Wydarzenia

Premiera książki Jacka Rozenka "Padnij. Powstań. Życie po udarze". "Czekano jak umrze"

Wydarzenia

Autor:
Dominika
Kowalewska
Źródło:
"Co za Tydzień"
Jacek Rozenek

Ekipa programu "Co za Tydzień" gościła na spotkaniu związanym z premierą książki Jacka Rozenka. Aktor wraz ze współautorem Sergiuszem Pinkwartem streścił trudną, acz ważną lekcję, jaką dla gwiazdora był udar mózgu.

Z inicjatywy Jacka Rozenka, aktora i trenera biznesu, powstała książka "Padnij. Powstań. Życie po udarze", w której opisuje swoje zmagania na drodze powrotu do zdrowia. W 2019 roku aktor doznał udaru mózgu, który całkowicie zmienił jego dotychczasowe życie. Jacek Rozenek zmagał się m.in. z częściowym paraliżem twarzy oraz zaburzeniami mowy. Wraz z Sergiuszem Pinkwartem postanowił opowiedzieć o trudnych doświadczeniach.

"Książka 'Padnij, Powstań' to poradnik dla dotkniętych udarem, a także ich rodzin, napisany z punktu widzenia człowieka, który przeszedł bardzo trudne chwile. Znajdziesz tu też rozmowy z lekarzami, psychologiem i praktyczne informacje" - czytamy na stronie padnijpowstan.pl.

Ekipa "Co za Tydzień" porozmawiała z autorami, a także neurolożką Ałbeną Grabowską.

Premiera książki Jacka Rozenka "Padnij. Powstań. Życie po udarze"
Premiera książki Jacka Rozenka "Padnij. Powstań. Życie po udarze" Źródło: "Co za Tydzień"

Jacek Rozenek o chorobie

Podczas spotkania Jacek Rozenek otworzył się na temat choroby oraz komplikacji, z którymi walczył.

- Zdecydowałem się na napisanie tej książki w momencie, kiedy jeszcze byłem chory, tak powiem delikatnie. Jeszcze miałem dużą ułomność prawej strony ciała, trochę podnosiłem rękę, troszeczkę nogę, ale słabo i uznałem, że to jest dobry moment na napisanie tej książki. Ja ją pisałem dla ludzi, którzy wejdą w tę chorobę wkrótce, bądź też są w niej, byli jakiś czas temu - powiedział aktor.

Autorzy książki chcieli, by ta wspierała osoby mierzące się z trudnościami, była dla nich wsparciem i dawała nadzieję.

Jacek Rozenek - lekarze nie dawali mu szans

Na spotkaniu zjawiła się neurolożka Ałbena Grabowska, która przyznała, że aktor nie miał zbyt dużych szans na powrót do normalności.

- Jacek był bardzo źle reagującym pacjentem. Udar był ogromnie rozległy, krwotoczny, trudno było uwierzyć, że z tego wyjdzie - przyznała lekarka.

- Praktycznie rzecz biorąc, czekano jak umrze. A on naprawdę walczył! Walczył jak wojownik, zrywał się, mimo że był sparaliżowany. Zrywał się z łóżka, walił się na ziemię, był przerażony, że jego ciało przestało normalnie działać - dodał Sergiusz Pinkwart.

Jacek Rozenek jednak się nie poddał. "Padnij. Powstań" to książka, która ma dawać nadzieję, ale pokazywać też wszystkie aspekty i złożoność choroby.

- To jest główną wartością tej książki. Tego, żeby się nie poddawać. Tego, żeby mieć w sobie, nawet nie siłę, bo ojciec mówi wielokrotnie o tym, że on w pewnym pełną momencie nie miał już całkowicie sił, że on robił wszystko automatycznie, ale dalej szedł - powiedział syn Jacka Rozenka, Adrian Rozenek.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Przeczytaj też:

Autor:Dominika Kowalewska

Źródło: "Co za Tydzień"

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

Pozostałe wiadomości