Seriale

"Pajęczyna" - o czym jest serial i kto w nim występuje?

Seriale

Autor:
Kamila
Jamrożek
Źródło:
TVN
"Pajęczyna": Joanna Kulig gra główną rolę.

"Pajęczyna" to niezwykle wciągający thriller szpiegowski rozgrywający się równolegle w okresie późnego PRL- u oraz w latach współczesnych. Jest to luźno inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia, która rzuca zupełnie nowe światło na nieznane dotąd kulisy udziału Polski w wyścigu atomowym w końcówce lat 70, czyli okresie rządów Edwarda Gierka.

"Pajęczyna" to hit Playera, który nareszcie trafia do telewizji. Wiosną zobaczymy go na antenie TVN. Serial inspirowany jest nieznaną historią z okresu późnego PRL-u, kiedy to Polska miała szansę stać się potęgą atomową. Dlaczego tak się nie stało? Na to pytanie próbują odpowiedzieć twórcy produkcji.

"Pajęczyna" - o czym jest serial

Główną bohaterką serialu "Pajęczyna" jest Kornelia Titko (Joanna Kulig) - odważna badaczka obdarzona niezwykłą pamięcią. Jej dzieciństwo naznaczone zostało przedwczesną śmiercią rodziców oraz starszej siostry. Matka Kornelii, Teresa Titko była wybitnym fizykiem jądrowym, która w gierkowskim programie nuklearnym pełniła rolę prawej ręki jego twórcy, generała-profesora Grzegorza Giedrowicza.

Po latach w życiu Kornelii pojawia się tajemniczy mężczyzna, który twierdzi, że był niegdyś oskarżony o zabójstwo jej siostry. Kobieta rozpoczyna prywatne śledztwo, aby odkryć, kim jest tajemniczy mężczyzna i co naprawdę łączy go ze śmiercią dwóch najbliższych Kornelii. Za wtargnięcie na zakazane terytoria musi zapłacić jednak wysoką cenę.

Serial dzieje się równolegle w przeszłości, gdzie dużą rolę odgrywają oficerowie PRL-owskiego kontrwywiadu: kapitan Ewa Wolańska oraz podporucznik Tadeusz Mróz. Pojawia się pytanie, komu zależało na tym, aby Polska nie dołączyła do niewielkiego grona państw, liczących się w atomowym wyścigu?

"Pajęczyna" - bohaterowie, obsada, aktorzy

W rolę głównej bohaterki z 2010 r. Kornelii Titko wciela się jedno z największych międzynarodowych odkryć ostatnich lat – Joanna Kulig. Na ekranie partnerują jej: Eryk Lubos (Stanisław Wanio), Michalina Olszańska (Ewa Wolańska 78'), Anna Radwan (Teresa Titko), Szymon Bobrowski (Włodzimierz Węgrowski 78’), Marek Kalita (prof. Grzegorz Giedrowicz 78’), Andrzej Grabowski (Edward Gierek) oraz Wojciech Wysocki (Piotr Jaroszewicz).

W serialu występują też: Mateusz Banasiuk, Edyta Olszówka, Rafał Mohr, Liliana Głąbczyńska, Przemysław Sadowski, Hubert Miłkowski i inni.

"Pajęczyna" - twórcy serialu

Serial "Pajęczyna" jest koprodukcją House Media Company i TVN Grupa Discovery. Producentami są Wojciech Bockenhaim (TVN) i Grzegorz Olkowski (House Media). Za reżyserię odpowiada Łukasz Jaworski, a autorem zdjęć jest Witold Płóciennik. Scenografią zajmuje się Maciej Fajst, kostiumami Ewa Gronowska, a charakteryzacją Pola Guźlińska. Kierownikiem produkcji serialu "Pajęczyna" jest Tomasz Parnowski, a autorami scenariusza Dariusz Suska, Wojciech Bockenheim oraz Jacek Małecki. Zdjęcia do produkcji realizowane są w Warszawie i okolicach.

Jak Filip Bobek odnajduje się w roli macho?
Jak Filip Bobek odnajduje się w roli macho?

"Pajęczyna" - gdzie oglądać?

"Pajęczyna" to produkcja własna Playera. Produkcje Player Original są realizowane specjalnie na zamówienie serwisu. Do tej pory zrealizowano seriale takie jak: seria "Chyłka", "Szadź", "Żywioły Saszy – Ogień" czy film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komedy". "Pajęczyna" już niedługo pojawi się na antenie TVN. Premiera 6 marca o godzinie 21.40.

Czytaj też:

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło: TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN/Marcin Makowski/MakuFly

Pozostałe wiadomości