Nie żyje słynny muzyk. Stworzył utwory znane z filmów "Dirty Dancing" i "Dziennik Bridget Jones"

Eric Carmen
Eric Carmen
Źródło: Getty Images
Nie żyje Eric Carmen. Muzyk i lider zespołu The Raspberries, grającego rock'n'rolla. Po rozpadzie zespołu w 1975 roku skupił się na karierze solowej, by po reaktywacji w 2004 roku wrócić w szeregi grupy. Ogólnoświatową popularność przyniósł mu m.in. utwór "Hungry Eyes", który trafił na ścieżkę dźwiękową filmu "Dirty Dancing". Eric Carmen zmarł w miniony weekend w wieku 74 lat.

Kultowej produkcji "Dirty Dancing" nie trzeba nikomu przedstawiać. Historia romansu, który wybuchł pomiędzy instruktorem tańca a wczasowiczką w wakacyjnym ośrodku, zapisała się złotymi literami w księdze światowego kina. Nieodłącznym elementem tej produkcji z pewnością jest muzyka. W końcu to na ścieżce dźwiękowej do "Dirty Dancing" znalazły się takie hity jak m.in. "(I've Had) The Time of My Life", "She's Like the Wind" w wykonaniu odtwórcy głównej roli Patricka Swayze'ego, a także "Hungry Eyes", który wyszedł spod ręki właśnie Erica Carmena.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Zmarli młodo
Polskie gwiazdy, które zmarły młodo. Odeszli niespodziewanie
Źródło: MWMEDIA, Facebook, Wikimedia Commons, screen Youtube

Nie żyje Eric Carmen

Informacja o śmierci twórcy wielkiego hitu "Hungry Eyes" obiegła polskie media we wtorek 12 marca. Jak informowała jego żona, Eric Carmen zmarł we śnie w ich domu. Kobieta nie podała jednak ani konkretnej przyczyny śmierci, ani daty odejścia jej ukochanego męża, wskazując jedynie na "ostatni weekend".

Z ogromnym smutkiem dzielimy się bolesną wiadomością o śmierci Erica Carmena. Nasz słodki, kochający i utalentowany Eric zmarł we śnie w weekend. Wielką radość sprawiła mu świadomość, że przez dziesięciolecia jego muzyka dotykała tak wielu i pozostanie jego trwałym dziedzictwem. Prosimy o uszanowanie prywatności rodziny, opłakując naszą ogromną stratę. "Liczy się tylko miłość... wierna i wieczna"
- czytamy w oświadczeniu.

Ten ostatni cytat żony Erica Carmena jest nawiązaniem do piosenki "Love Is All That Matters", pochodzącego z jego solowego albumu "Boats Against the Current" z 1977 roku. 

Eric Carmen nie żyje. Oświadczenie żony
Eric Carmen nie żyje. Oświadczenie żony
Źródło: Screenshot www.ericcarmen.com

Informacja o śmierci muzyka wstrząsnęła branżą i opinią publiczną. W sieci pojawiły się liczne kondolencje i słowa wsparcia płynące od fanów z całego świata. Hołd zmarłemu Ericowi Carmenowi postanowili oddać również ci, którzy dzielili z nim wyjątkowe chwile w swojej karierze.

To więcej, niż mogę znieść. Zawsze byłem wielkim fanem Erica. Niesamowity wokalistka. Niesamowity pisarz. Dobry człowiek. Dlaczego musimy czekać do końca, by uświadomić sobie, ile ktoś dla nas znaczy. [...] Od tego czasu śledzimy swoje kariery. Przez jego przemianę z oszałamiającego piosenkarza The Raspberries, aż do solowego potwora "All By Myself" i nie tylko. Po prostu genialny muzyk, którego mniejsi artyści prześcignęli sławą, ale nie talentem
- napisał Rick Springfield.
Eric wywarł ogromny wpływ na moje życie i odegrał niezwykle ważną rolę na początku mojej kariery. Dziś wieczorem, podobnie jak wielu innych, opłakuję jego śmierć i przesyłam wyrazy współczucia jego żonie Amy i całej rodzinie Carmen. Niech cię Bóg błogosławi, Eryku. Dziękuję za wszystkie inspiracje.
- dodał od siebie w długim wpisie Shaun Cassidy.

Eric Carmen — kariera

Eric Carmen przyszedł na świat 11 sierpnia 1949 roku w Cleveland w stanie Ohio jako potomek rosyjsko-żydowskich imigrantów. Od najmłodszych lat interesował się muzyką, uczęszczał na zajęcia z rytmiki i uczył się gry na skrzypcach. W wieku 11 lat grał na pianinie i marzył o pisaniu własnych piosenek. Pojawienie się na rynku muzycznym Beatlesów i zespołu The Rolling Stones nieco zmieniło jego marzenia. W wieku 15 lat rozpoczął naukę gry na gitarze. Zajęcia mu jednak nie odpowiadały, więc zdecydował, że sam opanuje tę sztukę. Tak oto został gitarzystą-samoukiem, któremu coraz bliżej było do rock'n'rollowych brzmień.

Eric Carmen zaczęła poważnie myśleć o byciu muzykiem podczas studiów na Uniwersytecie Johna Carrolla. Początkowo występował w lokalnym zespole z Cleveland — The Choir, ale kapela szybko jednak się rozpadła. Niedługo później wraz z kolegami założył zespół The Raspberries. Grupa z początkiem lat 70. stała się głównym przedstawicielem stylu power pop. Eric Carmen był wokalistą, a ponadto autorem albo współautorem większości utworów. W 1975 roku zespół rozpadł się, a muzyk rozpoczął karierę solową. Zrezygnował z mocniejszego rocka, stawiając na jego bardziej wysublimowane oblicze oraz na ballady z pazurem.

Tak oto rozpoczęła się solowa kariera Erica Carmena. Powstał utwór "All by Myself", który przyniósł muzykowi popularność i ugruntował jego pozycję w branży. Piosenka została wykorzystana na ścieżce dźwiękowej do filmu "Dziennik Bridget Jones". Wielu melomanów zna ten utwór również w wykonaniu Céline Dion.

W ostatnich latach Eric Carmen wycofał się z branży i zawiesił koncerty. Mimo to nie zapomniano o jego ponadczasowych piosenkach, które wciąż chętnie grane są przez największe stacje radiowe na całym świecie.

Eric Carmen podczas koncertu The Raspberries, 2005 rok
Eric Carmen podczas koncertu The Raspberries, 2005 rok
Źródło: Getty Images
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na TikToku, FacebookuInstagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Czytaj też:

Autor: Dominika Kowalewska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości