Eurowizja 2023 – znamy finalistów polskich preselekcji. Wśród nich Maja Hyży czy Natasza Urbańska

Polskie kandydatki na preselekcje do Eurowizji 2023
Polskie kandydatki na preselekcje do Eurowizji 2023
Źródło: MWMEDIA
Znamy już coraz więcej szczegółów na temat polskiego kandydata na tegorocznej Eurowizji. Organizatorzy podali personalia muzyków, którzy będą mieli szansę walczyć o miejsce w półfinale w Liverpoolu. Reprezentanta naszego kraju poznamy pod koniec lutego.

Znamy już nazwiska finalistów polskich preselekcji do 67. Konkursu Piosenki Eurowizji, która odbędzie się w Liverpoolu. Kim są wybrani wykonawcy?

Eurowizja 2023 – polskie preselekcje

Komisja konkursowa wybrała dziesięć utworów spośród ponad 300 nadesłanych propozycji. Organizatorzy ogłosili nazwiska uczestników, którzy wezmą udział w preselekcjach 26 lutego. Są to:

Maja Hyży – "Never Hide"

Propozycja Mai Hyży na Eurowizję jest wyjątkowo osobista. Tekst piosenki skierowany jest do ludzi borykających się z różnymi problemami życiowymi. Ogólny jego sens to jej życiowa dewiza - "nigdy się nie poddawaj". Nawiązuje on bowiem do osobistych doświadczeń piosenkarki.

Alicja Szemplińska – "New Home"

Alicja Szemplińska jest już znana fanom Eurowizji. W 2020 roku z utworem "Empires" miała reprezentować Polskę na odwołanym konkursie w Rotterdamie. 20-latka wydała już swój debiutancki singiel "Prawie my", który stał się radiowym hitem. Wokalistka współpracuje z wytwórnią Island Records Polska. Do polskich eliminacji wystartuje z piosenką "New Home".

Natasza – "Lift u up"

Natasza Urbańska to jedna z najbardziej doświadczonych uczestniczek eliminacji. Debiutowała na scenie warszawskiego Studio Buffo, gdzie występuje obecnie. 45-letnia wokalistka wcześniej dwukrotnie walczyła o Eurowizję. Jej propozycja na Eurowizję 2023 nosi tytuł "Lift u up".

Jann – "Gladiator"

Jann ma już na koncie debiutancki album "Power". 23-latek doświadczenie zdobywał m.in. w Operze Narodowej i w muzycznych szkołach w Wielkiej Brytanii. Jego utwór "Gladiator" spotkał się z olbrzymim entuzjazmem fanów Eurowizji.

Kuba Szmajkowski – "You Do Me"

Kuba Szmajkowski przed rokiem młody wykonawca zajął w preselekcjach do Eurowizji czwarte miejsce za swoją piosenką "Lovesick". Tym razem wystąpi z nieopublikowanym jeszcze utworem "You do me". 20-latek jest wielkim fanem Eurowizji i marzy o występie w konkursie.

Ahlena – "Booty"

Ahlena to początkująca na scenie muzycznej raperka pochodząca z Gdańska. Jej propozycja do preselekcji to piosenka o tytule "Booty".

Blanka – "Solo"

Blanka Stajkow ma 23 lata i pochodzi ze Szczecina. Ma bułgarskie korzenie, a w przeszłości mieszkała także w Stanach Zjednoczonych. Brała udział w castingu do programu "Top Model". Wydała już debiutancki singiel "Better". W zeszłym roku podpisała kontrakt z wytwórnią Warner Music Polska. Do preselekcji zgłosiła swój radiowy hit "Solo", który stał się hitem na listach przebojów.

Dominik Dudek – "Be Good"

Dominik Dudek wygrał ostatnią edycję programu "The Voice of Poland" jako członek drużyny Tomsona i Barona, po czym podpisał kontrakt z wytwórnią Universal Music Polska. Jego eurowizyjny utwór "Be Good" będzie miał premierę już niebawem.

Felivers – "Never Back Down"

Zespół Felivers tworzą Miłosz, Konrad, Wojtek i Cody. Chłopcy wydali już debiutancki album i występowali na różnych wydarzeniach transmitowanych w telwizji. W finale preselekcji wystąpią z rockową piosenką "Never Back Down", którą pokażą niedługo.

YAN Jan Majewski – "Champion"

Janek Majewski, czyli YAN, to uczestnik 12. edycji "The Voice of Poland". 19-latek po sukcesie w programie wydał dwa single. Do tegorocznych preselekcji zakwalifikował się z utworem "Champion", którego będziemy mogli posłuchać już niedługo.

Eurowizja 2023 – gdzie i kiedy się odbędzie?

Według tradycji organizacja Eurowizji przypada państwu, którego reprezentant wygrał poprzednią edycję. Laureatami Eurowizji 2022 został zespół Kalush Orchersta, czyli ukraińscy muzycy hip-hopowi. Jednak finał tegorocznego konkursu nie zostanie przeprowadzony w Ukrainie. Taką decyzję podjęła Europejska Unia Nadawców. Ze względu na trwającą wojnę w Ukrainie, Eurowizja 2023 zostanie zorganizowana w innym kraju. Do tej pory swoich reprezentantów wybrały już 23 kraje. 

67. edycja konkursu Eurowizji będzie miała miejsce w Liverpoolu. Półfinały odbędą się w dniach 9 i 11 maja, a finał 13 maja 2023 roku.

Eurowizja 2023  – kiedy wystąpi Polska?

Losowanie półfinałów Eurowizji 2023 odbyło się pod koniec stycznia 2023 roku. Polska po raz kolejny będzie walczyć o wejście do finału drugiego dnia półfinałów, czyli 11 maja. Przeczytaj więcej informacji na temat tegorocznej Eurowizji.

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło: Eurowizja.org

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości