Gwiazdy

Vangelis nie żyje. Jego kompozycje do filmowych hitów zna cały świat

Gwiazdy

Autor:
Kamila
Jamrożek
Vangelis nie żyje. Grecki kompozytor miał 79 lat

Zmarł znany grecki kompozytor Vangelis. Artysta stworzył wiele hitów muzyki filmowej. Był laureatem Oscara za muzykę do filmu "Rydwany Ognia".

O śmierci Vangelisa poinformowała agencja informacyjna Athens News Agency, powołując się na prawników greckiego kompozytora. Artysta zmarł późnym wieczorem we wtorek 17 maja.

Vangelis nie żyje - przyczyna śmierci

O tym, że Vangelis nie żyje, poinformowały zagraniczne media, m.in. Athens News Agency, która powołuje się na prawników zmarłego artysty, Agencja Reutera czy CNN. Vangelis zmarł we wtorek 17 maja późnym wieczorem w szpitalu we Francji. Miał 79 lat. Na razie nie wiadomo, co dokładnie było przyczyną jego śmierci. CNN zaznacza jednak, że niedawno Vangelis był leczony na COVID-19 w tym samym szpitalu, w którym zmarł we wtorek.

Spot kampanii społecznej Playera i fundacji ITAKA z Danutą Stenką
Spot kampanii społecznej Playera i fundacji ITAKA z Danutą Stenką

Vangelis nie żyje - kim był?

Vangelis to pseudonim artysty Ewangelosa Odiseasa Papatanasiu. Urodził się w Agrii w Grecji 29 marca 1943 roku. Był kompozytorem. Tworzył muzykę elektroniczną, a także filmową.

W latach 60. był członkiem zespołów grających rocka progresywnego. Później rozpoczął karierę solową, komponując muzykę na syntezatorach, która z czasem została wykorzystana jako ścieżki dźwiękowe do filmów. Największą sławę przyniósł mu utwór pt. "Chariots of fire", do filmu o tym samym tytule ("Rydwany ognia"). Utwór znalazł się na pierwszym miejscu na liście amerykańskiego Billboardu, a Vagelis jedynym greckim utworem osiągającym szczyt tej listy. Za ścieżkę dźwiękową do "Rydwanów ognia" otrzymał w 1982 roku Oskara.

Znany jest też jego utwór "Conquest of paradise" do filmu o wyprawie Krzysztofa Kolumba - "1492. Wyprawa do raju". Vangelis napisał także muzykę do "Blade Runner" ("Łowcy androidów"), a także do filmu "Aleksander".

Vagelis jest też autorem hymnu piłkarskich mistrzostw świata, które odbyły się w 2002 roku w Korei i Japonii.

W twórczości Vangelisa mamy też polskie wątki. W 1983 roku napisał kompozycję "Polonaise", dedykowaną Polsce czasu stanu wojennego, a w 2008 roku skomponował muzykę do filmu "Świadectwo" o Janie Pawle II.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Czytaj też:

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Rob Verhorst/Redferns/Getty Images

Pozostałe wiadomości