Michał Żebrowski

Michał Żebrowski

Michał Żebrowski urodził się 17 czerwca 1972 w Warszawie. Jest polskim aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym. Jest również dyrektorem Teatru 6. piętro.

Michał Żebrowski – życiorys

Michał Żebrowski jest synem Bożeny Urbańskiej-Żebrowskiej i Tadeusza Żebrowskiego. Urodził się i wychował w Warszawie. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 158 im. Jana Kilińskiego w Śródmieściu, gdzie jego najlepszym przyjacielem był Rafał Trzaskowski. O byciu aktorem marzył od dziecka. W szkole uczęszczał na zajęcia kółka recytatorskiego i zdobywał czołowe miejsca w konkursach, na których deklamował wiersze. Ukończył XI Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Warszawie.

20 czerwca 2009 roku wziął ślub z młodszą o 15 lat Aleksandrą Adamczyk. Para ma czwórkę dzieci – trzech synów i córkę. Michał Żebrowski posiada dom na Podhalu, gdzie prowadzi małe gospodarstwo ekologiczne.

Michał Żebrowski – kariera

Po raz pierwszy przed kamerą stanął podczas studiów, w dramacie telewizyjnym „Feliksa Falka Samowolka” oraz pojawił się w dreszczowcu telewizyjnym „Wynajmę pokój…”. Obie produkcje pochodzą z 1993 roku.

Na scenie zadebiutował w sztuce „Miłość i gniew” na deskach Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera, z którym był związany w latach 1995-1996. Za swój debiut teatralny oraz za rolę w inscenizacji Jana Kochanowskiego „Odprawa posłów greckich”, a także za występ w przedstawieniu „Opowiastki o Panu Cogito” został uhonorowany nagrodą jury, publiczności i Jana Machulskiego na XIII Łódzkim Przeglądzie Szkół Teatralnych ’95.

Na dużym ekranie zadebiutował w historycznym filmie z 1996 „Poznań 56”. Wystąpił gościnnie w pięciu odcinkach serialu „Sława i chwała”. Po tej roli zagrał postać w adaptacji powieści Henryka Sienkiewicza „Ogniem i mieczem”, za która otrzymał nagrodę Orła za najlepszą główną rolę męską. Największą sławę przyniosła mu jednak rola w innej ekranizacji szkolnej lektury – „Panu Tadeuszu” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Występował w warszawskich teatrach Ateneum im. Stefana Jaracza, Narodowym, Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Nowym Praga, Komedia i Wielkim.

W 1999 wydał płytę z dwunastoma recytowanymi fragmentami poematu „Zakochany Pan Tadeusz”, która pokryła się platyną. W 2000 roku otrzymał nagrodę Akademii Telewizyjnej Wiktor, Złotą Odznakę w Złotej Piątce w plebiscycie czytelników „TeleRzeczpospolitej” oraz Złotą Kaczkę.

Wcielił się w rolę Geralta z Rivii w filmie „Wiedźmin” z 2001 roku, za którą był nominowany do nagrody Orła w kategorii najlepsza główna rola męska.

Można było go oglądać w biograficznym dramacie wojennym Romana Polańskiego „Pianista”. Za rolę w dramacie psychologicznym „Pręgi” otrzymał Złotą Kaczkę, statuetkę Jańcia Wodnika oraz trzecią nominację do nagrody Orła.

W marcu 2010 roku stworzył z Eugeniuszem Korinem warszawski Teatr 6. Piętro, którego jest dyrektorem.

Od 2012 roku można go oglądać w serialu „Na dobre i na złe” w roli Andrzeja Falkowicza, za którą otrzymał „Telekamerę” w latach 2015, 2016, 2017 oraz 2018.

Artyści o swoich rolach w spektaklu "Bliżej" w Teatrze 6. piętro
Artyści o swoich rolach w spektaklu "Bliżej" w Teatrze 6. piętro Źródło: "Co Za Tydzień"

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA