Projekt Plaża w Świnoujściu. Jak nauczyć dzieci bezpieczeństwa na plaży?

Projekt Plaża w Świnoujściu cz.1
Źródło: "Co Za Tydzień"
Co może być magnesem przyciągającym turystów nad Bałtyk? Magazyn "Co Za Tydzień" przeprowadził specjalną sondę z odwiedzającymi Projekt Plaża w Świnoujściu. Olivier Janiak odwiedził także strefę, w której dzieci odbywały kurs pierwszej pomocy.

W strefie Projektu Plaża można odkryć swoje talenty i sprawdzić się w różnych dziedzinach aktywności, którą zawsze polecamy. Za co plażowicze chwalili Świnoujście? "Piękna pogoda, przede wszystkim atmosfera, dobrzy ludzie", "Myślę, że nasza mentalność polska, lepsza ryba, czyściutko jest, jest klimat" - mówili obecni.

Piotr Wojtasik z "Dzień Dobry TVN" o Projekcie Plaża

Projekt Plaża to inicjatywa, która co roku przyciąga coraz więcej zainteresowanych. Jednak mało kto wie, jak wiele pracy i zaangażowania stoi za tym projektem. Reporter "Dzień Dobry TVN", Piotr Wojtasik, podzielił się z nami swoimi doświadczeniami podczas wywiadu ze znanym prezenterem Olivierem Janiakiem.

Olivier Janiak zapytał go, dlaczego kocha swoją pracę jako reporter. Okazało się, że jest to już piąty rok, który spędza przy Projekcie Plaża i przyznał, że ten czas mijał niezwykle szybko, co tylko potwierdza jego ogromne zaangażowanie i satysfakcję z wykonywanego zawodu.

Jednym z największych atutów pracy reportera dla Piotra Wojtasika jest kontakt z ludźmi. Według niego wiele osób jest zamkniętych w swojej własnej enklawie, a dzięki swojej pracy ma szansę spotykać różnorodne jednostki. Niezależnie od wieku czy zainteresowań, każda osoba posiada swoją historię i spojrzenie na świat. Piotr uważa, że ta różnorodność doświadczeń wzbogaca nie tylko jego jako osobę, ale również wzbogaca redakcję, w której pracuje.

- W tej naszej pracy jesteśmy sumą tych doświadczeń - powiedział Piotr Wojtasik.

Zauważył także, że jego praca pozytywnie go zmienia, a dzięki ciekawości, otwartości, uważności i atencji, które oferuje rozmówcom, ma możliwość dowiedzenia się o życiu znacznie więcej. Ludzie chętnie dzielą się swoimi historiami, co stanowi niewyczerpane źródło wiedzy i inspiracji.

Kurs pierwszej pomocy na Projekcie Plaża w Świnoujściu

Projekt Plaża to nie tylko miejsce beztroskiej rekreacji i zabawy, ale także miejsce edukacji na temat bezpieczeństwa. W ramach fascynujących aktywności dla najmłodszych, na Projekcie Plaża odbywają się również kursy pierwszej pomocy dla dzieci, które mają na celu nauczyć maluchy, jak skutecznie reagować w trudnych sytuacjach. W rozmowie z Olivierem Janiakiem instruktor ratownictwa, Jarosław Włodarczyk, zdradził kulisy tego niezwykle ważnego programu.

Już od ponad dwudziestu lat na Projekcie Plaża prowadzony jest kurs pierwszej pomocy dla najmłodszych. To właśnie od pięciu lat dzieciaki w wieku przedszkolnym uczą się, jak skutecznie zachować się w przypadku zagrożenia życia. Jarosław Włodarczyk podkreśla, że niewiarygodne jest to, czego te małe rączki są w stanie się nauczyć.

Na kursach Winkids, dzieci dowiadują się, jak właściwie wzywać pomoc, jak reagować w przypadku zdarzeń nad wodą, a nawet jak prawidłowo uciskać klatkę piersiową na fantomie. Ta wiedza, zdobyta już w tak młodym wieku, może okazać się życiowo ważna. Jarosław Włodarczyk z dumą opowiada, jak pięcioletnia córka dzięki tej wiedzy uratowała swoją matkę, która straciła przytomność.

- Tu jest siła, tu jest energia, tu jest też spostrzegawczość - powiedział z uśmiechem instruktor ratownictwa.

Dzieci są często bardzo spostrzegawcze i dzięki odpowiednim narzędziom potrafią efektywnie wykorzystać swoją intuicję w ratowaniu ludzkiego życia. Dzięki temu, gdyby każde dziecko znało podstawy pierwszej pomocy, obowiązki ratowników nad wodą mogłyby być znacznie łatwiejsze, a bezpieczeństwo na plaży wzrosłoby.

Olivier Janiak zapytał także, na co powinniśmy zwracać uwagę, będąc nad wodą. Jarosław Włodarczyk podkreśla, że tę wiedzę trzeba stale ugruntowywać i przypominać. Podstawową zasadą jest kąpanie się tam, gdzie są ratownicy i kąpielisko jest strzeżone.

- Oczywiście, to nie jest zasada, że tam się nic nie może wydarzyć, ale tam są osoby, które wiedzą, jak się zachować, wiedzą, jak profesjonalnie udzielić się pomocy - stwierdził Jarosław Włodarczyk.

Ponadto dzieci powinny być nauczone, do kogo się zwrócić w przypadku zagubienia się. Ratownik i policjant to osoby, które zawsze mogą pomóc.

- Trzeba też pamiętać o tym, żeby wchodząc do wody, jak jesteśmy nagrzani, żeby spokojnie ciało schłodzić, wejść spokojnie do wody, nie po alkoholu, nie po używkach. To są takie podstawowe zasady - powiedział ratownik.

Projekt Plaża w Świnoujściu cz.2
Źródło: "Co Za Tydzień"

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: "Co Za Tydzień"

podziel się:

Pozostałe wiadomości