Nie żyje znany polski aktor. Zbigniew Kłopocki wcielił się w ponad 200 postaci

Zbigniew Kłopocki nie żyje
Zbigniew Kłopocki nie żyje. Był nie tylko aktorem, ale również żołnierzem Armii Krajowej
Źródło: Getty Images/Facebook
Zbigniew Kłopocki nie żyje. O śmieci aktora, nestora Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, poinformowała placówka za pośrednictwem mediów społecznościowych. Zbigniew Kłopocki zmarł 20 września w wieku 96 lat.

Zbigniew Kłopocki był polskim aktorem teatralnym i filmowym, który ochoczo występował również w Teatrze Telewizji. Na scenie zadebiutował w 1956 roku w Teatrze w Jeleniej Górze rolą Antoniego i Genio w spektaklu Józefa Blizińskiego 'Pan Damazy' w reżyserii Janusza Obidowicza. Był nie tylko zasłużonym aktorem, ale również żołnierzem Armii Krajowej, który mógł pochwalić się stopniem porucznika.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Polskie gwiazdy, które zmarły młodo. Odeszli niespodziewanie
Źródło: MWMEDIA, Facebook, Wikimedia Commons, screen Youtube

Nie żyje Zbigniew Kłopocki

Informację o śmierci aktora przekazał Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, na którego deskach Zbigniew Kłopocki wielokrotnie występował. Artysta zmarł 20 września w wieku 96 lat.

"W wieku 96 lat zmarł Zbigniew Kłopocki. Aktor, nestor Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, weteran, porucznik Armii Krajowej. Człowiek o wielkim sercu, pasji twórczej, oddany teatrowi. Tarnowscy widzowie pamiętają postać Dyndalskiego w 'Zemście', czy Puzzo w 'Czekając na Godota', za którą w 2001 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Tarnowa. Inne ważniejsze role to postać Dziada, Sybiraka w 'Betlejem polskim' czy Wojewody w 'Towarzystwie Pana Brzechwy'" - czytamy we wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych teatru.

Teatr poinformował ponadto o miejscu i terminie ostatniego pożegnania. Pogrzeb Zbigniewa Kłopockiego odbędzie 25 września godz. 14.00 w kaplicy Cmentarza Komunalnego w Krzyżu. Zanim jednak kondukt żałobny uda się w ostatnią drogę, będzie można odmówić wspólnie różaniec.

Zbigniew Kłopocki — twórczość, życie prywatne

Zbigniew Kłopocki przyszedł na świat 16 kwietnia 1927 roku w Inowrocławiu. Pochodził z artystycznej rodziny — zarówno jego siostra Danuta Kłopocka, jak i brat Włodzimierz Kłopocki byli aktorami. Choć najczęściej widzowie mogli oglądać go na deskach teatrów, nie stronił od produkcji filmowych i telewizyjnych. Wystąpił m.in. w takich produkcjach jak "Oko proroka" (1982), "Przeklęte oko proroka" (1984) oraz "Mój Nikifor" (2004).

Aktor wykreował blisko 200 ról, występując na deskach teatrów we Wrocławiu, Częstochowie, Bielsku-Białej, Gnieźnie, Gorzowie Wielkopolskim, Jeleniej Górze, Opolu, czy w Wałbrzychu. W 2011 r. Zbigniew Kłopocki został uhonorowany Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Dawniej chlubiłem się tym, że pochodzę z Poznania, a dziś z dumą mogę powiedzieć, że pochodzę z Małopolski i Tarnowa, miasta gdzie w teatrze spędziłem ponad 40 lat 
- mówił podczas uroczystości z okazji wręczenia odnaczeń.
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Przeczytaj też:

Autor: Dominika Kowalewska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/Facebook

podziel się:

Pozostałe wiadomości