W środę 21 czerwca odbył się pogrzeb Barbary Borys-Damięckiej. Reżyserka i polityczka zmarła 9 czerwca, mając 85 lat. W ostatnim pożegnaniu wzięli udział bliscy. Choć ceremonia miała charakter państwowy, była przeznaczona jedynie dla rodziny i przyjaciół zmarłej.
Barbara Borys-Damięcka była reżyserką teatralną i telewizyjną, a w późniejszym czasie zaangażowała się w politykę. W dniu śmierci była marszałkiem seniorem Senatu X kadencji. Prywatnie była mamą aktora Grzegorza Damięckiego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Barbara Borys-Damięcka nie żyje
Barbara Borys-Damięcka była zasłużoną reżyserką, przez lata związaną z telewizją. Ukończyła studia na Wydziale Organizacji Produkcji Filmowej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Była nestorką artystycznego rodu Damięckich. Związana była z aktorem Damianem Damięckich, z którym doczekała się syna Grzegorza Damięckiego, również aktora. Ponadto jej szwagrem był Maciej Damięcki, a także była ciotką dla Mateusza i Matyldy Damięckich. Małżonkowie rozwiedli się ostatecznie w latach 70.
Cała rodzina z trudem przyjęła śmierć Barbary Borys-Damięckiej, która poza działalnością artystyczną, angażowała się w politykę. Była senatorką VII, VIII, IX i X kadencji z ramienia Platformy Obywatelskiej. O śmierci kobiety poinformowała m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska 9 czerwca.
"Bardzo smutna wiadomość. Odeszła nasza dobra koleżanka, Barbara Borys-Damięcka, reżyserka teatralna i filmowa. Senatorka od 2007 r. Jeszcze tak niedawno widziałyśmy się w teatrze… Basiu, nie mogę uwierzyć. Będziemy pamiętać" - napisała.
Pogrzeb Barbary Borys-Damięckiej
Pogrzeb Barbary Borys-Damięckiej odbył się 21 czerwca w Warszawie. Ceremonia miała charakter świecki. Na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach nie zabrakło czołowych nazwisk ze świata filmu i teatru, ale również ze względu na polityczne zaangażowanie zmarłej, w uroczystości wzięli udział politycy. Podczas pogrzebu przemawiał m.in. Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Grodzki.
"Tak bardzo nam ciebie brakuje. Zbyt krótko z tobą pracowaliśmy [...] Byłaś naszą nauczycielką, uczyłaś nas, że jeśli ktoś przemawia, to się nie gada. Często zabierałaś głos ze szpitala, byłaś wzorem pracowitości i sumienności" - powiedział senator Marcin Bosacki.
W pogrzebie wzięli udział bliscy zmarłej Barbary Borys-Damięckiej. Mamę pożegnał Grzegorz Damięcki, któremu towarzyszyła rodzina. Na ostatnie spotkanie z ciocią przyszli również Matylda i Mateusz Damięccy. Żałobnicy przynieśli ze sobą symboliczne białe róże, które złożyli na grobie.
Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.
Przeczytaj też:
- Kim Kardashian zachwyca się polską kosmetyczką. To nie jedyna gwiazda korzystająca z jej usług
- Katarzyna Dąbrowska opublikowała zdjęcie z mężem. Internauci zachwyceni kadrem
- Ralph Kaminski nagra utwór z Michałem Szpakiem? "Nie chodzimy na kawki, ale jestem z niego dumny"
Autor: Dominika Kowalewska
Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA