Michał Kempa

Michał Kempa

Michał Kempa (ur. 13.07.1988 r. w Bielsku-Białej) - standuper, komik, dziennikarz radiowy, prezenter telewizyjny.

Michał Kempa - stand up

Michał Kempa, z wykształcenia prawnik (Uniwersytet Warszawski), popularność zdobył w 2010 roku po wygranej w emitowanym w Polsacie programie “Stand up. Zabij mnie śmiechem”. Od tego czasu jego występy stand-up z grupą “Michał Kempa i diapazony” były nagradzane na wielu imprezach kabaretowych, m.in.:

  • PAKA 2012 (1 miejsce)
  • Mulatka 2012 (2 miejsce)
  • Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry (2 miejsce w 2011 roku, 3 miejsce w 2012).

Michał Kempa uczył się improwizacji i stand-upu w Stanach Zjednoczonych, w szkole iO Theater w Chicago oraz Manhattan Comedy School w Nowym Jorku. Wziął udział w drugiej edycji show “Comedy Central Prezentuje: Stand-up!”, występował na “Sopot Top Trendy” i w węgierskim programie telewizyjnym “Stand-up Express”.

Swoje zdolności jako standupera prezentował na scenach w USA m.in. Gotham Comedy Club w Nowym Jorku, iO Theater, Annoyance Theater, Laugh Factory w Chicago. W Polsce występował m.in. w Sali Kongresowej i Piwnicy pod Baranami.

Michał Kempa - dziennikarstwo radiowe

Pierwsze kroki w dziennikarstwie Michał Kempa stawiał w Rock Radiu, gdzie od 2015 roku współprowadził z Mikołajem Januszem audycję “Pyta Nie Na Śniadanie”, a z Kubą Wojewódzkim pracował przy realizacji audycji “Książę i żebrak”. W 2011 roku współprowadził z Piotrem Kędzierskim satyryczny talk-show “Lubię to!” na antenie TVP1. W programie wcielał się w jedną ze swoich ulubionych postaci scenicznych - Grzegorza Pawłowskiego.

Michał Kempa jest związany z internetowym radiem newonce.radio. W 2020 roku współprowadził tam audycję “Bolesny Poranek”, w 2021 roku prowadził z Arturem Kurasińskim audycję o nowych technologiach, w 2022 roku z Błażej Królem “Król Kempa”, z “Bartkiem Czarkowskim “Work in Progress” - audycję o rynku pracy i nowych technologiach.

Michał Kempa - telewizja

Michał Kempa jest jednym z komentatorów “Szkła kontaktowego” w TVN24 (od lipca 2016), a od 2019 roku był również jednym z prowadzących program. W 2020 roku Michał Kempa prowadził z Wojciechem Fiedorczukiem program “Skanalizowani” na Canal+ Premium, w którym przeprowadzali satyryczne wywiady z polskimi aktorami. Działał też na YouTube, gdzie w 2020 roku prowadził z Piotrem Szumowskim program satyryczny “Dobre Noviny”. Powstało 10 odcinków show.

W 2021 roku Michał Kempa zastąpił Szymona Hołownię jako prowadzący show “Mam talent!” (TVN) u boku Marcina Prokopa.

Michał Kempa "Ostatni rok łatwego życia"

W październiku 2022 roku ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B. debiutancka książka Michała Kempy, zatytułowana "Ostatni rok łatwego życia". Książka to zapis różnych sytuacji i wydarzeń, które przytrafiły się Kempie w pandemicznym roku 2021. Napisana, jak na standupera przystała, z przymrużeniem oka, a sam autor już na okładce książki prosi, by nie nazywać jej literaturą.

Źródło zdjęcia głównego: MW MEDIA