Wydarzenia

Oscary 2023. Znamy polskiego kandydata! To gorzka opowieść o ludziach i przemianach kulturowych

Wydarzenia

Autor:
Kamila
Jamrożek
Znamy polskiego kandydata do Oscara 2023

Film "IO" Jerzego Skolimowskiego został polskim kandydatem do Oscara. Obraz znanego reżysera otrzymał już wiele nagród. Został wyróżniony m.in. na festiwalu w Cannes. Czy zgarnie najbardziej prestiżową statuetkę w branży filmowej?

Film "IO" Jerzego Skolimowskiego pokonał w walce o zaszczytne zadanie obrazy takie jak "Fucking Bornholm", "Iluzja", "Cicha ziemia", "Kobieta na dachu", "Film Balkonowy" czy "Broad Peak". To on będzie walczył o statuetkę Oscara.

Oscary 2023. "IO" – film Jerzego Skolimowskiego polskim kandydatem

O tym, że polskim kandydatem do Oscara będzie film Jerzego Skolimowskiego "IO" zdecydowała Komisja Oscarowa, pod przewodnictwem Ewy Puszczyńskiej. Obraz Jerzego Skolimowskiego został już nagrodzony w wielu konkursach. Otrzymał Nagrodę Jury w Cannes, znalazł się również w konkursach głównych festiwali w Toronto oraz Gdyni. Był również filmem otwarcia podczas Nowych Horyzontów we Wrocławiu. Polska premiera filmu odbędzie się 30 września.

Jerzy Skolimowski to polski reżyser, scenarzysta i aktor filmowy, poeta, malarz, przedstawiciel trzeciej fali polskiego kina, komandor Orderu Odrodzenia Polski. Ma 83 lata i pochodzi z Łodzi.

"Fucking Bornholm" - kinowy hit w Playerze
"Fucking Bornholm" - kinowy hit w Playerze

Oscary 2023. "IO" – o czym jest film Jerzego Skolimowskiego?

Film "IO" Jerzego Skolimowskiego to współczesna interpretacja - zaliczanego do klasyki kina - francuskiego obrazu "Na los szczęścia, Baltazarze!" Roberta Bressona z 1966 roku.

W filmie przestawiona jest historia osiołka o imieniu Baltazar. Zwierzę rozpoczyna swoją drogę życiową w polskim cyrku, a kończy we włoskiej rzeźni. Obraz Jerzego Skolimowskiego to gorzka opowieść o ludzkim zachowaniu wobec bezbronnego zwierzęcia i obraz relacji społecznych oraz przemian kulturowych zachodzących we współczesnym świecie.

Autorami scenariusza są Ewa Piaskowska i Jerzy Skolimowski. Za zdjęcia odpowiada Michał Dymek. W filmie wystąpili m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Tomasz Organek.

Oscary 2023 – kiedy się odbędą?

Gala rozdania Oscarów zaplanowana jest na przyszły rok. 95. edycja nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej odbędzie się 12 marca 2023 roku. 21 grudnia 2022 roku zostanie ogłoszona tzw. shortlista, a nominacje do Oscarów poznamy 24 stycznia 2023 roku.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości