieszkali w Krakowie, a następnie na warszawskim Mokotowie. Doczekali się córki Joanny. Osiem lat temu zdecydowali się przenieść do Skolimowa.

Dalsza część artykułu poniżej materiału wideo.

26102022_MONTAZOWKA_ZMARLI2022_POLSKIE
Artyści, którzy odeszli w 2022 roku
Polscy artyści, gwiazdy i znane osobistości które odeszły w 2022 roku

Zdzisław Zaczyk nie żyje. Śmierć wybitnego tenora w Skolimowie

Związek Artystów Scen Polskich przekazał smutne informacje na Facebooku. Zdzisław Zaczyk zmarł dziś w nocy. Jak dowiedział się "Super Express" artysta w ostatnich miesiącach ciężko chorował i nie wstawał z łóżka. 

"Debiutował 16 lutego 1954 r. na scenie Operetki Warszawskiej, gdzie zagrał w pierwszej premierze, inaugurującej działalność nowej placówki. W 'Domku trzech dziewcząt' Franciszka Schuberta w reż. Zbigniewa Sawana śpiewał partię kompozytora. Był Hubertem w 'Cnotliwej Zuzannie' Jeana Gilberta, Edwinem w 'Księżniczce Czardasza' Emmericha Kalmana, Księciem Gigi, a także Alfredem w 'Zemście nietoperza' Johana Straussa. Orfeuszem w 'Orfeuszu w piekle' Jakuba Offenbacha. I można by tak wymieniać bez końca..." - wymieniono w publikacji ZASP.

Był bardzo pogodnym, ciepłym i życzliwym człowiekiem, będzie nam go bardzo brakowało... Żonie — naszej koleżance Agnieszce Byrskiej składamy ogromne wyrazy współczucia
- czytamy w komunikacie.

Żona Zdzisława Zaczyka o pobycie w Skolimowie

Zdzisław i Agnieszka Zaczykowie przeżyli ze sobą piękne lata. Ich romans zaczął się od tego, że śpiewak zaprosił aktorkę na randkę.

"Czy mogę razem z panią zjeść obiad? – zapytał pewnego dnia. Potem poszliśmy do kina i z tego wychodzenia mamy córeczkę Joasię" - opowiadała niedawno artystka w programie "Gwiazdy w Skolimowie" w "Super Expressie". Emerytowana tancerka opowiedziała o emocjach sprzed ośmiu lat, gdy wraz z mężem zdecydowała się na przeprowadzkę do Skolimowa. Na początku jej ukochany nie chciał o tym słyszeć.

"W momencie, w którym przyszło do pakowania się, serce mi zabiło. Mąż w pierwszej chwili powiedział: 'nie, ja się nigdzie nie wyprowadzam', ale kuzynka powiedziała: 'wszystko jest już załatwione, nie dacie sobie tutaj sami rady'. Przeprowadziliśmy się" - dodała.

Małżeństwo szybko zaaklimatyzowało się w nowym miejscu, gdzie oprócz nich przebywa mnóstwo innych znanych postaci jak Halina Kowalska, gwiazda kultowego serialu "Alternatywy 4". W Domu Artystów Weteranów Scen Polskich mieszkali też m.in. Jerzy Połomski, Irena Kwiatkowska czy Danuta Rinn.

"Oboje jesteśmy po COVID-19. Kiedy mąż zachorował, chcieli go zabrać do szpitala, ale się nie zgodziliśmy. Wygrzebaliśmy się z tego wszystkiego dzięki temu, że byliśmy tu, w Skolimowie. Dzięki tym wszystkim usługom medycznym, które tu mamy, dzięki pielęgniarkom, obsłudze. Na miejscu mamy dwóch lekarzy, którzy przychodzą do nas dwa razy w tygodniu. Poprosiłam, by – jeżeli mój stan zdrowia będzie taki, że będą mnie chcieli zabrać do szpitala – to nie. Tu mam zakończyć życie" – mówiła Agnieszka Zaczyk kilka miesięcy temu.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Kalina Szymankiewicz

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay.com

podziel się:

Pozostałe wiadomości