Hanna Gucwińska nie żyje. Prowadząca "Z kamerą wśród zwierząt" miała 91 lat

Hanna Gucwińska
Hanna Gucwińska
Źródło: Pixabay.com/Facebook Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk
Nie żyje Hanna Gucwińska, polska zootechnik i osobowość telewizyjna, znana przede wszystkim z programu "Z kamerą wśród zwierząt", który prowadziła wraz z ukochanym mężem Antonim Gucwińskim. Mężczyzna zmarł dwa lata temu. Małżeństwo miało duży wkład w rozwój wrocławskiego zoo.

Hanna Gucwińska poślubiła Antoniego Gucwińskiego w 1962 roku. Kobieta od 1957 roku pracowała w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym we Wrocławiu, przez wiele lat pełniąc również funkcje dyrektorskie. Od stycznia 1971 przez około 30 lat wraz z mężem współtworzyła program "Z kamerą wśród zwierząt". Pisała też książki i artykuły naukowe. Angażowała się również politycznie. Przez 16 lat była radną Wojewódzkiej Rady Narodowej we Wrocławiu, pracowała w komisjach zdrowia, ochrony środowiska oraz porządku publicznego.

Dalsza część artykułu poniżej materiału wideo.

Polscy artyści, dziennikarze i sportowcy, którzy zmarli w 2023 roku
Źródło: cozatydzień

Nie żyje Hanna Gucwińska

Hanna Gucwińska zmarła 12 listopada 2023 roku w wieku 91 lat. Informację o jej śmierci przekazał prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Pamiętam, jak w roku 2021 żegnaliśmy we wrocławskiej katedrze pana Antoniego. Dzisiaj odeszła pani Hanna. Zmarła Hanna Gucwińska — wieloletnia legendarna dyrektorka ZOO Wrocław razem z mężem Antonim Gucwińskim (zmarłym w 2021 roku). Przez lata program "Z kamerą wśród zwierząt", który prowadziła, uczył nas wrażliwości wobec naszych "braci mniejszych". Będzie nam jej ogromnie brakować
- napisał prezeydent.

Na wpis włodarza miasta Wrocław zareagowali fani Hanny Gucwińskiej i jej męża. Wszyscy byli miłośnikami słuchania historii o zwierzętach, które przedstawiała zmarła.

"Zawsze z ogromną ciekawością słuchałam, jak fantastycznie dzieliła się z nami wiedzą o zwierzętach i miłością do nich. Jako mała dziewczynka z zapartym tchem czekałam na każdy program tej cudownej małżeńskiej pary. Ogromny smutek i żal" - czytamy na Facebooku.

"Wychowaliśmy się na ich godzinnych opowieściach, na ich miłości do zwierząt i drugiego człowieka" - wspomina kolejna osoba.

Hanna i Antoni Gucwińscy - życie prywatne

Antoni Gucwiński zmarł 8 grudnia 2021 roku. Również jego śmierć była powodem do ogromnego smutku. Fani wspominali jego zaangażowanie w pracy na rzecz innych oraz miłość do zwierząt. Lekarz weterynarii został pochowany w Alei Zasłużonych Cmentarza Osobowickiego we Wrocławiu. Być może jego żona spocznie razem z nim.

Małżeństwo nie miało dzieci. Antoni Gucwiński był trzecim mężem zootechnik. Za pierwszego wyszła, jak mówiła, z konieczności, by ratować rodzinny dom, do którego w 1953 roku chciano dokwaterować inną rodzinę.

"Byłam już na studiach w Kortowie, kiedy dostałam od mamy list, bym ratowała dom swojej jedynej siostry i wyszła za mąż. A wtedy mama zamelduje mnie z mężem jako drugą rodzinę. Przyjaźniłam się z asystentem w zakładzie pszczelarstwa. Starszy siedem lat, byłam w nim bardzo zakochana, więc niekoniecznie tylko o ratowanie domu mi chodziło. A potem mi się odwidziało. Ale nie bez powodu. Był o mnie bardzo zazdrosny. Pilnował, śledził, co zaczęło mi dokuczać" - opowiadała w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej".

Za drugiego męża wyszła w 1957 roku.  "Aż w końcu powiedział, że jedzie na wielką wyprawę na Antarktydę, a mi załatwił pracę na Helu w jednoklasowej szkółce. I nie będzie go pół roku. Ja mam zostawić zoo i uczyć w jednoklasowej szkółce, gdy on pływa po Antarktydzie. No kto by nie poszedł z takiego związku? I jeszcze mi powiedział, że moje pochodzenie karierę mu zniszczy. Bo był w partii, w egzekutywie" - mówiła w tym samym wywiadzie o drugim małżeństwie.

Małżeństwo państwa Gucwińskich było oparte na przyjaźni i wspólnej pasji. Oboje zgodnie stwierdzili, że miłość przyszła z czasem.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas również znaleźć na  TikToku, Facebooku oraz Instagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas.

Autor: Kalina Szymankiewicz

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay.com/Facebook Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

podziel się:

Pozostałe wiadomości