Programy

Film "Apokawixa" opowiada o epidemii zombie. Polski horror ma szansę na ogromny sukces

Programy

Autor:
Kamila
Jamrożek
Film "Apokawixa" opowiada o epidemii zombie

Na film Xawerego Żuławskiego "Apokawixa" widzowie czekają z niecierpliwością. Produkcję TVN Warner Bros. Discovery mogli na razie zobaczyć nieliczni. Film miał właśnie premierę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Walczy on o Złote Lwy w Konkursie Głównym festiwalu. 

Zanieczyszczona przez ludzi natura potrafi się zemścić w najbardziej niespodziewanym momencie… Przekona się o tym grupa młodych ludzi, którzy znudzeni pandemią i lockdownem, postanowili urządzić imprezę. Spektakularna "wixa" przerodzi się w prawdziwy horror.... Pierwsi szczęśliwcy mieli już szansę obejrzeć film "Apokawixa" w reżyserii Xawerego Żuławskiego. Kiedy trafi on do kin?

Film "Apokawixa" – o czym opowiada?

Film "Apokawixa" opowiada historię grupy maturzystów, którzy – zmęczeni pandemią i kolejnymi lockdownami – postanawiają zorganizować nad morzem "melanż życia". Nie przejmują się ani kolejnymi przypadkami zakażeń, ani nawet wysokim stężeniem sinic w Bałtyku czy pierwszym od tysiąca lat całkowitym zaćmieniem słońca. Plaża, taniec, seks, picie, miłosne uniesienia i rozczarowania wkrótce przeradzają się w coś strasznego... Z minuty na minutę wszystko zaczyna wymykać się spod kontroli. W środku imprezy wybucha epidemia zombie. Bohaterowie muszą walczyć o życie. 

Film "Apokawixa" opowiada o epidemii zombie
Film "Apokawixa" opowiada o epidemii zombie Źródło: TVN

W "Apokawixie" zobaczymy niesamowitą charakteryzację, która zamieni aktorów w żywe trupy. Siostra Julii Wieniawy Alicja Wieniawa-Narkiewicz która zagrała w filmie, opowiedziała w "Dzień Dobry TVN" o pracy na planie.

"Najdłużej siedziałam w make-upie. To była charakteryzacja całego ciała - od olbrzymich soczewek wielkości oliwek, które musiałam wkładać pod powiekę, do lakieru na zęby, który strasznie piekł. Chlorella, taki wielki glut, który wypływał mi z buzi, mnóstwo żył, ugryzienie. Kończyliśmy plany bardzo późno w nocy. Jechałam rano do szkoły, żeby zdążyć na lekcje i nie byłam w stanie się domyć" - wspominała Alicja Wieniawa-Narkiewicz

Film "Apokawixa" – obsada i twórcy

W filmie występują obiecujący aktorzy młodego pokolenia: Mikołaj Kubacki, Waleria Gorobets, Natalia Pitry, Alicja Wieniawa-Narkiewicz, Mariusz Urbaniec, Aleksander Kaleta, Mikołaj Matczak, Marta Stalmierska, Monika Mikołajczak, Oskar Wojciechowski. Partnerują im znane gwiazdy m.in.: Sebastian Fabijański, Tomasz Kot, Cezary Pazura i Matylda Damięcka.

Twórcy filmu "Apokawixa" to:

 • Reżyseria: Xawery Żuławski
 • Scenariusz: Xawery Żuławski, Krzysztof Bernaś i Maciej Kazula
 • Zdjęcia: Marian Prokop
 • Muzyka: Jan Komar, Mikołaj Majkusiak
 • Scenografia: Marta Skajnowska
 • Kostiumy: Anna Englert
 • Charakteryzacja: Cezary Kostrzewski
 • Dźwięk: Jarosław Bajdowski, Zofia Moruś
 • Montaż: Wojciech Włodarski
 • Reżyser castingu: Marta Kownacka
 • Producent: Anna Waśniewska – Gill, Krzysztof Terej
 • Produkcja: TVN Warner Bros. Discovery
 • Produkcja wykonawcza: Watchout Studio
 • Kierownik produkcji: Katarzyna Stegnerska
 • Dystrybucja w Polsce: Next Film
"Apokawixa" z Sebastianem Fabijańskim. Aktor wcieli się w postac zombie
"Apokawixa" z Sebastianem Fabijańskim. Aktor wcieli się w postac zombie

Film "Apokawixa" – zwiastun. Kiedy premiera w kinie?

Film "Apokawixa" wejdzie do kin 7 października 2022 roku. Zobaczcie oficjalny plakat i zwiastun filmu.

"Apokawixa" - plakat
"Apokawixa" - plakat Źródło: TVN

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości