Wojtek Sawicki o braku udogodnień podczas Fest Festivalu. Mamy oświadczenie organizatorów

Wojtek Sawicki, Life on Wheelz
Wojtek Sawicki o braku udogodnień podczas Fest Festival
Źródło: Instagram @lifeonwhlz
Za nami Fest Festival, jedna z licznych imprez muzycznych, które latem odbywają się w całej Polsce. Choć wydarzenie dobiegło końca, wciąż jest o nim głośno. Jednak tym razem w mniej pozytywnym kontekście. Influencer Wojtek Sawicki nagłośnił problemy, z którymi musiały zmierzyć się osoby z niepełnosprawnościami biorące udział w festiwalu. Pomimo zapewnień organizatorów, zabrakło niezbędnej infrastruktury.

Wojtek Sawicki o braku udogodnień podczas Fest Festival

Wojtek Sawicki jest influencerem, który prowadzi instagramowy profil o nazwie "Life on Wheelz". Mężczyzna wykorzystuje media społecznościowe, by głośno mówić o codzienności osób z niepełnosprawnościami. Pokazuje, z jakimi problemami muszą się mierzyć i o tym, jak wygląda ich życie prywatne. Dla Wojtka Sawickiego nie ma tematów tabu. Otwarcie opowiada m.in. o swoim życiu seksualnym.

Teraz postanowił nagłośnić aferę, która wybuchła podczas chorzowskiego festiwalu. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów, podczas wydarzenia miała zostać przygotowana specjalna platforma, która umożliwi osobom z niepełnosprawnościami (w skrócie: OzN) oglądanie sceny z podwyższenia. Uczestnicy donoszą jednak o rzekomym braku niezbędnej infrastruktury. Platforma co prawda była, ale aby się na nią dostać, trzeba było pokonać liczne schody. To nie mogło umknąć uwadze Wojtka Sawickiego, który opublikował wymowny wpis:

"Docierają do mnie niepokojące sygnały z Fest Festiwalu w Chorzowie. Okazuje się, że organizator mimo zapewnień nie przygotował udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Fani donoszą o braku utwardzonej nawierzchni do poruszania się na wózkach, braku przystosowanych toitoiów, ale największym "hitem" festiwalu jest platforma dla OzN, która... nie ma podjazdu. Jest za to dużo schodów. Jak widzicie na zdjęciu, można wygodnie zaparkować wózkiem pod platformą, a następnie modlić się o cud chodzenia..." - napisał influencer.

Pomimo zapewnień organizatorów, festiwal prawdopodobnie okazał się imprezą zupełnie niedostępną.

"Co mają począć osoby, które kupiły bilety na festiwal, licząc na dostosowanie koncertów i terenu imprezy? Nie wiadomo - organizator nie odpowiada bowiem na maile, nawet wysyłane wiele razy" - czytamy dalej. Wojtek Sawicki w swojej internetowej działalności wielokrotnie punktował wydarzenia czy miejsca, w których OzN traktowało jak "obywateli drugiej kategorii". Od dawna mówi się o braku podjazdów dla osób poruszających się za pomoc wózków m.in. pod urzędami czy innymi instytucjami pożytku publicznego.

Spot kampanii społecznej Playera i fundacji ITAKA z Danutą Stenką

Uczestnicy o braku udogodnień dla OzN

Słowa Wojtka Sawickiego potwierdzają osoby z niepełnosprawnościami, które z powodu zapewnień organizatorów zdecydowały się wziąć udział w wydarzeniu. Ku ich zaskoczeniu, obiecywana platforma stała, jednak aby do niej dotrzeć, trzeba było pokonać liczne schody, co dla osób poruszających się na wózkach i osób z ograniczeniem sprawności ruchowej było barierą nie do pokonania. Jeden z internautów podzielił się swoim przykrym doświadczeniem na stronie wydarzenia na Facebooku.

"Załączone przeze mnie zdjęcie ukazuje wejście na platformę dla osób korzystających z wózków inwalidzkich, która została zaznaczona jako dostosowana na oficjalnej mapce festiwalu. Do tego trzeba dodać fakt braku jakiejkolwiek strefy dla osób z ograniczoną mobilnością przy innych scenach, brak toalet dla OzN oraz ogromną niekompetencję pracowników, którzy nie potrafili udzielić odpowiedzi na żadne pytanie, co więcej nie dysponowali oni żadnym systemem łączności (krótkofalówki, telefony służbowe), a także nie potrafili wskazać swoich przełożonych. Naprawdę o wiele bardziej wolałbym przeczytać przed zakupem biletów, że festiwal nie jest przygotowany na przyjęcie osób niepełnosprawnych, niż dostawać zapewnienia, że będzie cudownie, a na miejscu przeżywać to, co spotkało mnie w ostatni weekend. Wstyd! Sprawa będzie miała swoje dalsze kroki na drodze oficjalnej" - napisał uczestnik.

Na Fest Festival zabrakło udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami
Na Fest Festival zabrakło udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami
Źródło: Facebook @Fest Festival 2022

Jeśli organizator faktycznie zapewniał, że podczas wydarzenia nie zabraknie udogodnień, które umożliwią uczestnictwo osób z OzN, a potem się z tego nie wywiązał, to roszczenia mogą okazać się kwestią czasu. Bez możliwości wjazdu na przygotowaną platformę osoby te nie mogły bezpiecznie korzystać z biletów, które zakupiły. Wojtek Sawicki opublikował screeny z facebookowej strony wydarzenia, na których uwiecznił odpowiedzi organizatorów dotyczące udogodnień:

Na Fest Festival zabrakło udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami
Na Fest Festival zabrakło udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami
Źródło: Instagram @lifeonwhlz

Organizatorzy Fest Festivalu odnieśli się do stawianych zarzutów

Postanowiliśmy skontaktować się z organizatorami wydarzenia. Na naszą wiadomość odpowiedziała Magdalena Rączka, przedstawicielka agencji Follow The Step, odpowiedzialnej za organizację festiwalu.

"Odpowiadając na pytania dotyczące nieprzystosowania terenu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, informujemy, że ze względu na problemy logistyczne dostaw elementów na stworzenie niektórych konstrukcji, w dwóch pierwszych dniach festiwalu, podesty nie były w pełni przystosowane dla poruszających się na wózkach - w tych dniach nasi pracownicy jak i ochrona wydarzenia służyła pomocą w poruszaniu się i korzystania z podestu. W piątek i sobotę dostępna była alternatywna strefa, która była  w pełni dostosowana dla OzN, zlokalizowana naprzeciwko Main Stage. Z waszych relacji [mediów oraz influencerów - przyp. aut.] dowiedzieliśmy się, że pracownicy ochrony mimo wyraźnego polecenia, nie wszystkim uczestnikom wskazali nowo powstałą trybunę, za co przepraszamy. Ponadto większa część terenu festiwalu znajduje się na nawierzchniach utwardzonych, co znacznie ułatwia poruszanie się na wózku, a w każdej strefie sanitarnej zostały również zapewnione przystosowane toalety oraz wiele innych udogodnień znajdujących się na terenie całego festiwalu.  Pełna dostępność festiwalu dla osób z niepełnosprawnościami jest dla nas ważna, dlatego przepraszamy za czasowe niedogodności i jesteśmy pewni, że taka sytuacja nie będzie mieć miejsca w kolejnych edycjach festiwalu" - przekazała w oświadczeniu przedstawicielka agencji.

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Przeczytaj też:

Autor: Dominika Kowalewska

Źródło zdjęcia głównego: Instagram @lifeonwhlz

podziel się:

Pozostałe wiadomości