Cezary Pazura

Cezary Pazura o wakacjach z dziećmi. Z czego musiał zrezygnować?

Cezary Pazura urodził się 13 czerwca 1962 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Jest znanym polskim aktorem filmowym i teatralnym, reżyserem, komikiem, prezenterem oraz youtuberem. Udziela się jako piosenkarz i aktor dubbingowy.

Cezary Pazura – młodość

Aktor ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim, a także szkołę muzyczną w klasie klarnetu. Próbował dostać się do szkoły teatralnej, ale nie udało mu się i poszedł do Policealnego Studium Gastronomicznego.

Pazura ostatecznie dostał się do szkoły aktorskiej i w 1986 roku ukończył Łódzką Szkołę Filmową. Podczas studiów dorabiał jako kelner obsługujący wesela.

Cezary Pazura – kariera aktorska

Cezary Pazura w kinie zadebiutował w 1986 roku, grając rolę druha Pumy w filmie "Czarne Stopy". Sławę przyniosło mu wcielenie się w postać Edwarda Wiadernego w filmie "Kroll" (1991) reżyserowanym przez Władysława Pasikowskiego. Za tę rolę otrzymał nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę męską na 16. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 

Pazura w ciągu kariery aktorskiej współpracował z wieloma reżyserami, takimi jak Marek Koterski, Władysław Pasikowski, Juliusz Machulski czy Olaf Lubaszenko. Najważniejszymi rolami w jego karierze były występy w filmach: "Psy" (1992), "Nic śmiesznego" (1995), "Kiler" (1997), "Chłopaki nie płaczą" (2000) czy "Kariera Nikosia Dyzmy" (2002).

Pazura grywa też w serialach, wystąpił w takich produkcjach, jak: "Pogranicze w ogniu", "13 posterunek" (jako niezapomniany Cezary Cezary) czy "Faceci do wzięcia".

Cezary Pazura jest również znany z ról dubbingowych, w których wcielał się między innymi w leniwca Sida z serii filmów animowanych "Epoka lodowcowa", Numernabisa w filmach "Asterix i Obelix: Misja Kleopatra" i "Asterix na olimpiadzi"e, rybkę Oscara w filmie "Rybki z ferajny", czy karła Rumpelstiltskina w filmie "Shrek Forever". 

Cezary Pazura – wyróżnienia

W 1995 roku aktor otrzymał Złotego Lwa za najlepszą drugoplanową rolę męską w filmie "Tato";

W 1991 roku Pazura zdobył Złotego Lwa za najlepszą drugoplanową rolę męską w filmie "Kroll";

W 1999 roku otrzymał Telekamerę dla najlepszego aktora.

W 2003 roku Cezary Pazura zdobył Złotą Kaczkę dla najlepszego polskiego aktora – film "Show";

2010 – otrzymał Węża za najgorszą reżyserię (film Weekend); 2019 roku – Wąż za występ poniżej godności w filmie "Diablo. Wyścig o wszystko";

Cezary Pazura i działalność społeczna

Cezary Pazura często angażuje się w akcje społeczne. W 2009 roku współpracował ze Stowarzyszeniem SOS Wioski Dziecięce, a w następnym roku był ambasadorem Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych. 

Co więcej, w 2013 roku wsparł inicjatywę budowy nowego stadionu dla Widzewa Łódź. Podczas pandemii COVID-19 Pazura został ambasadorem rządowej kampanii społecznej #SzczepimySię.

Cezary Pazura – działalność na YouTubie

Cezary Pazura od 2015 roku publikuje cieszące się dużą popularnością materiały w serwisie YouTube. Jego kanał jest subskrybowany przez ponad osiemset tysięcy widzów. Filmy na kanale youtubowym aktora dotyczą między innymi ról aktorskich, w które wcielał się Cezary Pazura w swojej karierze, oraz materiałów typu Q&A (pytania i odpowiedzi).

Cezary Pazura wyznał, że kolega zabrał mu rolę w "Tajemnicy Zawodowej"
Cezary Pazura wyznał, że kolega zabrał mu rolę w "Tajemnicy Zawodowej" Cezary Pazura opowiedział o swoich początkach z serialem "Tajemnica Zawodowa". Wyznał, że jest zafascynowany fabułą

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA