Nie żyje gwiazda serialu "Szogun". Japońska aktorka znana była z licznych skandali

Shimada Yoko
Shimada Yoko nie żyje
Źródło: Moviepix/Getty Images
Shimada Yoko nie żyje. Japońska aktorka znana była polskiej widowni z roli Mariko w serialu "Szogun". Za tę kreację została nawet uhonorowana Złotym Globem. Zmarła w wieku 69 lat.

Shimada Yoko zmarła w poniedziałek 25 lipca. Japońska aktorka, najbardziej znana jest zachodniej publiczności, jako odtwórczyni roli Mariko w serialu telewizyjnym "Szogun". Na swoim koncie aktorka ma też kilka skandali.

Shimada Yoko nie żyje - przyczyna śmierci

Shimada Yoko zmarła 25 lipca w szpitalu w Tokio. Informację przekazały japońskie media. Aktorka od jakiegoś czasu zmagała się z chorobą nowotworową. Przyczyną jej śmierci były komplikacje związane z rakiem jelita grubego. Miała 69 lat.

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Shimada Yoko - kim była, gdzie grała, skandale

Yoko Shimada urodziła się 17 maja 1953 w Kumamoto w Japonii. Swoją karierę zaczynała jako tancerka w słynnej grupie baletowej Maki Asami. Jako aktorka zadebiutowała w wieku trzynastu lat. W latach siedemdziesiątych XX wieku występowała w wielu japońskich produkcjach filmowych, m.in. "Kamen Rider" czy "Aiko Sleep". Później zaczęła pojawiać się także w filmach anglojęzycznych. Międzynarodową sławę przyniosła jej rola Mariko w brytyjskim serialu telewizyjnym "Szogun".

Shimada Yoko - japońska aktorka
Shimada Yoko - japońska aktorka
Źródło: Ron Galella Collection/Getty Images

Po sukcesie produkcji Shimada Yoko zagrała jeszcze w kilku anglojęzycznych produkcjach w latach 80. i 90., ale nie odniosły one już tak wielkiego sukcesu. W 1988 r. wywołała skandal, wdając się w romans z japońskim rockmanem, Uchidą Yuyą, który miał żonę. Popadła w alkoholizm. Miała też długi. Aby je spłacić, w 1992 r. wzięła udział w rozbieranej sesji zdjęciowej. Album stał się bestsellerem, ale zniszczył jej reputację. W 2011 r. Shimada Yoko zagrała w filmie erotycznym. Jej ostatni występ miał miejsce w 2016 r. Zagrała w dramacie "Kanon". Przez kilka ostatnich lat miała coraz większe problemy związane z uzależnieniem od alkoholu i hazardu oraz chorobą nowotworową. Przez pewien czas mieszkała w Nowym Jorku, jednak później przeniosła się na stałe do Tokio, gdzie zmarła.

czt_17
Serial "Westworld" na HBO. Twórcy o zagrożeniach w przyszłości
Źródło: "Co Za Tydzień"

Shimada Yoko - rola w serialu "Szogun"

W serialu "Szogun" z 1980 r. Shimada Yoko zagrała Mariko - tłumaczkę języka angielskiego. Co ciekawe przed rozpoczęciem zdjęć do serialu aktorka nie znała ani słowa w tym języku. Bardzo długo ćwiczyła swoje kwestie z nauczycielem. Pierwotnie Mariko miała zagrać inna aktorka, która rozwijała także karierę piosenkarki i nie mogła pogodzić pracy na planie ze swoją trasą koncertową.

Postać, w którą wcieliła się Shimada Yoko, zakochuje się w brytyjskim żeglarzu, granym przez Richarda Chamberlaina. Mężczyzna rozbił się u wybrzeży Japonii, gdzie poznał piękną i zamężną tłumaczkę. XVI-wieczna japońska arystokratka umiera, aby uratować życie swojego zagranicznego kochanka. Za tę kreację Shimada Yoko otrzymała jej pierwszego i jedynego Złotego Globa.

Shimada Yoko w serialu "Szogun"
Shimada Yoko w serialu "Szogun"
Źródło: Moviepix/Gettty Images

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Moviepix/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości