Zaskakujące wydatki królowej Małgorzaty II. Jej zakupy wstrząsnęły podatnikami

Małgorzata II, była królowa Danii
Małgorzata II, była królowa Danii
Źródło: Getty Images
Wraz z początkiem 2024 roku media obiegła wiadomość, że królowa Danii Małgorzata II abdykowała. Dopiero teraz na jaw wychodzą jednak ogromne wydatki, które poczyniła przez ostatnie miesiące swojego panowania. Luksusowe zakupy, usługi i przyjemności kosztowały podatników miliony. Te informacje wywołały w miejscowych mediach ogromną burzę.

Królowa Małgorzata II pełniła rolę władczyni Dani od 1972 roku. W noworocznym orędziu poinformowała jednak poddanych, że zrzeka się korony na rzecz syna Fryderyka. Informacja ta zaskoczyła tysiące osób. Niestety to nie koniec niespodzianek związanych z tą częścią rodziny królewskiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Karol III. Najważniejsze momenty z życia nowego króla
Źródło: cozatydzien.tvn.pl/Getty Images/Pixabay

Zaskakujące wydatki byłej królowej Danii wyszły na jaw

Życie królowej Małgorzaty II od dawna jest na świeczniku. Tym bardziej gdy ogłosiła, że abdykuje, media zaczęły rozliczać ją z dokonań, decyzji i wydatków. To właśnie te ostatnie wzbudziły największe kontrowersje wśród poddanych. Wyszło bowiem na jaw, że była monarchini nie szczędziła środków na własne przyjemności.

Jak podaje magazyn "Se og Hør" podczas ostatniego roku panowania wydatki monarchini wzrosły "w bezprecedensowym stopniu". Przysługujący Małgorzacie II zwrot podatku VAT wskazuje, że była królowa wydawała dziennie 169 916 koron duńskich, co w przeliczeniu na polskie daje niespełna 99 tysięcy złotych.

Królowa Małgorzata jest na liście 10 najbogatszych monarchów w Europie. W 2022 roku wydatki duńskiej rodziny królewskiej wyniosły ponad 26,7 miliona złotych. W 2023 roku kwota ta znacznie wzrosła i oscylowała w okolicach 39,5 miliona. Co ciekawe do tych wydatków nie wlicza się wynagrodzeń personelu i towarów, od których nie można było odliczyć podatku VAT.

Przedstawiciele monarchów tłumaczą wielki wzrost wydatków tym, że w jedną z ostatnich decyzji Małgorzaty II był gruntowny remont królewskich posiadłości.

Małgorzata II uznana najbardziej postępową królową na świecie

Małgorzata II była najstarszą córką króla Danii, Fryderyka IX, oraz jego żony, Ingrydy Bernadotte. Jednak pierwotnie nie miała praw do dziedziczenia tronu, podobnie jak jej dwie młodsze siostry. Po śmierci Fryderyka IX na duńskim tronie miał zasiąść jej stryj.

Kobieta dorastała i z biegiem czasu zaczęła robić się znacznie bardziej popularna niż prawowity następca książę Kanut. Ta sytuacja zapoczątkowała dyskusję o dopuszczeniu kobiet do dziedziczenia na równi z męskimi potomkami. Folketinget (duński parlament) zaakceptował zmiany w prawie sukcesyjnym w 1953 roku i tak oto 13-letnia wówczas Małgorzata II została następczynią tronu. W dniu swoich 18. urodzin została członkinią rady stanu. Od tego momentu zastępowała ojca, gdy ten był poza krajem lub nie był w stanie wypełniać obowiązków królewskich. A gdy zmarł, 14 stycznia 1972 roku przejęła koronę.

Wówczas monarchia nie była popularna w duńskim narodzie — za utrzymanie obowiązującego ustroju opowiadało się zaledwie ponad 40% społeczeństwa. Małgorzata II zdawała sobie z tego sprawę w dniu obejmowania tronu. Swoim postępowaniem odmieniła oblicze monarchii — uznawana jest za najbardziej postępową i nowoczesną władczynię na świecie. I choć pełniła funkcję głównie reprezentacyjną, wpłynęła na postrzeganie królewskiego rodu: teraz większość społeczeństwa Danii nie wyobraża sobie, by w kraju mógł obowiązywać inny ustrój.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na TikToku, FacebookuInstagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Autor: Dagmara Olszewska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości