Ruszył proces w sprawie Romana Polańskiego. Znana aktorka oskarżyła go o zniesławienie

Roman Polański
Roman Polański
Źródło: MWMEDIA
Roman Polański ma na koncie wiele kultowych filmów i nagród, ale również procesów sądowych oraz oskarżeń o molestowanie seksualne czy gwałt. Reżysera oskarżono również o zniesławienie. W Paryżu 5 marca ruszył proces z inicjatywy 56-letniej aktorki Charlotte Lewis. Co ją łączyło z Romanem Polańskim?

Roman Polański był oskarżany o gwałt przez wiele kobiet. 14 maja 2010 angielska aktorka Charlotte Lewis oświadczyła, że reżyser dwukrotnie wykorzystał ją seksualnie, gdy miała 16 lat i starała się o rolę w filmie "Piraci". Ta sprawa się jeszcze nie skończyła. Po latach artystka znów upomina się o sprawiedliwość w sądzie.

Dalsza część artykułu poniżej materiału wideo.

Aleksandra Popławska o największym marzeniu aktorskim. Wspomniała o siostrze
Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Roman Polański oskarżony o zniesławienie

Charlotte Lewis jako nastolatka wystąpiła w filmie Romana Polańskiego "Piraci", a teraz oskarża reżysera o zniesławienie. O co konkretnie jej chodzi? W 2019 roku Roman Polański udzielił wywiadu magazynowi "Paris Match", w którym poruszono sprawę oskarżeń aktorki. Artysta nazwał je "ohydnymi kłamstwami" i powołał się na brukowiec "News of the World" (zamknięty w 2011 roku po oskarżeniach o włamania do telefonów celebrytów), w którym znajdował się cytat wypowiedzi Charlotte Lewis.

"Byłam nim zafascynowana. Chciałam być jego kochanką" - miała stwierdzić aktorka.

Gwiazda odparła, że nie jest to prawdziwa wypowiedź i zgłosiła popełnienie przestępstwa zniesławienia, co we francuskim prawie jest ścigane z urzędu. Portal Filmweb poinformował, że Roman Polański nie chce pojawić się osobiście na procesie.

"Dyskredytowanie i zniesławianie ludzi jest integralną częścią systemu Polańskiego" – powiedział w rozmowie z agencją AFP prawnika aktorki, Benjamin Chouai.

Z kolei prawniczka Romana Polańskiego, Delphine Meillet, twierdzi, że do zniesławienia nie doszło.

"Polański ma prawo bronić się publicznie, podobnie jak kobieta, która go oskarża" – powiedziała.

Jaki swój film Roman Polański ceni najbardziej?

Spośród wszystkich swoich dzieł reżyser najbardziej ceni "Pianistę".

Gdyby miano mi położyć na grobie jedną rolkę, chciałbym, żeby to był "Pianista"
- wyznał.

Przypominamy historię powstania filmu. To dramat wojenny z 2002 roku, który jest adaptacją autobiografii pianisty i kompozytora żydowskiego pochodzenia Władysława Szpilmana. W czasie II wojny światowej przebywał on w getcie warszawskim. Po wielkiej akcji deportacyjnej latem 1942 roku wydostał się z getta i dzięki pomocy polskich przyjaciół zaczął ukrywać się w Warszawie. Po upadku powstania warszawskiego przetrwał dzięki kapitanowi Wehrmachtu – Wilmowi Hosenfeldowi. Tytułową rolę Szpilmana odegrał aktor Adrien Brody.

Romanowi Polańskiemu film przyniósł Oscara za najlepszą reżyserię. Statuetki otrzymali także Adrien Brody za najlepszą męską rolę pierwszoplanową oraz Ronald Harwood za najlepszy scenariusz adaptowany.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na TikToku, FacebookuInstagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Autor: Kalina Szymankiewicz

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości