"Co za Tydzień" w Gdańsku. Co warto zobaczyć w nadmorskim mieście?

"Co za Tydzień" w Gdańsku. Jakie atrakcje warto zobaczyć?
Olivier Janiak wraz z kamerami "Co za Tydzień" odwiedził malowniczy Gdańsk. Miasto jest uznawane za jedno z najpiękniejszych w Europie, a każdego roku odwiedzają je miliony turystów. Jest nowoczesny i tętniący życiem, a także pełny zabytków, obok których nie można przejść obojętnie.

Gdańsk przyciąga nie tylko swoją otwartością i gościnnością, ale też bogatą ofertą kulturalną, która jest unikatowa w skali kraju i dopasowana do potrzeb mieszkańców i turystów. 

Co warto zwiedzić w Gdańsku? 

Co warto zwiedzić w Gdańsku? Jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc jest ECS, czyli Europejskie Centrum Solidarności. To właśnie tam odbędą się niedługo obchody podpisania Porozumienia Gdańskiego. 

- Wierzę, że to miejsce budzi naturalną ciekawość u wszystkich, którzy się tutaj pojawiają i zastanawiają, czym ta Stocznia była kiedyś, czemu te hale są takie stare, czy tutaj ciągle się produkują statki. Z tym też się spotykaliśmy od początku istnienia ECSu. Ta wystawa jest próbą pierwszego kompleksowego opowiedzenia, czym była Stocznia Gdańska, bo Stocznia naturalnie się dzisiaj kojarzy jako miejsce, które jest kolebką polskiej wolności i miejscem narodzin Solidarności. My pokazujemy, że to dziedzictwo było znacznie bardziej złożone — powiedziała dr Magdalena Staręga kuratorka wystawy Stocznia w Europejskim Centrum Solidarności.

Dalej kuratorka wystawy ECS dodała:

- Dziś na terenie Stoczni dzieje się bardzo dużo. Jest to bardzo żywe miejsce. Dla młodych ludzi jest to przede wszystkim miejsce rozrywki, koncertów, miejsce, gdzie przychodzi się spędzać wolny czas. (...) Solidarność jest wartością absolutnie uniwersalną. Jest źródłem, z którego można czerpać i z którego my nieustannie staramy się czerpać. I teraz jest odpowiedni czas, żeby z tego absolutnie wyjątkowego dziedzictwa Solidarności korzystać jak najpełniej. Chcielibyśmy Państwa zaprosić na obchody rocznicy podpisania Porozumienia Gdańskiego, które doprowadziło do powstania Solidarności. Już 31 sierpnia w Europejskim Centrum Solidarności jak co roku świętujemy. Będziemy też zwiedzać wystawę ze świadkami historii i jest to unikalna okazja, żeby poznać opowieści, których nie przeczytamy w książkach — zaznaczyła dr Magdalena Staręga.

Gdańsk - co warto zobaczyć? 

Monika Kaźmierczak z Gdańskiego Festiwalu Carillonowego zaprosiła wszystkich do odwiedzenia wieży Ratusza Głównego. To właśnie tam mieści jeden z trzech Carillonów w Polsce. Ten wyjątkowy instrument składa się z aż 37 dzwonów, które co godzinę biją w rytm ustalonej wcześniej melodii. 

Dla miłośników sportu i rekreacji doskonałym wyborem będą odwiedziny okolicy stadionu. 

"Zależy nam, żeby nie tylko bryła stadionu żyła, ale żeby też wszystkie tereny dookoła stadionu ożywić. Mamy boiska do gier zespołowych, skatepark, place zabaw, a nawet przedszkole. Stawiamy też na nowe dyscypliny olimpijskie" - powiedział Paweł Buczyński — przedstawiciel Polsat Plus Arena Gdańsk.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Źródło zdjęcia głównego: Kadr z programu "Co za Tydzień"

podziel się:

Pozostałe wiadomości