6 znanych utworów, które łączy jedna osoba. To ona pisała piosenki Monice Brodce czy Beacie Kozidrak

Ania Dąbrowska, Monika Brodka, Beata Kozidrak
Ania Dąbrowska pisała piosenki Monice Brodce czy Beacie Kozidrak
Źródło: MWMEDIA
#TEGONIEWIESZ. Ania Dąbrowska to jedna z najbardziej utalentowanych polskich wokalistek. Okazuje się, że jest nie tylko zdolną solistką, lecz także utalentowaną kompozytorką i autorką tekstów. Artystka współtworzyła wiele znanych przebojów innych artystów. Na pewno znasz te kawałki!

Co łączy ze sobą słynną piosenkę Moniki Brodki "Znam cię na pamięć" i wielki hit duetu Eweliny Flinty i Łukasza Zagrobelnego "Nie kłam, że kochasz mnie"? Jedna osoba, a mianowicie Ania Dąbrowska. Umiejętności kompozytorskie znanej artystki docenili również inni artyści. Sprawdź, jakie utwory wyszły spod jej ręki!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Muzyka

Źródło: "Co Za Tydzień"
czt_14
czt_14
Wywiad z Jaredem Leto
Wywiad z Jaredem Leto
Agnieszka Chylińska o nowej płycie, macierzyństwie i swojej przemianie
Kuba Badach o powrocie Poluzjantów
Kuba Badach o powrocie Poluzjantów
Joanna Liszowska wystąpi na festiwalu w Sopocie
Joanna Liszowska wystąpi na festiwalu w Sopocie
Urszula Dudziak o koncertach z okazji 80 urodzin
Urszula Dudziak o koncertach z okazji 80 urodzin
Światowej sławy polscy DJ-e. Kim jest duet Catz 'n Dogz?
Światowej sławy polscy DJ-e. Kim jest duet Catz 'n Dogz?
Sanah o śpiewaniu wierszy. "To było na wariata robione wszystko"
Sanah o śpiewaniu wierszy. "To było na wariata robione wszystko"
Dawid Podsiadło o koncercie w Chorzowie
Dawid Podsiadło o koncercie w Chorzowie
Mery Spolsky zagrała koncert w Gdańsku
Mery Spolsky zagrała koncert w Gdańsku
Anita Lipnicka świętuje 25-lecie na scenie
Anita Lipnicka świętuje 25-lecie na scenie
Ralph Kamiński zaprosił fanów na koncert w bajkowej scenerii
Ralph Kamiński zaprosił fanów na koncert w bajkowej scenerii
Wyjątkowy koncert Riedel 4 Riedel
Wyjątkowy koncert Riedel 4 Riedel
Tomasz Organek o nowej płycie: Jest troszkę inna
Tomasz Organek o nowej płycie: Jest troszkę inna
"Lady Pank" świętuje 40-lecie aktywności muzycznej
"Lady Pank" świętuje 40-lecie aktywności muzycznej
Koncert grupy LemON odbył się po 435 dniach. Igor Herbut o emocjach na scenie
Koncert grupy LemON odbył się po 435 dniach. Igor Herbut o emocjach na scenie
Robert Gawliński wystąpił na koncercie z synem. "Fajna zabawa"
Robert Gawliński wystąpił na koncercie z synem. "Fajna zabawa"
Życie Zdzisława Beksińskiego. Niezwykły koncert na jego cześć odbył się w Katowicach
Życie Zdzisława Beksińskiego. Niezwykły koncert na jego cześć odbył się w Katowicach
Cleo ruszyła w trasę koncertową. Najpierw stara kopalnia węgla, a teraz Sopot
Cleo ruszyła w trasę koncertową. Najpierw stara kopalnia węgla, a teraz Sopot
Koncert Wojtek Mazolewski Quintet
Koncert Wojtek Mazolewski Quintet
Fisz Emade Tworzywo ruszają z nową trasą koncertową
Fisz Emade Tworzywo ruszają z nową trasą koncertową
Andrzej Piaseczny o kameralnych koncertach: „Jestem strasznym gadułą”
Andrzej Piaseczny o kameralnych koncertach: „Jestem strasznym gadułą”

1. Monika Brodka – "Znam Cię na pamięć"

Ania Dąbrowska i Monika Brodka spotkały się po raz pierwszy w jednym z popularnych programów telewizyjnych łowiących muzyczne talenty. Obydwie artystki zdobyły uznanie publiczności i zajęły wysokie miejsca w konkursie. Po zakończeniu programu ich drogi się nie rozeszły. Ania Dąbrowska napisała piękny utwór specjalnie dla Moniki Brodki. Nosił tytuł "Znam Cię na pamięć" i znalazł się na albumie "Moje piosenki". Artystka zajęła się nie tylko tekstem, lecz także kompozycją tego utworu, który stał się niesamowitym hitem.

Jednak to nie koniec. Ta współpraca okazała się być początkiem owocnej relacji artystycznej. Ania Dąbrowska współtworzyła aż osiem z dwunastu utworów na płycie. Nagrywała też chórki do utworów. Jej głos można usłyszeć w kilku hitach. Ania Dąbrowska jest też autorką tekstu do popularnego utworu "Za mało wiem".

Jednym z najbardziej znanych utworów na albumie "Moje Piosenki" jest "Miał być ślub". Kompozycja zdobyła uznanie słuchaczy i stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów w dorobku Moniki Brodki. Niewiele osób wie, że to właśnie Ania Dąbrowska jest jego twórczynią. Wspólnie z renomowanym producentem Bogdanem Kondrackim, z którym Ania Dąbrowska współpracowała przy wielu swoich solowych albumach, stworzyła ten wyjątkowy utwór.

2. Beata Kozidrak – "Zamek z piasku"

Zapewne niewiele osób wie, że Ania Dąbrowska brała udział w tworzeniu trzeciego solowego albumu Beaty Kozidrak zatytułowanego "B3", który ukazał się w 2016 roku. Krążek przyniósł wiele popularnych singli, takich jak "Bingo" czy "Upiłam się Tobą", które zdobyły serca słuchaczy. Ania Dąbrowska wpłynęła na kształt płyty jako kompozytorka dwóch piosenek. Te utwory to "Ruchome wydmy" i "Zamek z piasku".

Co ciekawe album "B3" jest pierwszym w karierze Beaty Kozidrak, w który bardzo się zaangażowała. Artystka brała udział w procesie tworzenia materiału. Co więcej, nie tylko pisała teksty, ale również odegrała ważną rolę jako kompozytorka lub współkompozytorka większości utworów. Ania Dąbrowska, znana ze swojego unikalnego stylu muzycznego i głębokich tekstów, idealnie wpasowała się w twórczość Beaty Kozidrak.

3. Andrzej Piaseczny – "My (o mnie, o tobie, o nas)"

Talent Ani Dąbrowskiej docenił także popularny wokalista Andrzej Piaseczny, który w 2017 roku zaskoczył fanów wyjątkowym albumem "O mnie, o tobie, o nas". Muzykę do niego skomponowała właśnie Ania Dąbrowska. Przykładem utworu autorstwa piosenkarki jest kawałek "My (o mnie, o tobie, o nas)".

Pomysł współpracy z wokalistką narodził się w głowie artysty wiele lat wcześniej, ale wtedy nie było możliwości, aby go zrealizować. Ania Dąbrowska była zbyt zajęta własną karierą, a Andrzej Piaseczny nie chciał, aby proces twórczy się przeciągał. Jednak kiedy nadszedł czas na realizację tego projektu, efektem był album "O mnie, o tobie, o nas", który zachwycił słuchaczy wyjątkowym brzmieniem.

4. Doda – "High Life"

Ciekawy faktem jest też, że Ania Dąbrowska w ramach ścieżki dźwiękowej do filmu "Wkręceni" skomponowała muzykę do utworu "High Life", który był wykonywany przez Dodę. Piosenka miała być pierwotnie promocyjnym utworem filmu, jednak ostatecznie doszło do nieporozumień między producentami a artystką. Zamiast tego, na utwór promujący film wybrano piosenkę Igora Herbuta. Niemniej jednak fragment piosenki skomponowanej przez Anię Dąbrowską można było usłyszeć w pierwszych scenach filmu, a sam singiel został wykorzystany do promocji koncertowego DVD Dody "Fly High Tour".

W jednym z wywiadów Ania Dąbrowska przyznała, że obecnie nie przygotowuje nowych piosenek dla Dody i temat ich współpracy jest zamknięty.

"Dla Dody napisałam jedną piosenkę do filmu 'Wkręceni'. Piosenka nosiła tytuł "High Life" i to by było chyba na tyle na temat mojej współpracy z Dodą, o jakiej mi wiadomo" - powiedziała w wywiadzie dla przeambitni.com

5. Ewelina Flinta i Łukasz Zagrobelny – "Nie kłam, że kochasz mnie"

Kiedy dwoje utalentowanych artystów spotyka się w studiu nagraniowym, efektem może być prawdziwy hit. Tak właśnie było w przypadku utworu "Nie kłam, że kochasz" śpiewanego przez Ewelinę Flintę i Łukasza Zagrobelnego. Ten kultowy singiel nie tylko zyskał popularność dzięki filmowi "Nie kłam kochanie", ale również stał się jednym z największych polskich przebojów roku 2008. Ale czy wiesz, że za muzykę do tego utworu odpowiadała Ania Dąbrowska?

Współpraca Ani z duetem Flinta-Zagrobelny była niezwykle udana. Wraz z Karolem Kusem, Ania Dąbrowska pracowała nad kompozycją "Nie kłam, że kochasz", a całość została wyprodukowana przez utalentowanego Bogdana Kondrackiego. Ten wysiłek się opłacił. W 2016 roku napisała kolejny utwór dla Łukasza Zagrobelnego, zatytułowany "Gdy Jesteś Tu".

6. Edyta Górniak – "To nie tak jak myślisz"

"To nie tak jak myślisz" to kolejna piosenka Ani Dąbrowskiej, która została stworzona dla polskiego kina. Ten utwór powstał specjalnie na potrzeby romantycznej komedii "To nie tak jak myślisz, kotku". Wyjątkowość tego nagrania polega na tym, że to właśnie Ania Dąbrowska zajęła się nie tylko muzyką, ale również słowami. Natomiast interpretację piosenki powierzyła Edycie Górniak.

Współpraca między Anią Dąbrowską a Edytą Górniak okazała się wyjątkowo udana. Zaowocowało to nie tylko piosenką do filmu, ale także kolejnym wspólnym projektem. Utwory "To nie tak jak myślisz" oraz "Teraz – tu" z płyty "My" przypieczętowały sukces Ani Dąbrowskiej i Edyty Górniak. Słowa powstały we współpracy z Karoliną Kozak, natomiast za muzykę odpowiedzialni byli Ania Dąbrowska, Katarzyna Piszek i Jakub Galiński. Całość została wyprodukowana przez Bogdana Kondrackiego.

#TegoNieWiesz to cykl artykułów w serwisie cozatydzien.tvn.pl, który przedstawia intrygujące fakty i mało znane ciekawostki ze świata kultury i show-biznesu. Czy wiesz, jak wiele niesamowitych historii i fascynujących anegdot wiąże się z twoimi ulubionymi artystami, filmami, serialami czy muzyką? Nie wiesz? Spokojnie, pomożemy ci je odkryć!

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości

[NA ŻYWO] Gwiazdy na spotkaniu TVN. Wiosna na antenie stacji zapowiada się gorąco

[NA ŻYWO] Gwiazdy na spotkaniu TVN. Wiosna na antenie stacji zapowiada się gorąco

Edyta Folwarska o karierze, ocenianiu matek i relacji z Natalią Janoszek [WYWIAD]

Edyta Folwarska o karierze, ocenianiu matek i relacji z Natalią Janoszek [WYWIAD]

Gwiazdy na premierze drugiej części "Diuny". Paulina Krupińska, Damian Michałowski i inni olśnili eleganacją

Gwiazdy na premierze drugiej części "Diuny". Paulina Krupińska, Damian Michałowski i inni olśnili eleganacją

Klaudia Kardas i Jacek Kopczyński zerwali zaręczyny? "Czasami trzeba podejmować trudne decyzje" [TYLKO U NAS]

Klaudia Kardas i Jacek Kopczyński zerwali zaręczyny? "Czasami trzeba podejmować trudne decyzje" [TYLKO U NAS]

Leon Myszkowski o pracy i zarobkach DJ-a. "Jak ci się nie chce robić, to z niczego nie wyżyjesz" [TYLKO U NAS]

Leon Myszkowski o pracy i zarobkach DJ-a. "Jak ci się nie chce robić, to z niczego nie wyżyjesz" [TYLKO U NAS]

Proteiny na stoku. Zobaczcie, jak zdrowo się odżywiać podczas jazdy na nartach z Sokołowem
Materiał promocyjny

Proteiny na stoku. Zobaczcie, jak zdrowo się odżywiać podczas jazdy na nartach z Sokołowem

Adam Bobik zachwyca w filmie "Sami swoi. Początek". Sprawdźcie, czy znacie jego wszystkie role

Adam Bobik zachwyca w filmie "Sami swoi. Początek". Sprawdźcie, czy znacie jego wszystkie role

Leszek Możdżer o nowej płycie. Pokazał swoje królestwo. "Muzyka ma potencjał uzdrawiania ludzi"

Leszek Możdżer o nowej płycie. Pokazał swoje królestwo. "Muzyka ma potencjał uzdrawiania ludzi"

Aleksandra Popławska chciałaby wystąpić z córką na ekranie? Zaskakujące słowa [TYLKO U NAS]

Aleksandra Popławska chciałaby wystąpić z córką na ekranie? Zaskakujące słowa [TYLKO U NAS]

Anna Senkara i Sandra Hajduk o łączącej je relacji. "Obie mamy charaktery" [TYLKO U NAS]

Anna Senkara i Sandra Hajduk o łączącej je relacji. "Obie mamy charaktery" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Woźniak-Starak zaskakująco o karierze. "Zostałam wrzucona na głęboką wodę" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Woźniak-Starak zaskakująco o karierze. "Zostałam wrzucona na głęboką wodę" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Chylińska o dzieciństwie i braku wsparcia. "Nie widzieli we mnie nikogo" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Chylińska o dzieciństwie i braku wsparcia. "Nie widzieli we mnie nikogo" [TYLKO U NAS]

Olivier Janiak o wychowaniu synów. "Dopóki mają taką potrzebę, to myślę, że nie jest najgorzej" [TYLKO U NAS]

Olivier Janiak o wychowaniu synów. "Dopóki mają taką potrzebę, to myślę, że nie jest najgorzej" [TYLKO U NAS]

Bartosz Gomoła o roli Antka w "Na Wspólnej". "Różnimy się relacjami z kobietami" [TYLKO U NAS]

Bartosz Gomoła o roli Antka w "Na Wspólnej". "Różnimy się relacjami z kobietami" [TYLKO U NAS]

Sztuka "Nienasyceni" prowokuje do refleksji nad relacjami. Maciej Zakościelny o błędach w związkach

Sztuka "Nienasyceni" prowokuje do refleksji nad relacjami. Maciej Zakościelny o błędach w związkach

Luna o hejcie i nowej muzyce. "W show-biznesie czuję się jak kosmitka" [TYLKO U NAS]

Luna o hejcie i nowej muzyce. "W show-biznesie czuję się jak kosmitka" [TYLKO U NAS]

Dorota Szelągowska otworzyła się na temat dzieci. "Dużo bardziej boję się o moją córkę" [TYLKO U NAS]

Dorota Szelągowska otworzyła się na temat dzieci. "Dużo bardziej boję się o moją córkę" [TYLKO U NAS]

Bogna Sworowska zdradziła swój sekret. Wiemy, jak zachowuje dobrą formę. "Wiek to tylko numer" [TYLKO U NAS]

Bogna Sworowska zdradziła swój sekret. Wiemy, jak zachowuje dobrą formę. "Wiek to tylko numer" [TYLKO U NAS]

Ewa Chodakowska zrezygnowała z macierzyństwa. "Zderzam się z potwornym hejtem" [TYLKO U NAS]

Ewa Chodakowska zrezygnowała z macierzyństwa. "Zderzam się z potwornym hejtem" [TYLKO U NAS]

Edyta Folwarska ostro o sobie w "Królowej przetrwania". "Nie zdawałam sobie sprawy, że taka wredna..." [TYLKO U NAS]

Edyta Folwarska ostro o sobie w "Królowej przetrwania". "Nie zdawałam sobie sprawy, że taka wredna..." [TYLKO U NAS]

Agnieszka Woźniak-Starak o relacji z Janem Pirowskim. "Powiedział, że się mnie trochę boi"

Agnieszka Woźniak-Starak o relacji z Janem Pirowskim. "Powiedział, że się mnie trochę boi"

Marcela Leszczak i Michał Koterski zaskakująco o synu. Pójdzie w ich ślady? [TYLKO U NAS]

Marcela Leszczak i Michał Koterski zaskakująco o synu. Pójdzie w ich ślady? [TYLKO U NAS]

Dorota Szelągowska wspomniała swoje nastoletnie lata. "Wydawało mi się, że jestem pępkiem świata" [TYLKO U NAS]

Dorota Szelągowska wspomniała swoje nastoletnie lata. "Wydawało mi się, że jestem pępkiem świata" [TYLKO U NAS]

Hubert Urbański zdradził tajemnice "Milionerów", o których nikt wcześniej nie słyszał. Fakty i mity [TYLKO U NAS]

Hubert Urbański zdradził tajemnice "Milionerów", o których nikt wcześniej nie słyszał. Fakty i mity [TYLKO U NAS]

Marcin Prokop zaskoczył słowami o Julii Wieniawie. "Mogę się od niej sporo nauczyć" [TYLKO U NAS]

Marcin Prokop zaskoczył słowami o Julii Wieniawie. "Mogę się od niej sporo nauczyć" [TYLKO U NAS]

Ewa Chodakowska szczerze o relacji z mężem. "Wciąż jesteśmy świeżym związkiem" [TYLKO U NAS]

Ewa Chodakowska szczerze o relacji z mężem. "Wciąż jesteśmy świeżym związkiem" [TYLKO U NAS]

Karolina Malinowska i Olivier Janiak o początkach związku. Pobrali się po 3 miesiącach znajomości

Karolina Malinowska i Olivier Janiak o początkach związku. Pobrali się po 3 miesiącach znajomości

Najlepsze cytaty z programu "Kuchenne Rewolucje". "Dlaczego wy trujecie ludzi?" 

Najlepsze cytaty z programu "Kuchenne Rewolucje". "Dlaczego wy trujecie ludzi?" 

Michał Mikołajczak dołącza do grona uczestników "Czas na show. Drag Me Out"

Michał Mikołajczak dołącza do grona uczestników "Czas na show. Drag Me Out"

"Ślub od pierwszego wejrzenia". Jak potoczyły się losy wszystkich par z 3. sezonu?

"Ślub od pierwszego wejrzenia". Jak potoczyły się losy wszystkich par z 3. sezonu?

Anna Guzik o sekrecie udanego związku, dzieciach i roli w "Na Wspólnej". "Kariera jest raczej egoistką" [TYLKO U NAS]

Anna Guzik o sekrecie udanego związku, dzieciach i roli w "Na Wspólnej". "Kariera jest raczej egoistką" [TYLKO U NAS]

Aktorki z "Na Wspólnej" szczerze o swoich rolach. Mają wspólne cechy?

Aktorki z "Na Wspólnej" szczerze o swoich rolach. Mają wspólne cechy?

Dorota Szelągowska o problemach nastolatków. "Wszystkiego nauczyłam się od dzieci" [TYLKO U NAS]

Dorota Szelągowska o problemach nastolatków. "Wszystkiego nauczyłam się od dzieci" [TYLKO U NAS]

Ramówka TVN na wiosnę 2024. Co zobaczymy na antenie? Nowe programy i kontynuacje

Ramówka TVN na wiosnę 2024. Co zobaczymy na antenie? Nowe programy i kontynuacje

Andrzej Seweryn o relacji z dziećmi. "Nigdy nie byłem dla nich mentorem" [TYLKO U NAS]

Andrzej Seweryn o relacji z dziećmi. "Nigdy nie byłem dla nich mentorem" [TYLKO U NAS]