Paulina Chylewska ostro o branży. "Marzę, by nasze kompetencje nie były postrzegane przez pryzmat płci"

Paulina Chylewska
Paulina Chylewska
Źródło: MWMEDIA
Paulina Chylewska od wielu lat jest dziennikarką sportową, która świetnie odnajduje się w tym "męskim" kawałku medialnego świata. Jak się okazuje, nie była to jednak łatwa przeprawa. W najnowszym wpisie poruszyła temat dyskryminacji na tle płciowym właśnie w świecie dziennikarstwa sportowego.

Paulina Chylewska jest jedną z najpopularniejszych dziennikarek sportowych i prezenterek telewizyjnych. Ma wykształcenie prawnicze i jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracowała z największymi stacjami telewizyjnymi w Polsce, prowadziła studia sportowe w trakcie letnich igrzysk olimpijskich w Atenach (2004),  Pekinie (2008) i Londynie (2012) oraz zimowych igrzysk olimpijskich Turynie (2006) i Soczi (2014).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Ewa Gawryluk doświadczyła ageizmu?
Ewa Gawryluk doskonale znana widzom "Na Wspólnej" przyznała, że już jako 29-letnia kobieta doświadczyła ageizmu. Zobaczcie, co powiedziała o pracy aktorki

Paulina Chylewska gorzko o branży

Są zawody, które stereotypowo postrzegane są jako typowo męskie bądź typowo kobiecie. W dzisiejszych czasach coraz częściej zobaczyć można kobiety na budowach, a panów w salonach stylizacji paznokci. Co więcej, z biegiem czasu w końcu przestaje to kogokolwiek dziwić i rynek pracy staje przed każdym otworem.

Sport to wciąż w wielu kręgach dziedzina życia postrzegana jako typowo męska. A w szczególności dziennikarstwo sportowe, w którym większość prezenterów czy redaktorów to panowie. Coraz częściej jednak zarówno w przedmeczowych studiach w roli prowadzących bądź gości, jak i za mikrofonem podczas ważnych zmagań, pojawiają się kobiety. O tym, jak funkcjonuje się w tak stereotypowym postrzeganiu ról płciowych, opowiedziała Paulina Chylewska, która w branży funkcjonuje od przeszło 20 lat. Wprost mówi o seksizmie!

"Od lat jestem dla dziennikarzy tzw. kobietą w męskim świecie. Przestali mi już szczęśliwie zadawać pytanie o to, czy wiem, na czym polega spalony, ale nadal zdarzają się pytania o to, czy kobiety dziennikarki sportowe, komentatorki, ekspertki mają 'ocieplać' sport. Marzę, by nasze kompetencje nie były postrzegane przez pryzmat płci. Mam nadzieję, że się doczekam" - napisała dziennikarka.

Internauci wspierają Paulinę Chylewską

Wpis dziennikarka spotkał się z ciepłym przyjęciem internautów. Ci docenili jej pracę i wkład w rodzime dziennikarstwo sportowe. Co więcej, niektóre kobiety podzieliły się własnymi doświadczeniami związanymi z dyskryminacją ze względu na płeć.

"Pani Paulino, jest pani ekspertka bez względu na płeć. Bardzo lubię oglądać programy z pani udziałem. Pozdrawiam serdecznie";

"Dla mnie jest pani wspanialą dziennikarką i kobietą";

"Pani Paulino jest pani jedna z niewielu tak profesjonalnych dziennikarek (nie tylko sportowych), jakie mam przyjemność słuchać i oglądać od czasu 'Roweru Błażeja'. Przepięknie pani kariera się potoczyła. Pozdrawiam serdecznie";

"Podpisuję się pod tymi słowami! Ja również na to czekam. Jestem dyrektorem ośrodka sportu w małym mieście i muszę na każdym kroku udowadniać swoją wiedzę, umiejętności i kompetencje. Czyli trzy razy mocniej niż płeć przeciwna na tym stanowisku. Bardzo dziękuję za ten wpis. Niech zaczną działacze dużych klubów już od teraz dawać przykład tym mniejszym klubom, ale których są wzorem, że szanujemy się i doceniamy, nie patrząc tylko przez pryzmat, który rozprasza światło w różne strony, ale odwrócimy go i skierujmy światło na wspólny tor, którym jest rozwój sportu dzieci i młodzieży, bo to my ich kształtujemy i wpływamy na ich sposób patrzenia w przyszłość" - można przeczytać w komentarzach.

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na TikToku, FacebookuInstagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Czytaj też:

Autor: Dominika Kowalewska

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości