Sting o sztucznej inteligencji. Artysta ostrzega przed "bitwą, którą wszyscy musimy stoczyć"

Autor:
Kamila
Jamrożek
Sting

Brytyjski muzyk Sting wyraził swoje obawy dotyczące sztucznej inteligencji (AI). Jako ceniony artysta, który odnosił sukcesy zarówno z grupą The Police jak i solowo, podkreślił, że powinniśmy być ostrożni wobec tej technologii i ostrzegł, że czeka nas "bitwa, którą wszyscy musimy stoczyć".

Nowe eksperymenty z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w muzyce wywołują wiele pytań i kontrowersji. Czy generowanie piosenek przy użyciu AI może być uznane za autentyczną sztukę? Jak wpływa to na prawa autorskie i tożsamość artystów? Jakie są granice etyki i odpowiedzialności w tym kontekście? Debata na temat piosenek generowanych przez AI wyraźnie podzieliła branżę muzyczną i wywołała wiele sprzecznych emocji. W połowie maja 2023 roku szefowie brytyjskiego przemysłu kreatywnego wezwali rząd do wprowadzenia regulacji w tym sektorze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Czesław Mozil wraca z nową trasą koncertową
Czesław Mozil wraca z nową trasą koncertową Kamery "Co za Tydzień" towarzyszyły Czesławowi Mozilowi podczas trasy koncertowej

Sztuczna inteligencja (AI) tworzy muzykę

W ostatnich miesiącach branża muzyczna stała się areną dla kontrowersyjnej debaty na temat piosenek generowanych przy użyciu sztucznej inteligencji. Wzrost popularności tej technologii, symbolizowanej przez ChatGPT, wywołał reakcję kilku znanych osobistości ze świata muzyki.

David Guetta znalazł się niedawno w centrum uwagi po dodaniu "głosu" Eminema do jednego ze swoich utworów, korzystając ze sztucznej inteligencji. To wywołało burzę emocji i wywołało wiele dyskusji na temat autentyczności i etyki takiego działania.

Kolejnym głośnym przykładem użycia AI w tworzeniu muzyki było stworzenie wspólnego utworu dwóch topowych amerykańskich piosenkarzy. Użytkownik TikToka stwierdził, że wykorzystał sztuczną inteligencję do wygenerowania głosów Drake'a i The Weeknd, tworząc viralowy utwór o nazwie "Heart on my Sleeve". Utwór AI można posłuchać na platformie YouTube:

Sztuczna inteligencja podzieliła branżę muzyczną

Nie wszyscy artyści odnoszą się do współczesnej technologii z niechęcią. Wspomniany wcześniej David Guetta, francuski DJ i producent muzyczny, wyraził zainteresowanie wykorzystaniem sztucznej inteligencji w swojej twórczości. W wywiadzie dla CNN Business w marcu wyznał, że chce wykorzystywać tę technologię, nawet jeśli istnieje "mały problem etyczny" dotyczący praw autorskich piosenek AI.

Z kolei australijski piosenkarz i autor tekstów, Nick Cave, jest oburzony tym, że "dziesiątki" piosenek w jego stylu zostały stworzone przy użyciu ChatGPT. Wyraził on dezaprobatę wobec tego zjawiska, nazywając je "groteskową kipną z tego, czym jest bycie człowiekiem".

Sting szykuje się na bitwę ze sztuczną inteligencją

W niedawno udzielonym wywiadzie dla BBC także znany muzyk Sting (właśc. Gordon Matthew Thomas Sumner) poruszył temat sztucznej inteligencji. Podczas ceremonii w Londynie, Sting został uhonorowany najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez The Ivors Academy, stowarzyszenie muzyczne.

W wywiadzie artysta wyznał, że muzyka generowana przez sztuczną inteligencję nie robi na nim wrażenia.

"Gdy widzę obraz wygenerowany komputerowo, od razu się nudzę. Wyobrażam sobie, że będę czuł to samo słuchając muzyki wygenerowanej przez sztuczną inteligencję. Elementy, które stanowią podstawę muzyki, należą do nas, do istot ludzkich" - stwierdził Sting.

Sting, laureat 17 nagród Grammy, wyraził zaniepokojenie i przestrzegł przed batalią, którą wszyscy będziemy musieli wytoczyć AI w ciągu najbliższych lat, aby bronić naszej ludzkiej spuścizny. Artysta podkreślił, że nie można pozwolić maszynom łatwo przejąć kontrolę nad człowiekiem.

"To będzie bitwa, którą wszyscy będziemy musieli stoczyć w ciągu najbliższych kilku lat – obrona naszego kapitału ludzkiego przed sztuczną inteligencją. Nie sądzę, że możemy pozwolić maszynom tak po prostu przejąć kontrolę. Musimy być ostrożni" – mówił BBC.

Sting, zdobywca Złotych Globów i nagród Grammy oraz były członek zespołu The Police, jest szczególnie znany ze swoich przebojów takich jak "Shape od My Heart", "Every Breath You Take" czy "Message In A Bottle".

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości