Niezwykła atrakcja dla fanów "Rodu Smoka" i "Gry o tron". Żelazny Tron stanął na Wawelu

"Ród Smoka" - legendarny Żelazny Tron na Wawelu
"Ród Smoka" - legendarny Żelazny Tron na Wawelu
Źródło: HBO
Symbolem Krakowa jest Smok Wawelski, a smoki to nieodłączna część nowego prequela "Gry o tron". Nie ma zatem lepszego miejsca, w którym powinien stanąć serialowy Żelazny Tron. W ramach promocji "Rodu Smoka" HBO ustawiło rekwizyt na Zamku Królewskim. Każdy może na nim zasiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. 

Fani serii, która powstała na postawie serii książek "Pieśń lodu i ognia" George'a R.R. Martina doczekali się niezwyklej niespodzianki. Przez najbliższy tydzień każdy będzie mógł zasiąść na Żelaznym Tronie! Rekwizyt z serialu "Ród smoka" znajdziemy na tarasie Zamku Królewskiego na Wawelu. Do kiedy można go oglądać?

"Ród Smoka" . Żelazny Tron na Wawelu - do kiedy?

Chcesz poczuć się jak dziedzic roku smoka, prawdziwy władca lub władczyni Westeros? Teraz to możliwe! Żelazny Tron został wystawiony na tarasie Zamku Królewskiego na Wawelu. Każdy może zasiąść na mierzącym ponad 2,8 metra wysokości, 3,4 metra głębokości i aż 3,8 metra szerokości siedzisku. Pamiątkowym zdjęciem można potem pochwalić się znajomymi, a to nie wszystkie atrakcje, jakie HBO przygotowało dla fanów "Rodu Smoka".

Poza tronem na wzgórzu wawelskim pojawią się także ślady targaryenowych smoków - czaszka wielkiego Baleriona, a także smocze jaja, z których być może kiedyś wyklują się nowe stwory. Gniazdo ze smoczymi jajami będzie można zobaczyć w Smoczej Jamie, po której oprowadzać będą opiekunowie i treserzy targaryenowych smoków. W tej legendarnej jaskini znajdującej się w zachodnim zboczu Wawelu zobaczyć będzie można wylęgarnię oraz piec, gdzie podgrzewane są smocze jaja. Najodważniejsi ze śmiałków będą mogli dotknąć smoczych łusek, a nawet stanąć oko w oko ze smokami odpoczywającymi głęboko pod ziemią.

Ekspozycja Żelaznego Tronu otwarta jest dla fanów od 19 do 25 września. W poniedziałek można oglądać ją od 12.00 do 20.00, a od wtorku do niedzieli od 10.00 do 20.00.

"Ród Smoka" - o czym jest serial?

Serial "Ród smoka" opowiada historię rodu Targaryenów. Akcja rozgrywa się 200 lat przed "Grą o tron". Aegon I Targaryen podbił Westeros z pomocą smoków. Jego potomkowie byli jednak słabi bądź okrutni. Jego praprawnuk Viserys I jest dobrym człowiekiem, lecz kiepskim królem. Podczas jego panowania dochodzi do podziału dworu na dwa wrogie stronnictwa. Po śmierci króla wszczynają one między sobą wojnę, zwaną później "tańcem ze smokami".

Twórcy za wszelką cenę starali się zatrzeć złe wrażenie po ostatnim sezonie "Gry o tron" i wygląda na to, że im się udało. Opinie widzów i recenzentów o "Rodzie smoka" wskazują, że serial jest naprawdę rewelacyjny.

"Ród Smoka" -  gdzie obejrzeć, ile odcinków?

"Ród smoka" można oglądać w serwisie HBO Max. Serial pojawił się na platformie HBO Max w sierpniu. Pierwszy sezon prequela "Gry o tron" składa się z dziesięciu odcinków, a każdy trwa około godziny.

Zobacz relację ze światowej premiery "Roku Smoka":

Gwiazdy "Rodu smoka" na światowej premierze serialu w Amsterdamie
Źródło: "Co Za Tydzień"

"Ród Smoka" - obsada i twórcy

Reżyserem pierwszego odcinka "Rodu Smoka" jest Miguel Sapochnik, a pozostałe reżyserują Greg Yaitanes, Clare Kilner i Geeta V. Patel. W obsadzie znaleźli się:

 • Paddy Considine jako Viserys I Targaryen
  • Emma D’Arcy jako Rhaenyra Targaryen
   • Milly Alcock jako młoda Rhaenyra
    • Olivia Cooke jako Alicent Hightower
     • Emily Carey jako młoda Alicent
      • Matt Smith jako Daemon Targaryen
       • Rhys Ifans jako Otto Hightower
        • Steve Toussaint jako Corlys Velaryon
         • Eve Best jako Rhaenys Velaryon
          • Sonoya Mizuno jako Mysaria
           • Fabien Frankel jako Criston Cole

            Zobacz zwiastun "Rodu smoka":

            Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
            Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

            Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

            Czytaj też:

            Autor: Kamila Jamrożek

            Źródło zdjęcia głównego: HBO

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości